Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
berkbaran
5 yıl önce - Prş 22 May 2014, 21:18
Kırklareli Dupnisa Mağarası


Kırklareli Dupnisa Mağarası

Kırklareli Dupnisa Mağarası Kırklareli Dupnisa Mağarası Kırklareli Dupnisa Mağarası Kırklareli Dupnisa MağarasıKırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Dupnisa Mağarası’nın turizm açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Macit, Türkiye’nin en uzun mağarası olma özelliğini taşıyan Dupnisa’nın ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresi’nin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003 yılında ziyarete açılan Dupnisa Mağarası’nın, Kırklareli turizmi ve Istrancalar bölgesi için önemli olduğunu dile getiren Macit, “2 bin 720 metreden oluşan mağaranın, 500 metrelik bölümüm turizme açık. Diğer bölümüne ise sadece profesyonel mağaracılar girebiliyor. Trakya’nın turizme açılan tek mağarası olma özelliğini taşıyan, 16 türde yaklaşık 33 bin yarasa bulunan Dupnisa Mağarası perşembe günü ziyarete açılıyor” diye konuştu.

Macit, yarasaların kasım-mart dönemini kış uykusunda geçirdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Yarasalar, yaz döneminde depoladıkları besinlerle hayatlarını sürdürürler. Yazın enerji depolayan yarasalar, kış uykusunda ürkütülmemeli. Çünkü, ürkütüldüklerinde stresten hayatlarını kaybediyorlar. Ayrıca, enerji harcadıkları için de güçsüz düşüp ölebiliyorlar. Dolayısıyla Dupnisa Mağarası’nı 15 Mayıs-15 Kasım tarihlerinde ziyarete açıyoruz.”

Macit, geçen yıl mağarayı 120 bin kişinin ziyaret ettiğini aktararak, bu yıl ziyaretçi sayısında artış beklediklerini sözlerine ekledi.


Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5-6 kilometre güneybatısında yer alıyor.

Trakya’nın turizme açılmış tek mağarası olma özelliği taşıyan Dupnisa Mağarası’nın, üç girişe sahip bir yeraltı sistemi var.

Toplam 3 bin 200 metre uzunluğundaki mağaranın girişten itibaren ilk 1000 metresi suludur.

Mağara, Kırklareli’ye 58, İstanbul’a da 230 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kaynak: http://reeltatil.com
muratdoktor

3 yıl önce - Cum 06 May 2016, 14:11


(+)

(+)

(+)


muratdoktor

3 yıl önce - Çrş 11 May 2016, 13:55


(+)
(+)

(+)

(+)
muratdoktor

3 yıl önce - Prş 16 Hzr 2016, 15:18


(+)


(+)


(+)

(+)

(+)


cc_cihan

3 yıl önce - Prş 16 Hzr 2016, 16:46

Harika bir yer ben de gitmiştim. İçeriye girince ilk metrelerde üşüyebilirsiniz ancak sonra durum değişiyor. Bu güzelliği umarım koruyabiliriz.sayfa 5
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler