Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
erhan.b
12 yıl önce - Cum 18 May 2007, 18:00
Financial Times Pursaklar'ı Yazdı
Pursaklar’da içki içilmediğine, spor merkezinde kadın ve erkeklerin ayrı sınıflarda cimnastik yaptığına dikkat çeken gezete, beldenin oylarının AKP’ye gideceğini vurguladı.

DÜNYANIN önde gelen medya kuruluşlarının AKP’nin güçlü olduğu kent ve kasabalara yoğun ilgisi sürüyor. Ankara’nın Pursaklar Beldesi’ni ziyaret eden Financial Times muhabirleri "Türkiye’nin sessiz İslamcılarının model kenti" nitelemesini kullandı.

"Türkiye’deki laiklerin, İslamcıların iktidara el koyacağı endişesi ile gece yarısı terleyerek uyandığında" kabuslarında Pursaklar Belediye Başkanı AKP’li Selçuk Çetin gibi insanları gördüklerini yazan gazete, bir zamanlar 15 binlik nüfuslu Pursaklar’ın, 100 bin kişilik bir kent haline geldiğine işaret etti.

Çetin’in belediye bütçesinin önemli bir bölümünü Pursaklar’ı modern ancak aynı zaman rahat, geleneksel bir kente dönüştürmeye yönelik projelerde harcadığını belirten gazete, Pursaklar’da içki içilmediğine, spor merkezinde kadın ve erkeklerin ayrı sınıflarda cimnastik yaptığına dikkat çekti.

Financial Times, Türkiye’de son dönemde laiklik için yapılan büyük mitingleri anımsatırken "Argümanın diğer tarafındakiler ise şimdiye kadar sessiz kaldı. Yakında düşündüklerini söyleyecekler. Türkiye, 22 Temmuz’da genel bir seçim ile karşı karşıya" diye yazdı.

MİLYONLAR GÖZARDI EDİLİYOR

Türkiye’de Pursaklar halkına benzeyen milyonlarca insanının bulunduğunu, bu insanların sık sık büyük şehirliler tarafından gözardı edildiğini kaydeden gazete, "Pursaklar’da hemen hemen tüm kadınlar, Müslüman başörtüsü kullanıyor. Yeni bir araştırmaya göre, Türkiye’de başörtüsü kullanımı azaltmakla birlikte daha görünür hale geliyor" yorumuna yer verdi. Pursaklar’daki kadınların 2002’de yılında AKP için oy verdiğini ve gelecek seçimlerde de aynısını yapacağını vurgulayan gazete, alışveriş merkezindeki bazı kadınların değerlendirmelerine dayanarak "Çünkü AKP, hayatlarını iyileştirdi ve çocukları için daha iyi tesisler var" ifadesini kullandı. Gazete şöyle devam etti: "Oyları, büyük bir olasılıkla geleceğin şekillendirilmesinde 20 kilometre ötesindeki Ankaralı bürokratların ve İstanbul’daki iş aristokrasisinin oyları kadar belirleyici olacak."

HEPİMİZ LAİK VE KEMALİSTİZ

Financial Times’e konuşan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin de, Türkler’in arasında bölünmenin söylendiği gibi belirgin olduğunu sanmadığını belirtti. Çetin, "Hepimiz, laik ve Kemalistiz. Aynı okullara gittik ve aynı Atatürk ilkelerini öğrendik. Ancak (Pursaklar’da) halk şimdi ’bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak istiyoruz’ diyor. Bu nedenle AKP için oy kullanıyor. AKP halkın partisi. Bizden korkmak yanlış" dedi.

Kaçak Kuran kurslarıyla biliniyor

PURSAKLAR, Türk gazetelerinde sık sık kaçak Kuran kursu baskınlarıyla haber olan bir belde. 2003’te, ilçede Nakşibendi dergahı olarak bilinen izinsiz Kuran kursu jandarma tarafından basılmış, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan getirilmiş 30 çocuğun bulunduğu yurt kapatılarak, 8 sorumlu gözaltına alınmıştı. 1 yıl sonra jandarmanın yeniden baskın yaptığı kursta, bu sefer izinsiz şekilde yaşları 7-17 arasında 32 kız çocuğuna eğitim verildiği belirlenmiş, çocuklar ailelerine teslim edilirken, 2 sorumlu hakkında dava açılmıştı.
kaynak:ankarahaber.com


u.gönül
12 yıl önce - Cum 18 May 2007, 18:44

hem dinine bağlı hem laik hem liberal hem de milliyetçi olunabileceğini herkese gösteriyorlar.

denisk2
12 yıl önce - Cum 18 May 2007, 20:21

bir ilçede içki içilmemesi ve kadınalr ile erkeklerin ayrı spor yapmalarının neresi takdir edilip haber yapılacak birşey?safakis
12 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 03:15

Hayır duyan da bunları gerçekten LİBERAL sanacak!
Liberté ne demek bilir misiniz?

Orada yaşayan bir vatandaş, o kadınların erkeklerin birbirlerinden kaçarcasına (sanki karşı cins sadece birer objeymiş gibi) ayrı ayrı "sosyalleştiği" ortamlarda liberté (özgürlük) hakkını kullansa ve elinde kadeh, keyif için biraz şarap içse....

O kadar komikler ki!

Bir de almış medeniyetin kutsal değeri "özgürlük"ü kendilerine malediyorlar. Özgürlük, sadece "sizin" gibi olmak değildir.


Osman Yavuz
12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 02:41

Alıntı:
bir ilçede içki içilmemesi ve kadınalr ile erkeklerin ayrı spor yapmalarının neresi takdir edilip haber yapılacak birşey?


Orasini Financial Times'a sormak lazim.
Dunya'nin en buyuk finans gazetelerinden biri olan, ve de bu isin ehli haberciler tarafindan hazirlanmis bir haberin elbet bir sebebi vardir.
Ama habercilik hakkinda bir bilgisi olmayanin, bu isin egitimini almamis kisilerin, hatta finans sektorunde de bir bilgisi olmayan kisilerin haliyle boyle haberleri yadirgamasi da dogaldir degil mi?
uğurkoç

12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 17:07

zorlamı içirtilmiyor yoksa bireysel tercih mi,

insanların tercihlerine saygılı olmak gerek bence.İlkokulda arkadaşıma sarhoş bir sürücü vurdu arabayla ve kaybettik arkadaşımı.Bende alkol almam. nolmuş rejim düşmaınımı oluyoruz şimdi.

Mesele insanlar bunu istediklerinde alkol alma özgürlüğüne sahip mi.Sahipse ve içmek istemiyolarsa üçüncü şahıslara noluyor onu anlamıyorum.


safakis
12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 18:09

Eğer bu mesaj üstte yazdığım mesaja yönelikse, şunu söyleme gereği duydum:

Baskı ne yönden olursa olsun yanlıştır, bunun tartışılacak bir yanı da yok, İnsan Hakları'nın üstünlüğünen bahsedilen bir düzende. Kimse kimseye karışmadan ve birbirini rahatsız etmeden istediğini yapabilir. Bu gayet basit ve evrensel bir formüldür.ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet