Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
M.Erdoğan
11 yıl önce - Pts 07 May 2007, 17:14
Kültürpark ve Merinosta Ağaç Katliamı iddaları

Başka bi başlıkta bu konuya kısaca değindik ama asıl yeri burası diye başlık açayım dedim.

İlk olarak Olay gazetesinde manşetten bir haber çıktı. Kültüpark ve merinosta 2500 ağaç kesildi dendi. Gerçekten bir seyrelme oldu. Özellikle kültürpark ve merinos önündeki parmaklıklardan eskiden içerisi görünmezken şimdi rahatça görüyoruz. Ben ise bunun sebebinin eskiden bu alanların parmaklıklarını kuşatan sarmaşık ve çalıların temzilenip parmaklıkların temizlenmesi yüzünden olduğu görüşündeyim.Tabiiki ağaç kesilmiştir ama ben gazetede yazıldığı kadar olmadığı görüşündeyim.Kesilenlerin zaten hastalıklı ağaçlar olduğunu belirtilmiş aşağıdaki yazıda.

Fakat yine olay gazetesinde Yılmaz İŞEL'in kendi haberlerini yalanlayan bir yazısı çıktı. Yazıda katliam denen durumla ilgili olarak Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulunun yaptığı incelem sonucu böyle bişey olmadığı söylenmiş. Bu kurul ise büyükşehirlerde ve Bursa'dada  yapılmak istenen pek çok işi engellediği için çoğu kez tepki alan bir kurul. Yazı şöyle

Alıntı:

Büyükşehir Belediyesi`nin Kültürpark ve Merinos alanında sürdürdüğü projeler kapsamında çok sayıda ağaç kesildiği iddiaları karşısında bugün Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu`nun yaptığı inceleme sonuçlarını aktaracağım.

Hatırlanacağı gibi, 5 Nisan`da bu köşede Kurul Başkanı Prof.Dr.Neslihan Dostoğlu`nun `Bu ihbarlar tabii ki yerinde incelenecektir. Sonuçlarını 19 Nisan`daki Kurul toplantısında değerlendireceğiz. Eğer farklı uygulamalar varsa Büyükşehir Belediyesi`nden açıklama ister ve gerekli işlemi yaparız` şeklindeki sözlerine yer vermiştim.
Çalışmalar bu doğrultuda ancak 2 günlük rötarla tamamlandı.
Merinos ve Kültürpark`ta ağaç kıyımı yapıldığı iddiaları yerinde incelendikten sonra hazırlanan rapor geçtiğimiz cumartesi günü Kurul toplantısında görüşüldü.

`Aykırı bir durum yok...`

Değerlendirme sonucu üzerine dün Kurul Başkanı Dostoğlu ile görüştüm.
Dostoğlu toplantı sonrası çıkan Kurul görüşünü şöyle açıkladı:

`Arkadaşlarımız Merinos ve Kültürpark`a giderek yerinde inceleme yaptılar. İnceleme sonucunda Kurul kararları dışında her hangi bir uygulama bulunamadı. Bu iki alanda da Kurulumuz kararlarına aykırı bir durum yok. Büyükşehir Belediyesi`nin çalışmalarını Kurul kararlarına uygun olarak sürdürdüğü sonucuna vardık. Merinos`ta taşınması ya da hasta olduklarından seyreltilmesi gereken ağaçlar bulunuyordu ve bunlar tek tek belirlenmişti. Bu yönde onaylanmış kararlar vardı ve çalışmalar da bu çerçevede yürütülüyor.`

Oysa Kültürpark`ta yaşlı, kuru, hastalıklı ve formunu kaybetmiş 218 adet ağacın kesilmesine ve 54 ağacın ise nakillerinin yapılabileceği kararına rağmen, 2 bin 500 dolayında ağacın kesildiği iddia ediliyordu.
Bu iddiayı ortaya atanlardan biri de Orman Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İmdat Demir`di.
Kurulun bu iddiaları doğrulamayan kararı karşısında Demir, çıkan sonucu çok şaşırtıcı bulduğunu bildirdi ve `Bizim bu alanlardaki ağaç varlığı konusunda öncesi ve sonrasıyla gördüklerimiz çok farklı. Bunu Kültürpark`ta her sabah spor yapan Bursalılara havale ediyorum. Eğer orada sadece 218 adet ağaç kesilmişse ve o alanı spor amaçlı kullananlar da bu görüşe katılıyorsa biz sözlerimizi geri alırız`dedi.

Yeni talebe red...

Daha sonra Dostoğlu ile tekrar konuştum.
Geçen yıl Kültürpark`ta yine ağaç kıyımı yapıldığı iddialarının ortaya atıldığını anlatan Dostoğlu şunları söyledi:
`Biz geçen yıl da bu iddiaları Kültürpark`ta araştırdık ve o zaman da kararlara aykırı bir durumla karşılaşmadık.
Herkes doğanın öneminin farkında. Öyle iddia edildiği gibi bir ağaç katliamı olmasını ben mümkün görmüyorum. Zaten belediye de ne deniyorsa, biz ne karar veriyorsak onu yapıyor.

Kültürpark`ta bize hastalıklı ağaçların kesilmesiyle ilgili bir takım raporlar gelmişti. Biz de inceledik ve olur verdik. Bunların dışında bir kesim ve nakille ilgili tespitimiz olmadı.
Merinos`taki ağaç varlığı konusunda da çok hassas davranıyoruz.
Mesela geçtiğimiz cumartesi günü Merinos`ta bir ağacın yerinin değiştirilmesi talebini görüştük ve `hayır` dedik. Orada belirlenen ağaçların her hangi bir yere taşınması veya kesilmesi konusu tek tek ağaç bazında bize geliyor. Biz de böyle bir talep geldiğinde gidip yerinde inceleme yapıyoruz.
Önceki Kurul toplantısında yine böyle bir talep ele alındı.
Su göleti yapılacak alandaki ağaçların nakli isteniyordu.
`Su göletinin şeklini değiştirin ama ağaçları taşımayın` şeklinde yanıt verdik. Yani belediyenin her talebine olumlu yanıt vermemiz gibi bir durum söz konusu değil. Reddettiğimiz talepleri tabii ki oluyor.`
Dostoğlu açıklamalarını şu mesajla noktaladı:
`Kültürpark ve Merinos`taki ağaç varlığının korunması konusunda Bursalılar rahat olsun. Biz bu konuda gereken duyarlılığı gösteriyoruz. Bu alanlarda ağaç katliamına kesinlikle izin vermeyiz. Bırakın katliamı, Merinos`a 2 bin 500 adet yeni ağaç fidanı dikilecek.`

Yukarda dediğim gibi kararı veren kurum çoğu zaman bizim bile canımız sıkan kararları olan bir kurum. O bile olanın normal ve gerekli olduğunu söylemiş. Bu haberin üstüne yeni bir yalanlama gelirse bilmem. Gerçekten dendiği gibi bir ağaç katlimaı varsa bende karşıyım ama ilk duruma bakılırsa mecburen ve gerekli olan az sayıdaki ağaç kesilmiş. Onunda kurulca onayı var. Gözümüze takılan geri kalan seyrelmelerin ise düzenlemeler sırasında kaldırılan sarmaşık yığınları, çalılar olduğu görüşündeyim. Onlar kalkınca haliyle ortamda belirgin bir değişim olmuş olabilir yoksa kesilen ağaçların durumu yukardaki yazıda belirtilmiş.

Eğer konu hakkında yeni gelişmeler olursa buradan devam edelimki gerçek tam ortaya çıksın. Kimsenin bursada yok yere binlerce ağacı kesmeye hakkı yok, ama olay yalansa kimseninde ortama yalan haberleri manşet yapmaya hakkı yok bence.

En son M.Erdoğan tarafından Pts 07 May 2007, 17:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

M.Erdoğan
11 yıl önce - Pts 07 May 2007, 17:22

Buradada yine 28-04-2007 tarihinde Yılmaz İŞEL'in köşesindeki yazı mevcut. İlk haberden sonra itirazlar olmuş ve ikinci inceleme bu kez bizzat üyelerce yerinde yapılmış. Onun sonucuda Olay'ın haberlerinde tek taraflı ve yalanlarla dolu olduğunu benim için kanıtladı. Yine işin olmulu tarafı da var.Eğer her yapılana sessiz kalan bir yerel medyamız olsa ve bu iddalar doğru çıksaydı daha kötü olurdu. Keşke ilk kez katliam haberi veren olay gazetesi durumun yalan olduğu  ortaya çıkıncada aynı şekilde manşetlerine taşıyıp günlece bildirseydi.

Suyu bulandırdığıyla kalıyor.

Alıntı:

Kurul Başkanı Noktayı Koydu: AĞAÇ KATLİAMI YOK

Kamuoyunu sarsan ağaç kıyımı iddiaları ile ilgili gelişmeleri önce bir hatırlatayım.
Büyükşehir Belediyesi`nin sürdürdüğü projeler kapsamında Kültürpark ve Merinos`ta çok sayıda ağaç kesildiği iddiaları ortaya atılınca Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu olaya el koydu ve yerinde inceleme yaptı.

Raportörlerin incelemesinde iddia edildiği gibi iki ayrı alanda Kurul kararlarına aykırı bir uygulama yapılmadığı ve önceden alınan izin doğrultusunda sağlıksız ağaçların kesildiği sonucuna varıldı.
Kurul Başkanı Prof.Dr.Neslihan Dostoğlu da bu sonucu 23 Nisan`da açıkladı.

Ancak Kurul`un `Kararlara aykırı bir uygulama yok`tespitine aynı gün Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği`nden (GÜMÇED) itiraz geldi ve yine Kültürpark`ın ağaç katliamıyla `Kötürümpark`a dönüştüğü` iddiasında bulunuldu.
Ağaç kıyımında ısrar edilmesi üzerine Kurul Başkanı Dostoğlu bir duyarlılık örneği göstererek, iki alanda yapılan ağaç kesimlerini bizzat yerinde inceleme kararı aldı.

`Gözlerimle gördüm...`

Dostoğlu aldığı bu kararı dün uygulamaya koydu.
Gözlemlerine gelince.
Dün konuştuğumuzda, `İlk incelemeden sonra yine aynı iddiaların ortaya atılması beni rahatsız etti. Olan biteni bir de kendi gözümle göreyim istedim. Bu sabah (dün) saat 09.00`da Kurul üyemiz Prof.Dr.Zerrin Tanındı ve raportörümüz Umut Göktaş`la birlikte Kültürpark`a gittik`diye söze başlayan Dostoğlu tespitlerini şöyle anlattı:
`Kurulumuzun Kültürpark`taki ağaç kesimi ve nakliyle ilgili verdiği iki ayrı karar bulunuyor. İlkinde 218 kuru ve sağlıksız ağacın kesilmesi, 54 ağacın da nakli söz konusuydu. İkincisinde ise yine aynı gerekçeyle 108 ağacın kesilebileceği şeklinde bir kararımız olmuş. Bu durumda toplam 326 ağacın kesilmesine izin vermişiz.

Kültürpark`ı oldukça detaylı biçimde gezdik ve inceledik. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Recep Akyıldız, belediyenin peyzaj mimarları ve ziraat mühendisleri de bizimle birlikte oldu. Bize sorunlu bölgeleri gezdirdiler ve kesilen ağaçların tek tek fotoğraflarını gösterdiler. Mesela kamuoyuna meşe ağacı diye gösterilen kesilmiş ağacın bir Kanada kavağı olduğunu söylediler. İçi tamamen boşalmış ve ömrünü doldurmuş. Bazı ağaçların gelişmesi için seyreltme yapılmış ama bunların hepsinin kurul kararları var. Bunların dışında kesilen ağaç yok. Ayrıca 2 bin 100 adet yeni ağaç dikmişler. Onları da gördük. Daha 400 tane ağaç dikecekler. Kültürpark`ta güzel bir peyzaj düzenlemesi yapıldığına tanık olduk. Ben bayağı olumlu gelişmeler gördüm. Kültürpark`ın bir ağaç rölevesini istedik. Bunu da en kısa zamanda yapacaklar. Her şeyi kendi gözlerimle gördüm. fiu anda benim kafamda hiç bir soru işareti kalmadı. Hakikaten benim içime sindi. Hiç bir sorun yok. Orada çalışanların tamamen bizim verdiğimiz kararlara uygun davrandıklarına şahit oldum.`

4 saat sürdü...

Kültürpark`tan sonra Merinos`a geçtiklerini ve burada yapılan çalışmaları da yerine incelediklerini söyledi Dostoğlu.
Ardından şöyle devam etti:
`Merinos`ta kesimine izin verdiğimiz ağaç sayısı ise 590. Sağlıksız ağaçlardı bunlar. Zaten oradaki ağaçların hepsi numaralanmış vaziyette. Ayrıca taşınmasına izin verdiğimiz ağaçlar vardı. Taşımışlar. Onları da yerinde inceledik. Yeni filiz vermişler. Başarılı bir taşıma olmuş. Bunları da gözümle gördüm. Hiç bir problem yok şu anda. Merinos`ta 2 bin 500 adet yeni ağaç dikilecek. Bunlardan 186`sını dikmişler. Hepsi büyük ağaçlar. Kalan diğer ağaçları ise önümüzdeki kasım ayından itibaren 2008`in 15 Mart`ına kadar dikecekler. Çünkü orada halen iş makinaları çalışıyor.`

Dostoğlu inceleme sonucunu açıklarken, şu uyarıda da bulundu:

`Ortada çeşitli iddialar vardı. İnsanın yapılanları kendi gözüyle görmesi çok önemli. Biz de tam 4 saat gezdik ve gördük. Sonuç olarak ağaç kesimine duyarlı olmak güzel bir şey ama ortaya atılan iddiaların da gerçekçi olması lazım. Maalesef gerçekler iddia edildiği gibi değil. Gezip görünce bundan hiç bir kuşkum kalmadı. Benim içim çok rahat etti. Bu iki alanda da izin verdiklerimizin dışında kesilen bir ağaç yok. Hepsinin fotoğraflarını gördük. Ama bu iddialarla öyle bir güvensizlik ortamı yaratılmış ki, orada çalışanlar `o kadar korkuyoruz ki, sizin kesilmesine izin verdiğiniz ağacı bile artık kesemez hale geldik` diyorlar. O hale gelmişler. O nedenle bir iddiada bulunurken bu konularda da duyarlı olmak lazım.`
Böylece Dostoğlu iddialara son noktayı koymuş oldu.

Yani Kültürpark`ta 2 bin, 2 bin 500 adet ağacın kesildiği iddiaları ikinci incelemede de doğru çıkmadı.

turker ustun

11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 20:38

Keşke yalan olsaydı ben kültür parkı çok iyi gören yerde evim bulunuyor... Ben kendi gözlerimle 7 agacın bir günde devrilişini izledim. Bu konuda size katılamayacağım. Ama 2500 agaç kesilmemiş olabilir ama ona yakın sayılır bir agaç kesimi olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü; Eskiden parkın yollarını görmem imkansızdı. Saygılarımla...

Batur

11 yıl önce - Pzr 13 May 2007, 18:30

Alıntı:
Keşke yalan olsaydı ben kültür parkı çok iyi gören yerde evim bulunuyor... Ben kendi gözlerimle 7 agacın bir günde devrilişini izledim. Bu konuda size katılamayacağım. Ama 2500 agaç kesilmemiş olabilir ama ona yakın sayılır bir agaç kesimi olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü; Eskiden parkın yollarını görmem imkansızdı. Saygılarımla...

Ağaç katliamları konusunda Olay gazetesi abartılı haberler yaptı, M.Erdoğan arkadaşımızın mesajında gördüğümüz kadarıyla da bu durum yetkili bir kurum tarafından yalanlanmış. Yalnız bahsettiğin gibi önceden parkın içini göremiyorduk, çünkü çitler sarmaşıklarla kaplıydı. Yapılan çalışmalarla sarmaşıkları temizlemişler ve dışarıdan Kültürpark’ın içi rahatlıkla görülebiliyor. Bunun ağaç kesimiyle bir alakası olmadığı gibi bu şekilde olması daha hoş olmuş.

semihfidan
11 yıl önce - Pts 14 May 2007, 12:40

Kuşkusuz Olay gazetesinin haberi abartılıdır. Zaten parkta 2500 kadar ağaç kesilmiş olsa herhalde ağaç filan kalmazdı.

Kürtürparkta kesilen agaç sayısı

Alıntı:
Kurulumuzun Kültürpark`taki ağaç kesimi ve nakliyle ilgili verdiği iki ayrı karar bulunuyor. İlkinde 218 kuru ve sağlıksız ağacın kesilmesi, 54 ağacın da nakli söz konusuydu. İkincisinde ise yine aynı gerekçeyle 108 ağacın kesilebileceği şeklinde bir kararımız olmuş. Bu durumda toplam 326 ağacın kesilmesine izin vermişiz.

Merinosta kesilen ağaç sayısı

Alıntı:
Kültürpark`tan sonra Merinos`a geçtiklerini ve burada yapılan çalışmaları da yerine incelediklerini söyledi Dostoğlu.
Ardından şöyle devam etti:
`Merinos`ta kesimine izin verdiğimiz ağaç sayısı ise 590.

Alıntı:
Yapılan çalışmalarla sarmaşıkları temizlemişler ve dışarıdan Kültürpark’ın içi rahatlıkla görülebiliyor. Bunun ağaç kesimiyle bir alakası olmadığı gibi bu şekilde olması daha hoş olmuş.

İşte yetkililerin raporları göre 2500 olmasa da 1000 yakın ağaç kesildiğini gösteriyor. Raporlarında gösterdiği gibi Kültürparktaki seyrelmenin altında temizlenen sarmaşıklar değil kesilen ağaçların olduğudur.
Sonuç olarak bu yapılan düzenleme ile 1000 kadar ağacın kesilmesinde emeği geçen herkesi kutluyor ve bu kesimi hoş olarak değerlendiren sevgili arkadaşımızın ve diğer arkadaşlarımızın takdirine bırakıyorum.

Batur

11 yıl önce - Pts 14 May 2007, 19:55

Alıntı:
ve bu kesimi hoş olarak değerlendiren sevgili arkadaşımızın ve diğer arkadaşlarımızın takdirine bırakıyorum.

Ağaç kesimiyle ilgili olumlu ya da olumsuz herhangi bir düşüncemi belirtmedim sadece dışarıdan içerisinin görülebilmesinin, eskisine göre daha hoş olduğunu söyledim. Otobüsle Çekirge caddesinden geçerken Kültürpark’ın içini rahatlıkla görebiliyoruz, önceden ucube binaların dışında çitlerden ötesini göremiyorduk.

turker ustun

11 yıl önce - Sal 15 May 2007, 13:06

Kültür parkta ki agaçların benim için ayrı birönemi vardır... Dedem kültürparkta bahçe düzenlemede çalışmış ve bir çok agacı kendi dikmiş. Şimdi dedem yaşasaydı kahrından ölürdü. Daaha öncede yazmıştım... Agaçarı taşıma aracı belediyemizde mevcutken neden kesime gidiyor anlamış değilim. Bursaray a etebında fomara caddsinde ve mudanya yolundaki agaçlar tek tek taşınarak parklar yapıldı. Bunlara örnek olarak eker parkının ordan bulunan agaçlar mudanya yolundan buraya taşınarak gelen agaçlardır. Eker parkının eski halini bilenler vardır eskiden nasıldı şimdi nasıl oldu. Park içinden kesilen agaçlarda bu şekilde taşınabilirdi.Saygılarımla...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet