Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İbrahim YILDIZ

4 yıl önce - Pts 15 Eyl 2014, 13:51
Düzce - Akçakoca - Akçakoca Merkez Cami
(+)Mimarı: Ergün Subaşı
Minare sayısı : İki
Minare yüksekliği : 58 metre

Akçakoca Merkez Camii Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alan ve de Selçuklu Kıl Çadırlarından esinlenerek tasarlanmış bir çatı örtüsüne sahip olan bir camidir.

Ergün Subaşı tarafından tasarlanan cami projesine 1989 yılında başlandı. İnşaatı Ekim 2004’te tamamlanan yapının en belirgin mimari özelliği klasik tek çatı sistemi yerine Selçuklu mimarisinde kullanılan sekizgen köşelerin üzerine oturtulmuş Türk otağ çadırından esinlenilmiş bir çatı sisteminin olmasıdır.
İlgili bir haber şöyledir:
Alıntı:
Yüzyıllardır tek kubbe sistemiyle yapılan camilere alışan Türkiye, Akçakoca'da sıra dışı bir camiyle tanışıyor. 1989 yılında Düzce'nin turistik Akçakoca ilçesinde temeli atılan Merkez Cami, bugün açılıyor. Akçakoca'ın turistik bölge olması nedeniyle sıra dışı bir camiyi tercih ettiklerini belirten Akçakoca Merkez Camii Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve eski Akçakoca Belediye Başkanı Ahmet Özbakır, "Bu görüntüsü nedeniyle cami için 500 kişilik genel kurulda oylama yaptık. İtirazlar oldu ama 497 oyla kabul edildi. Camiiyi görmek için gelen turistler hayranlıklarını ifade ediyor" dedi.
Deprem tehlikesine karşı 160 adet beton kazığın üzerinde inşaat edilen caminin kubbe yüksekliği 31 metre, minare yüksekliği ise 58 metre. Üstten sekiz kurşunlu vitray camla aydınlatılan kubbe, 32 ton bakır levhayla kaplı. İki minareli camiinin kubbe görünümlü avizeleri ise 1300'şer kilo ağırlığında.

'Camiler değişecek'
Bu camiyle bir sentez amaçladığını belirten mimar Ergün Subaşı, projenin Türkiye ve dünyada örneği olmadığını söyledi. Şehir plancısı olarak çalıştığını, Akçakoca'nın imar planlarını ve belediye binası hazırladığını belirten Subaşı, camiye ilişkin şu bilgileri verdi: "Akçakoca çok eskiden beri Türk kökenli yerleşim birimi. Caminin kubbesinde klasik tek çatı sistemi yerine, Türk ve modern mimari sentezini uyguladım. Selçuklularda kullanılan sekizgen köşelerin üstüne oturtulmuş Türk otağ çadırı ile çağdaş mimariyi sentezleyen bir kubbe ve cami amaçladım. Akçakoca Camii'nde sekizgen bir kubbenin altında, kolonu olmayan bir yapı var. Kubbe kendi kendini taşıyor. Cami, Akçakoca'da son derece benimsendi, başka bir yerde benzerini yapmamamı istiyorlar. İleride camilerin kubbe sistemi ve görüntüsü mutlaka değişecektir."
İbrahim YILDIZ

4 yıl önce - Cum 19 Eyl 2014, 00:08(+)


İbrahim YILDIZ

3 yıl önce - Sal 06 Oca 2015, 22:08

Avize ve Mihrabı(+)
aliözer06
2 yıl önce - Pzr 05 Hzr 2016, 04:25


(+)


fatih413
2 ay önce - Pzr 07 Ekm 2018, 22:32
"Sekizgen cami" Akçakoca'nın tanıtım yüzü oldu.@trtavazcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler