Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Serkan 20
5 yıl önce - Prş 03 Oca 2013, 11:47
Hakkari şehir merkezini Yüksekova'ya taşıma projesi


Başbakan’dan çılgın Hakkari teklifi


Erdoğan'ın Hakkâri'nin ekonomik olarak gelişmeye müsait olmadığını belirterek şehir merkezini Yüsekova'ya taşımayı önerdiği ortaya çıktı

Erdoğan, sivil toplum örgütlerinden destek istedi. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Onay, bunun ancak referandumla gerçekleşebileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Şanlıurfa'da Türkiye Ziraat Odaları Birliği bölge toplantısında ilginç bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre Hakkari'nin coğrafi ve ekonomik olarak gelişmeyemüsait olmadığını belirten Erdoğan, şehir merkezini Yüksekova'ya taşımayı önerdi. Havaalanının da Yüksekova'ya yapıldığını hatırlatan Erdoğan, bunun için sivil toplum kuruluşlarından destek istedi.

Ziraatçılarla yaptığı toplantıda sorunları dinleyen Erdoğan, çeşitli talepleri de istişare etti. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay Erdoğan'dan Yüksekova'yı il yapmasını istedi.

Başbakan'ın ise "Bu kumaştan iki elbise çıkmaz. Var mısınız? Şehri yukarıya Yüksekova'ya taşıyalım. Ben bunu hep söylüyorumama bir sonuç alamıyoruz" karşılığını verdiği öğrenildi.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Görüşmenin perde arkasını BUGÜN'e anlatan Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay, Yüksekova'nın altyapısının bütün eksikliklerinin tamamlandığını, üniversitenin geldiğini, hastane yapıldığını söyledi.

Havaalanının tamamlanmasıyla Yüksekova'nın cazibe merkezi haline geleceğini dile getirenOnay, ilçenin İran ve Irak ile ticaret kapılarına sahip olduğunun altını çizdi. Yüksekova'nın gündüz nüfusunun 130 bine ulaştığını dile getiren Onay, "Kişi başına en çok arazi düşen yer Yüksekova.

Hakkâri'nin ekilebilir arazisin yüzde 81'i Yüksekova'da. Yüksekova'da bin 50 traktör var. Hakkâri'de bir tane bile yok. İşleyecek arazi yok. Hakkâri'nin şehirmerkezi nüfusu ise 50 bin" dedi.

Bu gerekçelerle Yüksekova'nın vilayet olmasını istediklerini anlatan Onay, Erdoğan'ın "Şehir merkezini Yüksekova'ya taşıyalım" karşılığını verdiğini belirtti. Bunun ancak referandumla olabileceğine dikkat çeken Onay, "Hakkârili’ler kabul eder mi? Etmezler" ifadelerini kullandı.

2 çocuk iflas 3 yerinde saymak

Başbakan Erdoğan, dün 'Uluslararası Aile ve Sosyal Politikalar Zirvesi'ne katıldı. Erdoğan, aileye yönelik her saldırıyı doğrudan insanlığa bir saldırı gördüklerini belirterek bu konuda müsamaha gösterilmediğini söyledi.

Erdoğan, "Aile var oldukça devlet var olacak, sağlıklı nesiller var olacak" dedi. Erdoğan, 3 çocuk ısrarını da sürdürdü: "En az 3 çocuk. Ailelerimizi güçlü kılmanın yolu buradan geçiyor. 1 çocuk iflas, 2 çocuk iflas, 3 çocuk ancak yerinde saymak. Gelecekte yaşlı bir nüfus getiriyor bu. Bizim dinamik ve genç bir nüfusa ihtiyacımız var. Bunu halletmemiz lazım."

Halfeti örneği

Başbakan Erdoğan'ın önerisi dünya ve Türkiye'deki şehir taşıma örneklerini akıllara getirdi. Yanardağ, deprem, sel gibi doğal afet bölgelerindeki yerleşim yerleri daha güvenli bölgelere nakliye edildi. Birecik Barajı'nın yapımıyla Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde taşınma yaşandı. Sular altında kalan ilçe sakinleri için yukarı bölgelere yeni bir ilçe inşa edildi. 1939'da şiddetli depreme maruz kalan Erzincan'da ise Kuzey Anadolu Fay Hattı'na göre yeni bir şehir dizayn edildi.

Erip: Rasyonel değil

Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cemal Erip, öneriyi 'rasyonel' bulmadı. Hakkâri'nin tarihi bir şehir olduğunu belirten Erip, "Yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Hakkâri çanak şeklinde yapılaşmaya sahip. Biraz coğrafya olarak kapalı. Yeni yapılanma alanlarının açılması zor. O konuda haklı ama. Bir ilden 70 bin nüfuslu ilden 500 bin nüfuslu il çıkarmazsınız. Böyle bir beklentiniz olmaz. Yakın civarda yerleşmeye müsait alanlar var" dedi.

Yüksekova'da da kışın hayatın durduğunu vurgulayan Erip, şöyle devam etti: "Hakkâri'nin gerçek potansiyeline ulaşması için birtakım adımlar atılmalı. Kürt meselesi çözüldükten sonra Hakkâri kısa sürede çok büyük gelişmeler gösterecek potansiyele sahip.”

Kaynak


sinanucar
5 yıl önce - Prş 03 Oca 2013, 12:19

Alıntı:
Kürt meselesi çözüldükten sonra Hakkâri kısa sürede çok büyük gelişmeler gösterecek potansiyele sahip.”bugüne kadar gelişememiş bir yerin, hesapta mesele çözülünce gelişeceğine inanmak ; ya gerizekalılığa ya da çapsız art niyetlerle açıklanabilir.

bazı beyinsizler, hesapta bağımsız bir kürt devleti kurulunca, hakkari gibi örneklerin düzeleceğini zannediyor.

hakkari ile merkezi yüksekova'ya taşınmalıdır. yüksekova'nın cazibe merkezi olması için sınır ticaretine yönelik serbest bölge kurulmalı, sınırötesi -bölgesel bir pazar merkezi olabilmesi için bazı teşvikler verilmesi gerekir.
Ayrıca; zor olmakla beraber Van üzerinden demiryolunun yüksekova'ya indirilmesi ve buradan , istenirse iran-ırak'a bağlanabilmesi üzerine çalışılabilir. demiryolu, havaalanı ile beraber bölgeye dinamizm katacağı gibi; sınır ticaretinde çok güçlü bir merkez olabilmesini sağlayabilecektir.


samet cosqun

5 yıl önce - Prş 03 Oca 2013, 12:58

Bana kalırsa Yozgat'ı biraz Ankara'nın yanına doğru taşısınlar belki o zaman gelişir yoksa bu gidişle Yüksekova'nın gerisinde kalacakengygl
5 yıl önce - Prş 03 Oca 2013, 13:14

2011 sonu nüfusları: Hakkâri 61 bin, Yüksekova 66 bin. (Kaynak)

İl haritasına bakılınca, Yüksekova kenti, Hakkâri kentine göre daha merkezî bir konumda. Eskiden Beytüşşebap'ın Hakkâri'ye bağlı olduğu dönemde böyle değildi, ama Beytüşşebap'ın Şırnak'a bağlanmasından sonra Yüksekova'nın yeri daha merkezî kaldı.

Başbakan'ın önerisi bana her açıdan mantıklı geliyor, destekliyorum bu fikri..

Yüksekova'nın rakımı 1.950 metre, yani en yüksek il merkezimiz olan 1.853 metre rakımlı Erzurum'dan yaklaşık 100 metre daha fazla. Böylece, en yüksek il merkezi de Yüksekova olur


Ali Kemal 80+
2 yıl önce - Sal 19 Oca 2016, 13:05

İki gündür çıkan haberlere göre Hakkari İl Merkezi Yüksekova ya taşınacakmış. Sadece Hakkari değil Şırnak ta Cizre ye taşınacak. Proje gerçek olmaya çok yakın.

http://www.haber7.com/guncel/haber/1756841-hukume ...ari-karari


Misafir 902

2 yıl önce - Prş 21 Tem 2016, 11:43

Bence bu yıllar öncesinden yapılması gereken bi çalışma hakkari gelişmeye dağlar izin vermiyor fakat yüksekova gelişme açısında büyük bi çoğrafyaya sahiptir. Yüksekova hakediyor ili...cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET