Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
2 yıl önce - Çrş 24 Ağu 2016, 08:52
Ardahan'da, Çıldır-Aktaş Karayolu'nun Temeli Atıldı


Çıldır - Aktaş Karayolu'nun temeli 11 Haziran 2016 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Ardahan Valisi Ahmet DENİZ, Karayolları Kars 18. Bölge Müdürü Yener BİRLİKER ve çok sayıda milletvekilinin katıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan Bakan Ahmet ARSLAN, "Sınır kapısını bölünmüş yollarla yaparsanız, dağları delerseniz, köprü olmanın hakkını verirsiniz. Çıldır'dan Kars'a, Ardahan'a, Karadeniz'e, Ortadoğu'ya uzanan ulaştırma koridorları yapacağız. Bu coğrafya bu konumdan faydalansın ve ülkenin her yerine hizmet etsin istiyoruz. Ticareti bölge üzerinden ne kadar hareketli hale getirip lojistiği yaygınlaştırırsanız, bu aynı zamanda komşularınızla siyasi ve beşeri ilişkileri geliştirmek ve ticareti canlandırmak demektir" dedi.

Karayolları Kars 18. Bölge Müdürü Yener BİRLİKER ise konuşmasında proje hakkında bilgiler verdi. BİRLİKER, "Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı arasında yer alan 20,3 km uzunluğundaki, 2×1 şeritli sathi kaplamalı mevcut yolumuz, 2×2 şeritli ve bitümlü sıcak karışım olarak yenilenmektedir. Proje kapsamında ayrıca 2.300 m uzunluğundaki Mozaret Tüneli'nin yapımı da gerçekleştirilecektir" dedi.

Çıldır-Aktaş Yolunun hizmete girmesiyle, Gürcistan'a bağlanan yol ile ticaret hacminin artması ve ekonominin daha da canlanması hedefleniyor. Ayrıca proje ile birlikte 2.300 metre uzunluğundaki Mozaret Tüneli'nin yapımı yolun toplam uzunluğunu 4 km kısaltarak 16,3 km'ye düşürecek.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Duyurul ...ameter=342

Hayırlı olsun.
Memleketin her köşesinde çalışma olması sevindirici...


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM