Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aydın - Maiandros Magnesia


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
AbidinT
11 yıl önce - Pts 14 May 2007, 20:43
Aydın - Maiandros Magnesia


Aydın yakınlarındaki Maiandros Magnesia'sı


Antik coğrafyadaki konumu(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)
(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


Kent hakkında bilgiye sahip olanların paylaşımlarını bekliyorum  Emre_Ün

11 yıl önce - Sal 15 May 2007, 12:38

Konum olarak bahsediyim biraz.

Selçuktan Ortaklara gelirken Söke yoluna dönüyosunuz 4 km içeride asıl şehir ortaklardan gelirken yolun hemen sağında ancak yolun solunda henüz kazılmamış hamam kalıntıları mevcut. Yani yolun her iki yanına yayılmış durumda çok rahat görülebilecek bir yapıda.

Efese en yakın antik şehir denebilir Efesi gezdikten sonra tadına doyamayanların bu nispeten ufak şehri de görmesini tavsiye ederim özel aracınız varsa Efesten en fazla 20 dk içinde varabilirsiniz.

Şehirdeki belki en önemli yapı siyaha çalan gri taşları ile şehrin ortasında yere yayılmış durumdaki Artemis tapınağı. Ancak bu haliyle pek iç açıcı durmuyor. Yinede bu taşlar kazı bile yapmaya gerek duyuladan restore edilmeye çok müsait. Toparlanırsa bi şekilde tapınak restore edilip Aizonoi yada Euromostakine benzer bir güzelliğe kavuşabilir.

Şehirdeki ayrıca latrinler agora bazilika görülmeye değer. Yolun karşısındaki hamam çok iyi korunmuş denebilir ancak yaklaşık 1.5 2 m toprağa gömülmüş turumda. Kazı yapılabilirse çok güzel olur.


Şehir dağın tepesinde olmaması. Efes gibi türkiyenin en çok turist çeken ören yerine bu kadar yakın olması nedeniyle kendisine yapılacak yatırımların rahatlıkla hakkını verebilecektir. Hem kolaylıkla restore edilebilecek ören yerimizi açığa çıkarmış oluruz hemde yapılacak maddi masrafları büyük ölçüde karşılamış oluruz


AbidinT
11 yıl önce - Prş 17 May 2007, 02:37(+)


(+) 

(+)
Mehmet BAYA

Kurtuluş21

2 ay önce - Prş 20 Eyl 2018, 21:43


(Magnesia Stadium)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler