Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gizem Çınar
7 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 17:05
Mardin'de kentsel rehabilitasyon kapsamında beton evler yıkılıyor


Alıntı:
Mardin'de kentsel rehabilitasyon kapsamında beton evlerin yıkımı devam ediyor.

Özellikle şehrin eski tarihi evlerinin bulunduğu mahallerdeki beton binaların yıkımına ağırlık veriliyor. Bir yandan yıkım devam ederken, bir yandan da restorasyon çalışmaları sürüyor.
Ramazan ayı nedeniyle ara verilen yıkımlar bayramdan sonra yeniden başladı. Birinci cadde üzerinden yer alan tarihi binaların üzerine daha önce yapılan beton binalar tek tek yıkılıyor. Yıkılan evlerin sahiplerine ise parası anında ödeniyor. Vatandaşları mağdur etmemek için valilik belirlediği komisyon tarafından vatandaşların evlerinin fiyatı belirleniyor.

Mardin'i beton binalardan arındıracaklarını belirten Vali Turhan Ayvaz, 7 bin yıllık geçmişi bulunan Mardin'i dünya kenti yapacaklarını söyledi.
Kudüs ve Venedik'ten sonra dünyanın üçüncü sit alanı içinde bulunan Mardin'in son yıllarda turizm alanında göstermiş olduğu başarıyı devam ettirmek için beton binaların yıkımını hızlandırdıklarını ifade eden Ayvaz, "Türkiye'nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi Mardin'de gerçekleştiriyoruz. Mardin Valiliği ve belediyenin TOKİ ile imzaladığı Kentsel Dönüşüm Projesi protokolü kapsamında 7 bin yıllık tarihi kentin çehresi değiştiriyoruz. Kentsel rehabilitasyon projesi kapsamında daha önce yapılan çalışmalar kapsamında tespit edilen 2 bin 500 beton binanın yıkımı için bu yıl belirlenen ilk 500 bina yıkımına başladık. Bu proje Mardin'i betondan tamamen arındıracak ve kenti yeniden aslına dönüşmesine vesile olacaktır.

3 yıl içinde beton yıkımını tamamlamak istiyoruz. Mardin'i 100 yıl önceki haline getirmek istiyoruz. 2014 yılında UNESCO'ya başvuracağız. Bu süre zarfından bize verilen hedefleri bitirmek istiyoruz. Ve Mardin'i UNESCO'da görmek istiyoruz. Bir yandan yıkımı devam ederken, diğer yandan restorasyon çalışmaları hızlandırdık." dedi.
Mardin bu hali ile yılda 1 milyon turisti ağırladığını vurgulayan Vali Turhan Ayvaz, "Son 5 yılda Mardin'e 4 milyon yerli yabancı turist ziyaret etti. Bu da Mardin'in artık ne kadar ilgi gördüğünü ispatıdır. Bu nedenle Kentsel Rehabilitasyon Projesi bizim için büyük önem taşımaktadır. 3 yıl içinde belirlediğimiz beton binaları yıkacağız. Mardin önümüzdeki 3 yıl içinde dünyanın turizm merkezi haline gelecektir." şeklinde konuştu.


Mardin gibi bir kültürel mozaiğin, tarihiyle, yemekleriyle, mimarisiyle ülkemizde çok ayrı bir yeri var. Vali beyin anlattıkları çok sevindirici gelişmeler... Geleneksel Mardin mimarisinin korunması, Mardin'in turizmde daha iyi yerlere gelmesi, turizmin Mardin ekonomisine sağladığı gelir, Mardin insanının huzur ve refahının artması demek.


soner_caylak
7 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 17:06

ağaoğlu oraya da gelip gökdelen diker yakında o beton yapıların yıkılmasının da bir anlamı kalmaz ne yazık ki

mertoviçizmir

7 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 17:15

bence bu kent venedik , kudüs gibi bir tarih besigi olabilecek ve turizm cenneti olabilecek sehir.. Zaten sehir merkezinde terör yok sayılır halkın cogu terörü desteklemiyor ve kentte hızla kabuk değiştiriyor

sahsi fikrim mardin gelecegin venediği olabilir ve turizmde cok büyük ivme kazanır , bunun en büyük kanıtıda yapılan oteller benceMuhammed Bilben
7 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 17:17

bende bir mardinli olarak yıkılmasına karşıyım ama o betonları restore edip mardinin eski evlerine benzer yapılar yapılabilir..

Gizem Çınar
7 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2011, 01:42

Haberi yanlış anlamışsınız, eski taş evler yıkılmıyor, o güzelim taş evlerin arasına inşa edilmiş betonarme çirkin yapılar yıkılıyor ve yerine aslına uygun olarak tarihi doku korunarak restorasyon yapılıyor..!

Sezgin Cengiz

7 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2011, 01:47

Bir de duyduğuma göre restorasyon çalışmalarıyla birlikte eş zamanlı kazı çalışmaları da olacakmış. Mardin Belediye Başkanı Mardin'in tarihi kazılardan çıkacak bulgularla daha da geriye gidebilir şeklinde konuşmuştu. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterim. Arkeolojik kazılar Mardin'in tam olarak neresinde yapılacak acaba? Taş evlerin olduğu alanda mı yoksa başka bir bölgesinde mi?mert101

6 yıl önce - Cum 29 Hzr 2012, 22:43

Dünya Kültür Mirası'na aday olmak için 30 yıldır mücadele veren Mardin, 2014 yılında yeniden başvurmak için hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor.
Daha önce 3 defa UNESCO'ya başvuran, ancak çarpık yapılaşma ve beton binaların tarihi dokusunu bozduğu gerekçesiyle başvurusu geri çevrilen Mardin bu sefer işi sıkı tutuyor. Şehrin dokusunu bozan beton evlerin tamamı yıkılması için başlatılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında daha önce belirlenen yaklaşık bin 500 beton binanın yıkımı devam ediyor. Şu ana kadar yaklaşık 250'ye yakın beton ev yıkıldı, tarihi sokaklar onarıldı.

UNESCO'nun belirlediği kriterleri yerine getirmek için Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi tarihi kentte çalışmalarını hızlandırdı. Mardin Belediyesi şehrin 50 yıllık su ve kanalizasyon şebekesini değiştirmek için 70 milyon liralık proje hazırladı. Tarihi şehrin alt yapısı yenilendi. Mardin'de bulunan önemli tarihi eserler olmak üzere cami, medrese, külliye, kilise ve tarihi evler tek tek restorasyondan geçirildi.

Mardin'in UNESCO'ya yeniden aday olması için başlatılan çalışmaların bütün hızı ile devam ettiğini belirten Vali Turan Ayvaz, tarihi dokunun korunması ve gerekli kriterleri en geç 2013 yılının sonuna kadar tamamlayacaklarını kaydetti. 2014 yılının Mardin için bir dönüm noktası olacağını belirten Vali Ayvaz, "Kriterleri tek tek yerine getiriyoruz. Mardin'i 100 yıl önceki haline getirmek için projeleri hayata geçiriyoruz. Eski Mardin'de tarihi dokuyu bozan bin 500 beton bina yıkılacak. İlk etapta 570 beton bina yıkmayı hedefliyoruz. Geri kalanı 2013 yılında yıkmayı planlıyoruz. Mardin'in eteklerinde bulunan Saraçoğlu Mahallesi'nde 680 bina, bin 260 konut; Ensar Mahallesi'nde 456 bina, bin 276 konut ile çoğunluğu kamu lojmanlarından oluşan İstasyon Mahallesinde ise 462 bina, bin 362 konut yıkılacak." dedi.

Bütün bunları 2 yıl içinde bitirip UNESCO'ya başvurmayı
amaçladıklarını vurgulayan Vali Ayvaz, sözlerine şöyle devam etti: "Özellikle tarihi dönüşüm projesini Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül büyük destek veriyor. Mardin artık tarihi dokusu ve farklı kültürleri ile dünyanın önemli inanç merkezi haline geldi. Şu anda Mardin'de bin 177 taşınmaz kültür varlığı bulunmaktadır. Tarih açıdan dünyanın en eski medeniyetlerini ve uygarlıklarını bünyesinde barındırıyor. UNESCO da bunun farkındadır. Bu nedenle yapacağımız başvurunun kabul edileceğini tahmin ediyorum. Mardin'in UNESCO'ya kabul edilmesi demek, yılda en az 5 milyon turistin Mardin'e gelmesi demektir. Hem Türkiye açısından hem de Mardin açısından ekonominin canlanmasına ve istihdamın artmasına vesile olacaktır."

kaynak : zaman

bu kentin özellikle turizm sayesinde terör belasından kurtulması cok sevindirici. İnsallah yakın zamanda bütün gecekondular yıkılır ve kent Türkiyenin sayılı turizm kentleri arasında yerini alır


Misafir 68a

2 yıl önce - Çrş 13 Tem 2016, 11:04

Bende Mardin'de doğdum büyüdüm kentsel dönüşümüne. Karşı deyılım ama Saraçoğlu mahallesinin yıkımı uzuyo ben bunca ceset var bunca fakır fukara var hepsı fakırlıkten bırer ıkı oda hazıne malına konmuşlar haleleri neolacak acaba

Misafir 771

10 ay önce - Pzr 27 May 2018, 13:04

Ne zaman kimlerin evleri yıkılacak liste varmi

Misafir 2b3

8 ay önce - Pzr 22 Tem 2018, 22:12

Kimlerin beton evleri yıkılacak liste varmı varsa gusterimisinincevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET