Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
yavuz anacak
11 yıl önce - Pts 01 May 2006, 19:26
1. Dünya Savaşı sırasında İzmir'in bombalanması

Arkadaşlar,

1.Dünya savaşi sirasinda 5-9 Mart 1915 tarihlerinde Ingiliz Donanmasının Izmirdeki bazı askeri hedefleri bombaladığını tesadüfen öğrenmiş bulunuyorum. Bu konuda bilgisi olan ya da herhangibir kaynak gösterebilecek var mı?

serdar alt
11 yıl önce - Sal 02 May 2006, 10:01

GOOGLE  

anıl35

10 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:38

Bende abiye katılıyorum googleye bakmanız yeterli...

ozzgee
10 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 12:43

bu kadar basit bakmayalım her şeye google mantığından çok bıktım(kendi fikrim tabii) izmir belediyesinin yayımladığı harika kitaplar var izmirdeki gazinolardan tutun mitolojisine hatta kurtuluş savaşı dönemine kadar çok sayıda kitap var. I. dünya savaşına dair bir şeyler mutlaka olmalı. internet üzerinden bazen yüzeysel bilgiler edinebiliyoruz. Kitap alışkanlığını unutmamak lazım  bi araştırsan iyi olur bu kitapları

Deniz Berktay
10 yıl önce - Cmt 12 May 2007, 22:44

Arkadaslar, bu konuyu merak eden, I. Dunya Savasi'nda Osmanli Ordularina komuta etmis olan Alman generali Liman Von Sanders'in Cumhuriyet Yayinlarindan cikmis olan "Turkiye'de Bes Yil" adli kitabina bakabilir. Ingilizler, Canakkale uzerinden Istanbulú fethetmenin zorlugunu anlayinca, 1915 sonlarinda, Anadoluýu dogrudan isgal plani yapmaya basliyorlar. Bu cercevede, Izmir korfezinin girisindeki Uzun Adaýi isgal ediyorlar. (Uzun adanin diger adinin Ingiliz Adasi olmasi, buradan geliyor) Bu adaya bir de savas ucagi getirtiyorlar ve bu ucak her gun Izmir uzerinden ucarak onemli hedehleri bombaliyor. Fakat o zamanki ucak bombalari, 30 cm kadar ve bunlari da pilotlar elleriyle firlatiyor    Turkler de o donemde Izmirín isgali tehlikesine karsi, ic korfezi mayinlarla dosemisler. Ingiliz gemileri de dis korfezde (yani, dalyanin bittigi yerden sonraki bolumde) cirit atiyor. Bu ucagin imha edilmesi isini, basaranlar, bizzat benim dedem Halil Namik Beyin yonetimindeki, Karaburun taraflarina konuslanmis olan bir topcu bataryasi. Bu bataryanin bolgeye varmasi da sorun oluyor. Cunku hen dis korfez Ingilizlerin kontrolunde, hem de Urla yakinlarindaki mentes bolgesi, sahil seridinin iki taraftan inceldigi ve dolayisiyla hem dis korfezden hem de Ege denizinden rahatlikla topa tutulabilecek mesafede. Bu yuzden,  toplar bir mavnaya yuklenip uzeri samanlarla kamufle edildikten sonra, geceleri gidip gunduzlerui koylarda gizlenerek birkac gun icinde zar zor varilmis. Bu batarya, devreye girdikten sonra   hem bombardiman ucagini ve ucagin hangarini topa tutuyor, hem de iki Ingiliz savas gemisini batirarak, Uzun Ada'daki Ingilizleri ablukaya aliyor. Daha sonra da Turk-Alman ve Avusturya askerlerinin 1916"da duzenledikleri bir operasyonla ada ele gecirilip Ingilizler esir aliniyor. Bu konuda diger bir kaynak da, Enver Ziya Karalín Turk Tarih Kurumu yayinlarindan cikmis olan Osmanli Tarihi adli kitabinin son cildi.

selimsayin
10 yıl önce - Cmt 12 May 2007, 22:56

Alıntı:
Bu ucagin imha edilmesi isini, basaranlar, bizzat benim dedem Halil Namik Beyin yonetimindeki, Karaburun taraflarina konuslanmis olan bir topcu bataryasi.

Dedenin ve askerlerinin eline sağlık kardeşim.. iyi iş yapmışlar   hepsine Allah Gani Gani Rahmet Eylesin..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet