Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1935
CezzarAhmet
4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 13:16

Arkadaşlar hava savunmalarımiz ve ucaklarımız birbirini vuramaz. IFF cihazını araştırın bulamazsaniz hakkinda bilgi veririm. Ingiliz firmasi Amerikada üretim yapan Eurofighterinde ureticisi olan bae firmasınin IFFlerini kullaniyoruz. Onlar kimi dusman belirlerse onu vurabiliriz sadece. Yazılımlara erişme şansımız yok. Korkut bataryaları hariç hiçbir milli hava savunma bataryamiz yok. Milli IFF seri uretim aşamasında ama onun uretiminde çalışanlarda Fetöcü...

Judger

4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 13:59

Yanlış var, IFFler 5 yıl önce millileştirildi ve kullanıma sunuldu iyi hatırlıyorum.

Haberini de buldum kaynak olarak.

ASELSAN savaş uçakları ve gemilerinde ‘dost-düşman’ ayrımı yapan yazılımın yerlisini hayata geçirdi. Daha öce ‘dost ülke’ görünen İsrail artık bu kategoriden çıkarken, sistem F-16’lara monte edildi.

Dost düşman tanıma tanıtma sistemi olarak bilinen IFF (Identification Friend and Foe) sistemi ASELSAN tarafından tamamen yerli olarak üretilip kullanıma sunuldu. İki yılda tamamlanan ve Milli IFF olarak anılan cihazla Türkiye; Dost/Düşman ayrımını kendisi yapabilecek.

F-16'lar tamam sıra gemilerde

Rakiplerinden üstün özelliklere sahip olan Milli IFF'nin en önemli özelliği zaman bilgisinin kullanılması. Kripto birimi, zaman bilgisini kullanarak üretilen kripto verilerini belli aralıklarla değiştiriyor. Düşman unsur mevcut kriptoyu çözene kadar, uçak, gemi, denizaltılardaki kriptoların tamamı yenilenmiş oluyor.

Türk savaş uçakları ve gemileri, radarda dost unsur olarak görülen hedeflere istese de atış yapamıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Akdeniz'de daha sık görülecek Türk Deniz Kuvvetleri'nin dost/düşman ayrımı da yeni sistemle değişmiş oldu. ABD Patentli IFF Sistemi'nde "dost unsur" olarak görülen İsrail Güçleri; Milli IFF'de dost unsur olarak görülmüyor.

Daha ayrıntılı devamı;

http://www.sabah.com.tr/gundem/2011/09/13/israil- ...dost-degil

Sayın mafakyanc'ın dediği gibi f-16lardan bahsettim. uçaksavar füze sistemi kısa sürede bombalanma sonrasında yerleştirildi. Burada mühimmatı bilmiyoruz ama uçaksavar füze sistemi denince direk maalesef Nike ve Hawklar aklıma geliyor. Ancak uçakların vurulamaması ise bu olasılığı azaltıyor. Evet Nikelar ve Hawklar çok çok eski sistemler.. 1960lardan kalma bir teknoloji ama hala uçaklar üzerinde etkili. Maalesef sadece Türkiye ve Kore kullanmaya devam ediyor (Bahsettiğim nikelar, hawklar değil). Diğer kullanıcılar envanter dışına çıkardılar. Nike hercullerin irtifası 45km ve 3.7mach hızla hareket ediyor. Bir jeti avlayabilecek hızda. Ancak envanterde muadiliyle yer değiştirmesi gerekiyor artık. Hawkların irtifa nispeten daha düşük 18km. Ancak irtifa daha düşük olduğundan uçakları yakalama olasılığı %85. Ancak bunun fiyatı 250bin dolar- 500 bin dolar arası. 51 kullanıcı ülkenin 11'i dışında 40 ülke etkin olarak kullanıyor. Hatta Mısır'ın 2014'de 186 adetlik hawk roket motoru siparişi var kullanımlarını uzatmak için. İsrail Davut'un sapanı sistemiyle değiştirdi. Abd patriotlarla değiştirdi. Almanya envanter dışına çıkardı. Ama 40 ülke biz de dahil etkin kullanıyoruz. Doğuya konuşlu olanlardan 1-2 tanesine şahit oldum. 7.5mach hızda avına çıkıyor. Oldukça etkili. Hatta kaynak bulamadım şuan ancak yaklaşık 1 yıl önce Pkk nike füzesiyle vuruldu. Bu da gösteriyor ki elimizdeki nikeları artık dağa taşa atarak elden çıkarmaya çalışıyoruz. Bu füze hava savunma füzesi olsa da değişen başlığıyla birlikte yerden yere gönderilebilen bir füze haline de dönüşüyor.
Alıntı:
"Its warhead also allowed it to be used in a surface-to-surface role".

Ancak bunların hepsini geçtiğimizde, hawklar Ankara'da var mıydı? Hemen kurulan sistem bu muydu? Pek sanmıyorum. Çünkü uçağı yakalaması pek de zor olmazdı %85lik olasılığa ve 3 adet füzeye baktığımızda. Kullanılan füze başka bir şeydi. Ancak hangi kabiliyetsiz füze kullanıldı ki 3 adeti de boşa çıktı bilemiyorum. Füzelerin fiyatlarına baktığımızda 3 adetinin f-16 gibi büyük ve füzeye nispeten yavaş bir hedefi avlayamaması korkutucu bir fiyasko. Yada cezzarahmet'in dediği gibi f-16larda olmasa da füzelerin dost düşman ayrımında bir sıkıntı vardı. Ancak böyle olsa havaya boşuna sıkacaklarını bile bile o bomba yağmurunda koştura koştura o sistem kurulmazdı. Ve sistem dediklerinden de omuzdan atılan bir füze olmadığını anlıyoruz.

edit: Değerli arkadaşlar vereceğim sözcü kaynağı için şimdiden özür dilerim ancak başka bir kaynak bulamadım bu haberle alakalı. Açmak istemeyenler için bazı kısımları koyuyorum;

Saray, dakikada 1100 mermi atan ağır silahla korunacak

50 milyon liraya 3 bin kamera ile donatılan, 1500 kişinin koruduğu kaçak Saray'a, savaş uçağı ve helikopter saldırılarına karşı özel olarak geliştirilen ve ‘'Korkut'' adı verilen ağır silah yerleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olası bir hava saldırısına karşı tank görüntüsündeki bu silahla korunacak.

AK SA­RA­Y'­DA KA­MUF­LE EDİ­LE­CEK
Tank ben­ze­ri iki ay­rı zırh­lı mu­ha­be­re ara­cın­dan olu­şan Kor­kut, çev­re­ye olum­suz gö­rün­tü ver­me­me­si için Sa­ra­y'­a ka­muf­le edi­le­rek yer­leş­ti­ri­le­cek.

Korkut, dakikada bin 100 atış yapabiliyor. Her bir mermi, 160 adet 35 mm parça mermiye bölünerek adeta duvar oluşturuyor. Etkili menzili 4 kilometre olan sistem, hava-yer füze ve mühimmatı, seyir füzeleri ve İHA tehdidini yok etmeye göre geliştirildi. Korkut, otomatik hedef takibi yapabilen kontrol radarı ile de donatıldı. Bu radar dakikada 30 devir dönüş yapabiliyor. Sistem yüzde 100 yerli ve Türk mühendisler tarafından geliştirildi.Gece görüş sistemiyle donatılan Korkut 24 saat tetikte bekliyor.

http://www.reklam_link.com/2015/gundem/saray-dakikad ...ak-781570/

1100 mermiden her birisinin 160 parçaya bölünmesi cidden denilen gibi bir mermi duvarı örülmesi. Sistem çok etkili. Ancak bu haber 24 mart 2015 haberi. 1.5 sene geçmiş üzerinden. Anlaşılan bir yerlerde yine bir yanlışlık var. Ya haberin kendisinde yada o haberi onlara verenlerde. O gece orada korkut olsaydı kati ve net kullanılırdı.

edit 2: 31.08.2015
" Cumhurbaşkanlığı Külliyesi KORKUT Hava Savunma Sistemi ile korunacak "iddiaları ASELSAN tarafından yapılan açıklama ile yalanlandı .

ASELSAN'dan, KORKUT Hava Savunma Sistemi'nin, hareket halindeki birliklerin hava savunması görevini yerine getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı için geliştirildiği anımsatılarak, "KORKUT Hava Savunma Sistemi'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’yle hiçbir ilgisi bulunmadığı gibi, Cumhurbaşkanlığının korunmasıyla alakalı herhangi bir çalışma veya projemiz de söz konusu değildir" ifadesi kullanıldı.

ANKARA/AA

http://www.karar.com/gundem-haberleri/aselsandan- ...masi-35180

Korkut külliye'de olmayacak son açıklama Aselsan'dan gelmiş.

En son Judger tarafından Cmt 23 Tem 2016, 14:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Karadeniz A.Cem Güleç 55

4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 14:18
ACİL TSK FETÖ

+ Arkadaşlar merak ediyorum Acaba bu yapılan ve yapılacak olan TSK nın kritik projelerinde FETÖ grupları acaba var mıdır ? İns projelerimiz sekteye uğramaz Sizin bildiğiniz sekteye uğrayan projeler var mıdır ?
+ Sadece haklı olarak Ülkem adına endişe duyuyorum !!!

Misafir 6a3

4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 14:37

Egm nin 400 araclik listesi.
180 ejder yalcin,220 cobra 2 ve atak helisi de siparisleri olacak.

Misafir 6a3

4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 15:12

CezzarAhmet
4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 15:34

Judger bana boşa gazete haberi atma. Milli IFF yok yok yok. Olmadıgına adımdan daha fazla eminim. Şuan üretilen milli IFF sayısı bir elin parmağından daha az. Onlarda test sürecinde testini yapanda fetocular zaten. Milli bildigimiz savunma sanayii projelerinde çalışan kişilerin %80i fetonun cemberinden geçmiş insanlar. Sahsen bildiklerimi guvenlik birimlerine aktardim. Fakat kimi kime sikayet ediyoruz bilmiyorum. Savunma sanayiide fetocularin elinde resmen. Bunları temizlemek hiç kolay olmayacak. Allah yardimcimiz olsun.

Judger

4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 16:25

Cezzarahmet neden muhalefet yapıyorsun anlamıyorum. Bu sadece o gazetenin bu gazetenin haberi değil.

Milli IFF Mod 5/S Sistemi Geliştirme Projesi'nin teslimat töreni ASELSAN'ın Macunköy tesislerinde gerçekleştirildi. Törene, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK'tan çok sayıda davetli katıldı.

Zamanında bunun için teslimat töreni hazırlandı. 2006'da imzalanmıştı sözleşme. Teslimat 2011 değil 2013'de olmuş.

"test faaliyetlerinin tümünün Kasım 2012'da başarıyla tamamlandığını belirten Ergeneman, ''ASELSAN tarafından donanım ve yazılımı özgün olarak geliştirilen, NATO standartlarına uyumlu Mod 5/S yetenekli IFF sistemi, hem tasarım ve hem de üretim yetenekleri açısından ASELSAN ürün ailesindeki yerini aldı'' dedi."

test faaliyetleri tamamen 2012'de tamamlandı. Test kalmadı ortada.. Ortada kalan tek şey seri üretim. 2020 civarı tüm teçhizatlar mod 5'e yükseltilmiş olacak.

http://www.aselsan.com.tr/en-us/capabilities/sate ...ansponders

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/cozumlerimiz//uyd ...(%C4%B1ff)

Olmayan bir ürün mü vitrine kondu?Teslimat töreni yalandı.

Aselsan ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) arasında, yaklaşık 28 milyon dolar bedelli bir sözleşme imzalandı.
Aselsan'dan KAP'a yapılan açıklamada, sözleşmenin Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan "Dost/Düşman Tanıma/Tanıtma Sisteminin (IFF Mod-5)" tedariki amacıyla yapıldığı ifade edildi.

Bu da mayıs 2016'daki sözleşme. 2020'e kadar sürecek. Şuan yok, test aşamasında demeni manidar karşılıyorum. Boş gazete haberleri diyorsan hala kimse burada hiç bir haber paylaşmasın. Bunca sözleşme, tören, aselsan'ın sitesindeki ürün teşhiri herşey yalansa hiç kimse artık hiç bir haber paylaşmasın. Hepsi yalandır o zaman.

CezzarAhmet
4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 17:39

Guzel kardeşim milli IFF var. Ama şuandaki muharip ucaklarımızda kara platformlarımizda kullanilan yok. Seri üretim başlamadı. Şuanda en son uretilen atak helikopterlerine ankalara bile takmiyorlar. Halen baenin IFFi kullanılıyor. Bidahaki parti uretilecek ataklarla korkut bataryalarina milli iff takılacak. Kullandığımız mal bu.

http://www.baesystems.com/en-us/our-company/inc-b ...or-foe-iff

CezzarAhmet
4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 17:44

Bu arada attığın videoda arkada duran mavi önlüklü cemaat abisiydi cuma günü emekliliğini verip kaçtı . Cemaatciler her yerde milli IFF de yapsan muharip ucakta yapsan bu ur temizlenmeden kurtulamayız. Devletin ciğeri çürümüş. Aselsanda cemaatin cemperinden geçmeyen yok.

Misafir d48

4 yıl önce - Cmt 23 Tem 2016, 21:16

Her zaman dedim tayyibin bır cok hatası var ama secimle indir kardeşim red oy ver ındır.Birde tayyıp devleti kalple yonetiyor. Bu dindar bundan zarar gelmez dıyordu.Devlet kalple yonetilmezzzzzzzzzzz
akılla yonetılır.ABD ne yaptı ladıne oldurdu kafasına 3 el ates etti kalbınede 2 el ayagına taş baglayıp denize attı.adamlar beyınle dusunuyor .Bizimkiler kalple aradakı fark bu.

sayfa 1935
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET