Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
erhan.b
12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 20:27
Maltepe Pazarı yeniden doğuyorMaltepe Pazarı’nın esnafı Havagazı Fabrikası alanına yerleşiyor, yanan Modern Çarşı esnafının bir bölümü de bu yerleştirmeden faydalanacak

Yıkılması büyük tartışma yaratan, şehir plancıları ve mimarların tepkisini çeken Havagazı Fabrikası’nın yerinde yine başka bir tartışmalı yıkımın mağdurları yerlerini alıyor. Maltepe Pazarı’nın esnafı Havagazı Fabrikası alanına yerleşiyor, yanan Modern Çarşı esnafının bir bölümü de bu yerleştirmeden faydalanacak.

ANKARALILARIN yıllarca ucuz alışveriş yapabildiği ancak geçen yıl yerine iş merkezi yapılması nedeniyle kapatılan Maltepe Pazarı, Temmuz ayından itibaren eski Havagazı Fabrikası alanında hizmet vermeye başlayacak.

ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk, Maltepe Pazarı esnafının dükkanlarını kapatmak zorunda kalmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi’nden kendilerine yer tahsis edilmesini istediğini belirtti.

YENİ PAZAR HAVAGAZI FABRİKASI Belediye Meclisi kararıyla, 400’den fazla pazar esnafının ve bin ailenin mağdur olmaması için eski EGO Havagazı Fabrikası’nın geçici olarak tahsis edildiğini anlatan Ertürk, bunun üzerine esnafın kooperatif kurarak alanda kendi imkanlarıyla modern bir pazar yeri inşa etmeye başladığını bildirdi.

Ertürk, belediye olarak ayrıca yanan Modern Çarşı esnafına da Maltepe Pazarı’nın yeni yerinde dükkan verileceğini, böylece esnafın mağduriyetinin giderileceğini kaydetti.

Maltepe Pazarı Seyyar Satıcılar Dayanışma ve İşletme Kooperatifi Yetkilisi Mustafa Karabıyık da eski Maltepe Pazarı’nın kapatılması nedeniyle esnafın zor günler geçirdiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine yer tahsis etmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

ÇOCUK PARKI VE LOKANTA DA VAR Eski EGO Havagazı Fabrikası’nın bulunduğu alanın, belediye tarafından ileride bölgede yeni bir proje uygulanması halinde esnafın pazar yerini boşaltması şartıyla tahsis edildiğini anlatan Karabıyık, bu nedenle alanda prefabrik pazar yeri inşa ettiklerini söyledi.


Karabıyık, yeni pazar yerinin modern şartlara uygun olarak yapıldığına işaret ederek, alanda çocuk parkı, otopark ve fast food dükkanlarının da yer alacağını belirtti. Karabıyık, yeni pazarda CD ile keyif verici tütün ve mamulleri ile kanunen yasaklanmış markasız ürünlerin satılmayacağını vurguladı. Yeni pazar yerinde 414 dükkanın yer alacağını, bunların 33’ünün Modern Çarşı esnafına verileceğini dile getiren Karabıyık, dükkan başına esnafın KDV hariç 400 YTL ödeyeceğini kaydetti.

4 yıl çile çektiler

Modern Çarşı Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özdemir Göktaş ise Maltepe Pazarı’nın yeni yerinde Modern Çarşı esnafına da yer verilmesi dolayısıyla duyduğu mutluluğu dile getirdi. Esnafın dükkan başına, 5 bin YTL peşinat ve aylık 400 YTL kira ödeyeceğini anlatan Göktaş, "Modern Çarşı esnafı olarak 40 aydır ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Modern Çarşı’da 232 dükkan, 145 mağdur esnaf vardı. Bunların 33’üne yer verildi. Dükkanların tahsisi konusunda gösterdiği özel gayretleri ve yardımlarından dolayı ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk’e teşekkür ediyoruz" dedi.
kaynak:ankarahaber.com


osman hanesiviran
12 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 00:21

güzel haber ama maltepe pazarı denince akla kopya yazılım, CD, MP3 gelir, fason malllar gelir, kaçak ürünler gelir.. eğer bunların satışı yapılmayacaksa acaba ne satacaklar ki... maltepe pazarı eski yerinde iken kaçağın, korsanın ve kayıtdışılığın adresi idi, başkenti idi...

ünili yıllarımızda değerleri binlerce-onbinlerce olan CD alacağımız tek adresti  
cep telefonu pazara düştüğü yerdi   envayii elektronik malzeme bulunan yegane yerdi..

sanmıyorum kayıtdışılığın önü kesilebilsin, tezgah altında devam edecektir... ama yine de açılması iyi olmuş... düşük gelirli ve özellikle öğrenci kenti ankaranın ihtiyacı olan pazardı... biran önce açılsa da alışveriş yapsak  


ayhanyon
12 yıl önce - Prş 31 May 2007, 16:57

çok sevindim ...
 maltepe pazarının yokluğunu kapanınca anladık..biran evvel açılsında işimizi görelima.ozan şen
12 yıl önce - Prş 31 May 2007, 17:34

Bence bu esnafa daha iyi işler verilmeli. Ticaret olmasında herşey olsun. Çok kötü bir yerdi burası.

seyfettindemirağ

12 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 21:31

Açılrsa iyi olur.Küçük şeylerin bulunabildiği tek adresti kapanması kötü olmuştu.ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet