Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ayhan
11 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 12:07
Coğrafi Adres Bilgi Sistemi


Büyükşehir Belediyesi'nin, hizmetleri hızlandıracak Coğrafi Bilgi Sistemi projesi kapsamında 780 binadan 600 bininin verileri, fotoğraflarıyla birlikte işlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent verilerinin sağlıklı bir şekilde toplanmasını sağlayacak projesinde mesafe almaya devam ediyor. Coğrafi Adres Bilgi Sistemi'nde (CABS) veri toplama çalışmaları son aşamaya gelindi. Adres karmaşasına son verecek, altyapı hizmetleri ile kurumlararası koordinasyonu güçlendirecek, adres bilgi sistemini kullanan özel ve kamu kuruluşlarının hizmetlerine etkinlik kazandıracak sistemin, Ağustos ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.
2007 Ocak ayında başlayan çalışmalar kapsamında 780 bin binadan 600 bininin verileri, fotoğrafları ile birlikte sisteme işlendi. Bu binalarda bulunan 1 milyon adet bağımsız birim (daire-kat-işyeri) ile ilgili bilgiler de toplanıp 600 bini veri tabanına aktarıldı. Mükerrer adresler teke indirildi.

Avantaj sağlayacak
Ulaşım bilgi sistemi için gerekli olan yolların yapım malzemesi ile megapol sınırları dahilindeki toplam 6 bin 500 kilometrelik yolun kullanım ve gelişmişlik durumuna ilişkin veriler de sisteme girildi. Yolların, trafik işaret levhaları ve yol donanım fotoğrafları çekildi.
350 kişinin sahada, 150 kişinin de bilgi işlem merkezinde görev yaptığı çalışmalar, tüm ilçelerde sürdürülüyor. Elde edilen birgiler, daha sonra uydu görüntüleriyle eşleştirilerek web servisleri aracılığıyla coğrafi bilgi kullanıcılarına aktarılacak.
2007 yılı sonunda tamamlanacak projeyle İzmir Büyükşehir sınırlarındaki adres karmaşasına son verileceği, afet ve acil durum yönetimi de dahil olmak üzere, adres verisini kullanan tüm kurum ve kuruluşların daha etkin, hızlı ve doğru hizmet verebilmesinin sağlanacağı bildirildi.
Çalışmalar tamamlandığında hastaneler, hekimlerin branşlarına göre muayene adresleri, acil merkezler ve ambulans yerleri kolaylıkla belirlenebilecek. Yangın durumunda itfaiyeye, acil durumlarda tüm kamu kurum ve kuruluşlarına büyük kolaylık sağlanacak. Acil durumlarda hız ve zaman kazanılacak.
Ayrıca vatandaşlar, internet ortamında girdiği adresteki binayı üç boyutlu modelleme üzerinde görebilecek. Sistem adres ararken de büyük kolaylık sağlayacak.

Yeni Asır


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 14:46
İzmir Earth yakında yayında


Bu sisteme Gazete Yenigün tarafından "Google Earth" den analoji yapılarak "İzmir Earth" adı verilmiş.

Bilgi Teknolojilerinin yaşamımızı kolaylaştırmasına güzel bir örnek olan bu projenin İzmir'de gerçekleştiriliyor olması bizlere mutluluk veriyor. Bu konudaki vizyoner yaklaşımı için Büyükşehir Belediyesini tebrik etmek gerek.

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent verilerinin sağlıklı bir şekilde toplanmasını sağlayacak projesinde büyük mesafe  katetti.  Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin en önemli bileşenlerinden biri olan Coğrafi Adres Bilgi Sistemi’nde veri toplama  çalışmaları son aşamaya geldi. Adres karmaşasına son verecek, alt yapı hizmetleri ile kurumlararası koordinasyonu güçlendirecek, adres bilgi sistemini kullanan özel ve kamu kuruluşlarının hizmetlerine etkinlik kazandıracak olan sistemin yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflendi.Projeyi hayata geçirmek için 2007 Ocak ayında başlayan çalışmalar kapsamında 780 bin binadan 600 bininin verileri,  fotoğrafları ile birlikte sisteme işlendi. Bu binalarda  bulunan 1 milyon adet bağımsız birim (daire-kat-işyeri) ile ilgili bilgiler de toplanıp 600 bini veri tabanına aktarıldı.Mükerrer olan adresler tespit edilerek teke indirildi. Ulaşım bilgi sistemi için gerekli olan yolların yapım malzemesi ile megapol sınırları dahilindeki toplam 6 bin 500 kilometrelik yolun kullanım ve gelişmişlik durumuna ilişkin veriler de toplanıp sisteme girildi. Yolların fotoğrafları, trafik işaret levhaları ve yol donanım fotoğrafları çekildi.  

Uydu görüntüleri ile eşleştirilecek

Çalışmalar,  sahada 350,  bilgi işlem merkezinde 150 kişi ile yürütülüyor ve Büyükşehir sınırları içindeki tüm ilçelerde sürdürülüyor. Bölgelere ayrılan ekipler,  gittikleri sokaklarda ilk aşamada  numarataj, ikinci aşamada ise ulaşım bilgilerini  topluyor, bölgenin ve binaların fotoğraflarını çekiyor. Elde edilen bu bilgiler, ulusal standarttaki kod ve semboloji ile birlikte mevcut haritalar ve uydu görüntülerinden faydalanılarak Coğrafi Adres Bilgi Sistemi (CABS) veri  tabanı ile bütünleştiriliyor. Böylece ilçe, belde, köy, mahalle sınırları, yol ve yol donanımları, adres bilgileri, yol ve bina fotoğrafları, su abone numaraları Kent Bilgi Sistemi’nde birleştirilmiş oluyor. Ayrıca bilgileri toplanan tüm bina ve ulaşım nesnelerinin fotoğrafları çekilerek toplanan tüm sözel bilgiler ve fotoğraflar, sayısal haritalar ile ilişkilendirilerek İzmir Coğrafi Bilgi Sistemi veri tabanına aktarılıyor.  Bu bilgiler daha sonra uydu görüntüleri ile eşleştirilerek web servisleri aracılığıyla coğrafi bilgi kullanıcılarına aktarılacak.

Acil durumlarda hız ve zaman kazanılacak

Projenin 2007 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Proje ile İzmir Büyükşehir sınırlarındaki adres karmaşasına son verileceği, afet ve acil durum yönetimi de dahil olmak üzere, adres verisini kullanan tüm kurum ve kuruluşların daha etkin, hızlı ve doğru hizmet verebilmesinin sağlanacağı bildirildi. Bu çalışma kapsamında tüm ilçelerde tekrarlı sokaklar da belirlenerek adresler teke indirildi. Çalışmalar tamamlandığında hastaneler, hekimlerin branşlarına göre muayene adresleri, acil merkezler ve ambulans yerleri kolaylıkla belirlenebilecek. Aynı şekilde yangın için itfaiyeye ve acil durumlarda tüm kamu kurum ve kuruluşlarına büyük kolaylık sağlanacak. Acil durumlarda hız ve zaman kazanılacak.Ayrıca vatandaşlar, internet ortamında girdiği adresteki binayı üç boyutlu modelleme üzerinde görebilecek. Sistem adres ararken de büyük kolaylık sağlayacak.

Google Earth

Dünyanın en yaygın kullanılan internet arama motoru Google firmasının geliştirdiği bir program olan Google Earth programı ile dünyanın istediğiniz bölgesinin uydu görüntülerine ulaşabiliyorsunuz. Özellikle, büyük kentlerde sokakları detaylarıyla görebildiğiniz program sayesinde, incelediğiniz bölgenin üç boyutlu görüntüsünü de izleyebiliyiorsunuz. Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Coğrafi Adres Bilgi Sistemi de tamamlandığında, İzmir’deki sokaklar ve yapılar da üç boyutlu olarak izlenebilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması bu özellikleriyle Google Earth’e benziyor ancak, İzmir’in sokak ve binalarını görmek için ayrı bir programa gerek kalmayacak.

Coğrafi Adres Bilgi Sistemi  çalışmaları ile şu bilgiler toplanıyor:  

Tüm binaların adres bilgileri, kullanım grupları, fotoğrafları, su abone bilgileri; ulaşım bilgilerinin toplanması kapsamında  yol kullanım durumları (tek yönlü, çıkmaz sokak, merdivenli, yayalaştırılmış),  yol malzeme türleri (asfalt, beton, parke, toprak vb. ), yapay kasisler, yaya alt ve üst geçitleri, hemzemin geçitler, kapalı veya açık otoparklar, taksi, dolmuş, kamyon, kamyonet, otobüs durak ve depoları, kulübeleri, metro durakları, sinyalizasyon sistemi, standart trafik işaret levhaları ve trafik işaret levhalarının fiziksel durumu (sağlam-bükülmüş-çürümüş-silinmiş).


http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=g ...;nID=20822cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet