Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alper Bozkurt

13 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 11:51
Dökümcüler Şehir Dışına Taşınıyor


Şehir içerisinde dağınık olarak faaliyet gösteren ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine tanınan yasal süre içerisinde Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi yanında kurulan Dökümcüler Sitesi’ndeki yerlerine taşınmayan işyerleri mühürlenmeye başlandı.


Büyükşehir Belediyesi, toplum ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyen, görüntü ve gürültü kirliliğine neden olan Gayrı Sıhhi Müesseselerin (dökümcüler, mermerciler, keresteciler ve inşaat malzemeleri satan işyerleri gb.), kent dışına taşınarak tek bir bölgede toplanması için çalışmalarını sürdürüyor.  
1995 yılında yapımına başlanan, 2002 yılında da tamamlanan 128 adet işyerinden oluşan Dökümcüler Sitesi’ne taşınma zorunluluğuna rağmen, bugüne kadar BESOB’a kayıtlı 111 dökümcüden sadece 13’ünün kendilerine ayrılan işyerlerine taşındığı tespit edildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehir içinde faaliyetlerine devam etmekte ısrar eden dökümcü esnafına yapılan tebligatlardan sonra Gayrı Sıhhi Müessese kapsamına giren dökümcü işyerlerinin mühürlenmesine başlandı.  
Dökümcüler Sitesi’nde yerleri olanların çoğunun işyerlerini yüksek rakamlara sattıkları tespit edildi.
Kent merkezinde çalışmaya devam eden dökümcü esnafının neden olduğu çevre ve gürültü kirliliğinin yanı sıra, Dökümcüler Sitesi’ne taşınan işyeri sahipleriyle haksız rekabete yol açtığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Dökümcüler Sitesi’nde yerleri olmalarına karşın çoğu esnafın işyerlerini yüksek rakamlara sattıklarının veya kiraya verdiklerinin anlaşıldığını açıkladı. Başkan Hikmet Şahin, yaptığı açıklamada herkes için sağlıklı, planlı ve yaşanabilir bir kent oluşturma hedefi doğrultusunda şehir içinde faaliyet gösteren tüm Gayrı Sıhhi Müesseseleri kendileri için ayrılan bölgeye taşıyacaklarını önemle vurguladı. Zaman içerisinde şehir içinde kalan bu işyerleri için Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nin yanında çevre ve sağlık açısından son derece elverişli bir bölge ayırdıklarını söyleyen Başkan Şahin, “14.112002 tarih ve E01-201-1564 sayılı Büyükşehir Belediyesi Encümen Kararı ile şehir içinde faaliyet gösteren dökümcü esnafına 30.06.2003 tarihine kadar Dökümcüler Sitesi’ndeki işyerlerine taşınmaları için süre verilmesine, verilen süre sonunda taşınmayan işyerlerinin kapatılmasına karar verilmiştir. Fakat alınan karar bugüne kadar uygulanmamış” şeklinde konuştu.  
Başkan Şahin: “Taviz yok”
Yıllardır Gayrı Sıhhi Müesseseleri şehir dışına taşımak için çeşitli girişimler yapıldığını fakat sonuç alınamadığını hatırlatan Başkan Şahin, “Biz bu konuda kararlıyız ve şehir içinde insan ve çevre sağlığını tehlikeye atan bu tür işyerlerinin hepsini kendileri için ayrılmış bölgelere taşıyacağız. Şehir içindeki işyerlerini taşımamakta direnen işyeri sahiplerine de yasal yaptırımlar kesinlikle uygulanacak” diye konuştu. Bu tür işyerlerine yakın meskenlerden toz, toprak, emisyon ve diğer çevre etkileriyle, gürültü ve görüntü kirliliği konusundaki şikayetlerin son zamanlarda daha da arttığını belirten Başkan Şahin, “Gayrı Sıhhi Müesseseler için Başköy civarında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait 32 hektarlık bir bölge ayrıldı. BESOB ve Dökümcüler Odası başkanlarımızla yaptığımız görüşmelerden sonra Başköy’de bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait alanın Dökümcüler Sitesi yapımı için kendilerine kiralanması konusunda fikir birliğine vardık. Belediyemiz yeri tahsis edecek, dökümcü esnafımızda inşaatını yaparak faaliyetlerini burada devam ettirecektir” dedi.  
Kenti yönetenler kadar, bu kentte yaşayanların da Bursa’ya karşı sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Şahin, “Ulaşımdan, kentsel dönüşüme, çevreden planlama çalışmalarına kadar, ortaya koyduğumuz projeleri kararlılıkla sürdürme hedefimizden taviz vermeyeceğiz” dedi.http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=1365


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 15:33

Bunun yapılması gerekiyordu.Küçükbalıklı'da oturan tanıdıklarım var.Onların da dediğine göre Küçükbalıklı'daki dökümcüleri mühürlemişler.Zaman zaman Küçükbalıklı'ya gittiğimde evlerin arasındaki fabrikaları görünce ne kadar plansız bir semt olduğunu düşünmüştüm oraların.Görünen köy kılavuz istemez.Gerçi Küçükbalıklı'dan dökümcüleri kaldırsan n'olur.Yıkıp  önemli şeyler yapamazsın çünkü fabrikalar öyle bir dağılmış ki sokak aralarında tek tükler.Toplu olsalardı en azından yıkıp  açılan alanları değerlendirirdin;ki toplu olsalardı niye yıkılıcaklardı ki.Neyse yine de insan sağlığı açısından çok yararlı bir adım.İnsanlar yalnızca oksijen solurlar böylelikle.

Mert Doğan
13 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 14:14

Osmangazi Belediyesi, tabakhanelerin ardından Küçükbalıklı'daki dökümcülerin de şehir dışına taşınması için düğmeye bastı.


Küçükbalıklı'daki dökümcüler, yılsonuna kadar işyerlerini tahliye etmek zorunda.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, tabakhanelerin ardından, şehrin büyümesiyle kent merkezinde kalan Küçükbalıklı'daki döküm atölyelerinin taşınması için düğmeye bastı. Büyükşehir Belediyesi'nin, eylül sonuna kadar gün verdiği dökümcülerin, taşınmak için bir girişimlerinin olmadığını fark eden Osmangazi Belediyesi, bölgenin boşaltılması için çalışmalarına başladı.

Büyükşehir Belediyesi'nin, Küçükbalıklı'da 50'ye yakın dökümcü esnafına Başköy'den yer tahsis ettiğini ve tesislerini burada kurmalarına olanak sağladığını kaydeden Başkan Altepe, "Dökümcü esnafı ise şehir merkezinden taşınmak için henüz herhangi bir girişimde bulunmadı. Eylül ayına kadar verilen süre çoktan bitti. Osmangazi Belediyesi olarak kentin özelliğini koruması ve bu tür tesislerin şehir içinden taşınması için mücadele ediyoruz. Tabakhanelerdeki kararlılığımızı burada da sürdüreceğiz. Dökümcüler yaklaşık 30 yıldır Küçükbalıkla'da... Hangi ülkede sokak arasında döküm yapıldığı görülmüş. Yeni yılda dökümcüler şehir dışına çıkmış olacak. Esnaftan da gerekli duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz" dedi.

ALTEPE'DEN SON NOKTA
Daha önceki dönemlerde de dökümcülere Minareliçavuş ve Beşevler'de, yerler verildiğini anımsatan Altepe, "Dökümcüler kendilerine tahsis edilen yerleri kiraladı. Yine şehir içinde faaliyetlerini sürdürdü. Sürekli zaman isteyip vakit geçiriyorlar. Yeni dönem geldiğinde yine zaman istiyorlar. Ancak biz buna müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

İNŞAAT SÜRÜYOR
Dökümcüler Odası Başkanı Mehmet Sönmez ise Büyükşehir Belediyesi'nin Başköy'de verdiği arazide inşaat çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Tesislerin kurulacağı arazide hafriyat çalışmalarının tamamlandığına dikkati çeken Sönmez, "Bölgeye 120 tesis kurulacak.
Küçükbalıklı'daki 50 esnafın 25'i yeni bölgeye taşınmak için taahhüt verdi. Yeni bölgeden dükkan almayanlar ise aralık ayı sonunda Küçükbalıklı'daki yerlerinden çıkarılacak. Ancak yeni yere taşınmak için taahhüdü veren esnafa ise yeni dükkanları tamamlanana kadar süre isteyeceğiz" dedi.
Yeni tesislerin 2007 Haziran'ına kadar tamamlanmasının planlandığını kaydeden Sönmez, bu zamana kadar 25 esnafın Küçükbalıklı'da faaliyet göstermesine müsaade edilmesini istedi.

http://www.bursahakimiyet.com.tr/in.php?is=haber& ...p;im=16276

ben bu projeyi göz boyamalık uydurma birşey olur sanmıştım ama iş ciddi anlaşılan. ufak ufak k.balıklı kentsel dönüşüm projeside duyurulmaya başlanınca birde bu projeleri biran önce bitirirlerse çok güzel olacak. Darısı Ankara yolu yada Mudanya yolu üzerindeki semtlerin başına.  


M.Erdoğan
12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 16:09

Bu dökümcüler konusu sessizce kenara atıldı sandıydım ama değilmiş. meğer içten içe gelişmeler sürüyormuş  

olay gazetesi ve diğer yerel gazetelerde aynı günlerde çıkan haberi de aktarayım.
Alıntı:

"Osmangazi Belediyesi, dericiler ve hurdacılardan sonra, yoğunlukla Küçükbalıklı`da yerleşim alanları içinde sağlıksız koşullarda faaliyet gösteren dökümcüleri de şehir dışına çıkarıyor. "

     İşyerlerine, yeni yerlerine taşınmaları için 30 Haziran 2007`ye kadar süre tanıyan Osmangazi Belediyesi, bu tarihten sonra bölgenin elektrik, su, doğalgaz gibi tüm enerjisinin kesecek. Ayrıca, inşaat ruhsatı olmayan binalarda da yıkım başlayacak.

Osmangazi Belediyesi, çevreye yaydıkları olumsuz etkiler ve izinsiz işgaller nedeniyle dökümcülere zabıt tuttu. Önümüzdeki günlerde İl Çevre Müdürlüğü ve Osmangazi Belediyesi ekipleri tekrar denetim yapacak ve işyeri başına 24 bin YTL çevre cezası kesecek.

İşyerlerinin tamamının ruhsatsız olduğuna dikkat çeken Osmangazi Belediyesi yetkilileri, dökümcülerin çevreye verdikleri rahatsızlık nedeniyle bölge halkından sürekli şikayet ve eleştiri geldiğini bildirdiler.


18.05.2007 olay gazetesi

 ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet