Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Sezgin Cengiz

3 yıl önce - Cmt 18 Ekm 2014, 18:48

Yahu sen boşver komik gelenleri. Mesela bir gün azerbaycanın kanalını açmıştık tesadüfen ve annem gülmüştü onlar nasıl konuşuyorlar öyle diyerek. Alışık değildi çünkü, ilk defa duyuyordu. Türk olduğunuzu biliyor ama şivenizi bilmiyordu. Türkiye'deki insanların çoğu Azerbaycan şivesini bilmediği için öyle komik vs diyenler çıkabilir ama sonuçta herkes Azerbaycan'ın Türk olduğunu bilir. İlk defa duyan birine şive biraz garip geliyor tamam ama alışınca öyle gelmiyor. Ben alıştığım için bana komik falan gelmiyor. Mesela sen bana göre güzel Türkçe konuşuyorsun. Konuşabiliyorsundur yani, yazabiliyorsun çünkü. O ses Türkiyedeki durum da böyle birşey. Şiveniz kimilerine komik geliyor diye kardeşliğimiz silinip atılacak değil. Sonuçta iki taraf inkar etse dahi gerçeği örtemeyiz değil mi?

avares_
3 yıl önce - Cmt 18 Ekm 2014, 19:08

zaten Azerbaycanda da 2binli yillara kadar turkceyi bilmiyorlardi.ama sonra turk tvleri sayesinde turkceyi ogrendiler.Turkcenin her sivesini agzini ogrendiler.kimse ne komik diye dalga gecmedi.ilk once garip geldi ama yinede ogrendiler.ama dogrusu bize komik gelen bazi sozler var.komik olmasinin sebebi de hemen sozlerin bizde baska anlamda kullanilmasi..Turkiyedeyse durum farkli.ben bu yasima kadar az.canca konusan bir turk gormedim..anlayan da konusmadi..

avares_
3 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 23:23

Elnur Huseynov super...halal olsun..

avares_
3 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 23:55

Elnur Eurovision 2008de..

111vasalov
3 yıl önce - Sal 02 Arl 2014, 00:18

suupppeeerrrr..

Misafir 6a4

2 yıl önce - Pts 14 Arl 2015, 20:15

men azeriyem.turk dilinide cox yaxsi bilirem.bir turknen rahat danisa bilerem.menim tanidiqlariminda bir coxu turkce bilir.biz azeri turkuyuz.

Misafir 6a4

2 yıl önce - Pts 14 Arl 2015, 20:38

avares ve Sezgin Cengiz-inde soylediklerinde bir hakikat var.boyle bir soru soruyum.neden azerbaycanda turkce konusa bilen,anlaya bilen cok.ama turkiyede az?...asllinda turk dili ve azeri dili arasinda o kadarda fark yok.tukceni bazi yerlerinde azeri sivesine yakin bir sivede
konusanlar var.

Abdullah Egemen
1 yıl önce - Pzr 05 Hzr 2016, 00:10

Bu sene de aynı furya devam eder demedi demeyin.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET