Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alev06

11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 10:29
19 Mayıs'ta Başkent'te Seul Günleri Kutlama Gösterisi


"Seul Kültür Günleri" Programı çerçevesinde 18 Mayıs Cuma günü Ankara’ya gelecek olan Güney Kore’nin Başkenti Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon ve beraberindeki konuk heyet ilk önce Kore Şehitler Anıtı’nı ziyaret edecek.
Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i makamında ziyaret edecek olan konuk başkanla e-devlet anlaşması imzalanacak.
Her iki Belediye Başkanının birlikte düzenleyeceği basın toplantısından sonra, Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’nde Seul e-devlet, fotoğraf ve turizm ile KBS Kore drama konulu sergilerinin aşılışı gerçekleştirilecek. Serginin açılışı Başkan Gökçek ile Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon ve Seul Belediye Meclisi Başkan vekili Park Ju-ung tarafından yapılacak.
Başkan Gökçek, Altınpark’ta akşam düzenlenecek Gala programında Seul Belediye Başkanı’na “Fahri Hemşehrilik Plaketi” verecek.
Seul Kültür Günleri’nin ikinci günü Cumartesi ise konuk heyet Muharip Gaziler Derneğini ziyaretinin ardından Anadolu Medeniyetler Müzesini, Ankara Kalesini, Sincan Gençlik Merkezini, Aile Yaşam Merkezini ve Dikmen Vadisini gezecek.
Sincan Harikalar Diyarı Anfisi’nde 19 Mayıs cumartesi günü "Seul Kültür grupları" Seul kültürünü yansıtan Açık Hava Konseri ve gösterilerini Ankaralılara sunacak.
Seul Kültür Günleri kapsamında, 19-21 Mayıs 2007 tarihleri arasında her gün 14:00 ve 19:30 saatlerinde Tüze Armada Sinemalarında Kore Filmleri gösterimi yapılacak.
KAYNAK:http://www.ankara.bel.tr/index.asp
         18-20 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleştirme kararı alan Melih Gökçek ve ekibi, kentteki yüzlerce otobüs ve billbordu Seul afişleriyle donattı.
         Türkiye'nin başkentini yöneten belediye, 19 Mayıs'ta günün anlam ve önemine yakışır bir program yerine, "Seul Günü" düzenleyecek.Daha fazla yazmaya,yoruma gerek var mı?Tüm Türk halkının 19 Mayıs'ı kutlu olsun!


Ahmet Gürkan
11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 12:50

son yıllarda dikkat ederseniz büyükşehir belediyesi 19 mayıs'ı, 29 Ekim'i ve diğer milli bayramlarımızı basit, gelişigüzel kutlamalarla geçiştiriyor, hatta melih efendi bu yıl işin dozunu artırıp, hiç kutlama yapmamaya hatta yapılanları da engellemeye başladı, Çankaya belediyesinin astığı 19 mayıs kutlama duyuruları gece operasyonu ile toplanmaya başlandı, oysa ki önceden en coşkulu kutlamalar Ankara'da yapılırdı, yüzbinlerce insan Kızılay'da, TBMM önünde toplanıp hep bir ağızdan şarkılar söylerdi. Ama artık bunları göremiyoruz. Cumhuriyetimize ve Atatürk'e kini olan AKP zihniyetinin gizli amaçlarının ne olduğunu bu ülkenin düşünen ve sorgulayan beyinleri gayet iyi biliyor, düşünmeyen ve sorgulamayanları da düşünmeye ve sorgulamaya davet ediyorum.

orhuncet
11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 13:09

İnsanlarıda mutlu etmek zor iş.Hatırlarsınız bir kaç yıl önce 23 Nisanda çok büyük hazırlıklar ve kutlamalar yapılmıştı.Bu seferde verdiğimiz paraları şenliklere, çocuklara hediye vermeye harcanıyor denmişti.Lütfen daha tutarlı eleştiriler yapalım.Alev06

11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:17

23 Nisan 2002'de masal kahramanlarından oluşan kortejden söz ediliyor sanırım.Belediyeye ait bütün yürüyen nitelikteki taşıtları metrelerce peluş,dore lame kumaşlarla kaplayıp yapılan,Disney kahramanlarının geçidinden.Masal kahramanları korteji Altınpark’tan başlayarak Ulus, Sıhhıye'den geçerek Türkiye Büyük Millet Meclisi önüne ulaşmaktaydı.Kaç metrelerce kumaş harcandı gereksiz yere. Bu milletin çocuklarının figürleri değildi onlar.Başkanın çocukluğuna inmek lazım,çocukluğundan gelen bir hasret sanırım...En ciddi törenleri bile sirke çevirmek.Eleştiri bir kişinin bir konu hakkındaki iyi veya kötü yöndeki fikirlerinden oluşur.Kriterleri başkaları belirleyemez.Tutarlı eleştiriden kasıt,istediklerinizin yazılmasıysa bu mümkün değildir...
23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği gündür.Egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür,yani önemli bir gün ve milli bayramdır.Milli bayramlar milletin onuruna uygun etkinliklerle kutlanır,göz boyama soytarılıklarla değil.19 Mayıs'ta  Cumhuriyetin de başlangıcıdır.Kurtuluş savaşının başlangıcıdır.Bu bayrak bu vatan altında özgür yaşayabiliniyorsa,gün o gün başlamıştır. Ankaralıların Seul kültürünü daha yakından tanıma günleri değildir.Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde 19 Mayıs’a, ulusal bir bayrama ilişkin bir tek şey yok.Lütfen tutarl ıeleştirin diyen arkadaşlarım da tutarlı taraf olsun.Bu kadar da bir milletin değerleriyle oynanmaz!
Bunu yapanlar yarın sıra Samsun’da...Yarın Samsun'u izlesinler Seul'lülerden vakit bulabilirseler...


orhuncet
11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:27

Peki sizce çocuklar, gençler neden okullardaki törenlere gelmezler.Ben söyleyeyim sıraya gir, günün anlamını belirten konuşmayı dinle, şiir dinle.Bayramlarımızı böyle değil daha eğlenceli kutlamalıyız.Konserler, yürüyüşler yapmalıyız.Kortejler oluşturup yürümeliyiz.23 Nisan'sa çocuklara hediye vermeliyiz.19 Mayıs ise gençlere birşeyler yapmalıyız.Bayram coşkusunu 19Mayıs stadından sokaklara meydanlara taşımalıyız.

Alev06

11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:32

Sevgili Orhuncet,tamam aynı yere geldik,hani nerede sokağa caddeye taşan kutlamalar nerede?Seul'lüler kaçıyor muydu?Bugüne mi denk gelmeliydi?Saygılarımla...Atilla DÜNDAR
11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:39

Alıntı:
19 Mayıs ise gençlere birşeyler yapmalıyız.Bayram coşkusunu 19Mayıs stadından sokaklara meydanlara taşımalıyız.


Evet, bu fikre sonuna kadar katılıyorum. Artık bu tür bayram kutlamaları daha geniş kitlesel boyutlarda, daha fazla tarihi dokunun ve tarihi önemin ele alındığı platformlarda kutlanmalı. Milli Bayramların okul bahçelerinden ve stadyumlardan çıkartılarak, kültürel yapının geliştirilmesi, tarihsel ve toplumsal öneminin daha fazla anlaşılması açısından ister çocuk olsun, ister genç olsun daha bir coşkuyla kutlanmasına olanak sağlanmalıdır.

Tüm dünya ülkelerinin çocuklarının katıldığı 23 Nisan kutlamalarında bunun en güzel örneklerini görmüyor muyuz? Değişik kültür ve toplumdan çocukların böyle organizasyonlarla bir araya getirilmesinin gerçek amacı, gelecekte bu kuşakların ortak yaşayacakları bir dünya değil midir? O zaman 19 Mayıs'ları da böylesine geniş bir platforma yaymanın ve liderlerinin yapamadığı ortak buluşma ve kaynaşmayı, gençlerin başarabilmeleri sağlanmalıdır.

Türk Ulusu olarak kıvanç duyduğumuz tek şey, dünyada kendi çocuklarına ve gençlerine bayram armağan etmiş başka bir ülkenin bulunmamasıdır.


denisk2
11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 16:49

bu tür günleri kutlamanın en güzel yönü konser gibi kültürel etkinlikler olabilir bence. mesela bugün Ankaranın değişik yerlerinde değişik kitlelere hitap eden konserler düzenlenebilirdi. mesela anıtparkta bir rock konseri, kızılayda bir pop konseri, başka bir yerde türkü günü gibi etkinlikler yapılabilirdi. öncesinde de İstanbuldaki gibi bir fener alayı organizasyonu yapılabilirdi. bu işi bir tek büyükşehirede yıkmamak lazım. diğer belediyelerinde bu etkinliklere katılması ve düzenlemesi gerekir.

Osman Yavuz
11 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 02:35

Alıntı:
bu tür günleri kutlamanın en güzel yönü konser gibi kültürel etkinlikler olabilir bence. mesela bugün Ankaranın değişik yerlerinde değişik kitlelere hitap eden konserler düzenlenebilirdi. mesela anıtparkta bir rock konseri, kızılayda bir pop konseri, başka bir yerde türkü günü gibi etkinlikler yapılabilirdi. öncesinde de İstanbuldaki gibi bir fener alayı organizasyonu yapılabilirdi. bu işi bir tek büyükşehirede yıkmamak lazım. diğer belediyelerinde bu etkinliklere katılması ve düzenlemesi gerekir.


Esasinda 19 Mayis etkinlikleri yapildi Ankara'da.

Anitpark'ta bir rock konseri yapildi bugun.
Sincan harikalar diyarinda Kore'liler gosteri yaptilar.
Buyuk Ankara sirki bugun 19 Mayis ozel gosterisi duzenledi. Otobusler ile sirke ulasim da ucretsiz olarak gercekletirildi.
Bunun disinda bir kac bolgede ise havai fisek gosterileri de yapildi.
Baska etkinlikler de yapilmis olabilir, ben cok asiri arastirma yapmadim ama bildigim etkinlikler yukaridakilerdir.

Su olabilirdi bu olabilirdi demeden once etrafa bakip neyin olup neyin olmadigini gormek gerekir.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet