Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Engin

13 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 23:20
İTÜ AY-YILDIZ GÜNÜ ve pkk'nın üniversitelerde yuvalanışı

Hikaye şu başlık ile başlar:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=24958& ...mp;start=0

Geçmiş yıllarda her sene Mayıs ayında İTÜ'de sözde sol görüşlü gruplar, yine sözde bahar şenliği adı altında kampüsün ortasına yerleşmiş, "halkların kardeşliği" martavalını okuyarak bebek katili lehine slogan atmaktadırlar. Geçen sene bu olayları abartıp sabahın 6sında Maslak Gölet yurtları civarında yürüyerek yine benzeri sloganlar atmışlar ardından İTÜ'lü öğrencilerin konuya duyarlılık göstererek sözde şenliğin kampüsten temizlenmesi için bayraklı yürüyüş tertip ettikleri masaya ellerinde demir çubuklar ile saldırmışlardır. Olayda bir çok arkadaşımız yaralanmıştır. Defalarca aranmasına karşın çevik kuvvet okula ancak 3 saat sonra girmiş, okul güvenliği hiç bir müdehalede bulunmamıştır.

Ertesi gün okul yönetimince izin verilmeyişine karşın bayraklı yürüyüş inanılmaz bir katılım ile gerçekleşmiş ve o gün İTÜ AY-YILDIZ günü olarak ilan edilmiştir. Lütfen tüm detaylara buradan ulaşınız:
http://www.itugercekleri.com/

Ve bugün:
Olaylar İTÜ sohbet ve tartışma platformu itükampüs'te yakın geçmişini de anlatarak şu şekilde özetlenmektedir:
Alıntı:
itü ay-yıldız günü'ne doğru üniversitemizde yaşananlar

geçmiş ve 2006'da yaşananlar:
yapılan bir suikast sonucu öldürülen itü eski rektörü merhum bedri karafakioğlu anısına senelerdir düzenlenen ve ilk başlarda sol görüşlü öğrencilerin yaptıkları bir öğrenci şenliği olan itü öğrenci şenliği son senelerde şahit olduğumuz üzere farklı ideolojiler tarafından kullanılmaya çalışılıyor. şenlikteki bu bozulmalar birçok iyi niyetli sol görüşlü arkadaşımızın çabasına rağmen durdurulamadı ve geçtiğimiz sene (2006) en olumsuz noktasına ulaştı.
şenliklerini tekrardan yapmak isteyen sol görüşlü öğrencilere fırsat tanımayan ve yögeh ( pkk gençlik kolları ) tarafından yönlendirilen birçok şahıs ( şahıs diyoruz çünkü neredeyse tamamı bırakın itü öğrencisi olmayı üniversite öğrencisi bile değiller. ) kütüphanenin aşağısındaki çimenlik alanda çadırlar kurup izinsiz bir etkinlik yapmaya çalıştılar.
7 mayıs 2006:
ilgili şenlik sırasında 7 mayıs 2006 pazar sabahı saat 6 sularında itü gölet yurtları önünde şenlik alanından gelen 40 kişilik grup terörist örgüt pkk lideri bebek katili apo lehine sloganlar atarak yürüdüler. kendilerine tepki gösteren vatansever itü öğrencilerini de tehditler savurarak susturdular.

8 mayıs 2006'da gerçekleşen talihsiz olaylar:
bu yürüyüşün akabinde bayrak yürüyüşü düzenlemek isteyen ve herhangi bir siyası oluşumdan bağımsız hareket eden bir grup vatansever itü'lü yürüyüşün tanıtım bildirisini dağıtırken bölücü şenliğin içerisinden gelen 15 kişilik demir sopalı bir grubun saldırısına uğradılar. birkaç öğrenci hafif yaralanırken bir itü öğrencisi ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. saldırının fotoğraflarını rektörlüğün resmi fotoğraf makinesi ile çeken bir itü öğrencisi de gasp edilerek fotoğraf makinesi şenlik katılımcıları tarafından çalındı.

9 mayıs 2006:
bu olumsuz şartlar altında itü öğrencileri birlik olarak 9 mayıs 2006 saat 13:00 civarında yemekhane önünde toplandılar. yoğun güvenlik önlemleri sayesinde hiçbir olay gerçekleşmeden 2000 civarı itü öğrencisi sağcısı solcusu demeden bayrak sevdası ile teröre karşı yürüdü. yürüyüşün sonlarında bölücü şenlik alanına giren emniyet kuvvetleri bölücü örgüt sempatizanı gruba dağılmalarını yoksa dağıtılacaklarını iletti ve ilgili grup sorunsuz bir şekilde okulumuzu sonunda terk ettiler. ( 9 mayıs 16:00 civarı )

o gün bundan sonra her 9 mayıs'ın ata'ya saygı bayrağa sevgi mahiyetinde itü ay-yıldız günü olarak anılması görüşünde hemfikir olundu.

bu günü tüm itü'lüler sağ sol demeden ortaya çıkardı. demokrat olmanın sözde değil özde nasıl olacağını tüm aksi davranış ve görüştekilere gösterdiler.

2007'de yaşananlar:
bu sene yapılacak bölücü şenlik öncesinde ve sırasında yaşananlar hem ibret verici hem de mutluluk verici idi. şenliği halen eskisi gibi sol görüşlü şenlik zanneden bir kısım öğretim görevlisinin oyunu kaybetmekten korkan sayın rektörümüz ilgili bölücü şenliğe gayrı resmi izin verip vermeme konusunda kararsız kaldı. ilk başta resmi izin zaten verilmeyen şenlik için üniversiteye giriş yapanlara engel olundu ( 3 mayıs 2007 ) lakin daha sonrasında ses edilmedi. kurulan çadırlarda kalan 30-40 kişilik grup 4-5-6 mayısta şenlik alanında kaldılar.
4 mayıs 2007:
4 mayıs 2007 cuma günü içerisinde şenlik alnını abluka altıla alan ve rektörlükten resmi izin isteyen emniyet güçlerine rektörlük korktuğu için izin veremedi ve müdahale gerçekleşemedi. lakin cumartesi sabahı özel güvenlik görevlileri tarafından yapılan küçük bir müdahale etkinliğe yapılacak resmi ve kuvvetli tepkinin habercisi gibiydi.
5 mayıs 2007 cumartesi:
5 mayıs cumartesi sabahı bölücü şenlik katılımcıları uyurken çadırlara müdahale edildi ve çıkan sürtüşme fiili müdahaleye dönüşmeden sonlandırıldı.
7 mayıs 2007 pazartesi:
beklemede geçen bir hafta sonunun ardından 7 mayıs 2007 günü bölücü şenlik alanında çekilen halay sırasında terörist bebek katili apo lehine sloganlar atıldı. bunun üzerine öğlen 12.30 civarında rektörlükten çıkan karar sonucu emniyet güçleri şenliğin sonlandırılması için uyarılarda bulundu ve uyarıların dikkate alınmaması üzere zor kullanarak bölücü şenlik alanı dağıtılmış, 15 kişi gözaltına alınmıştı. bu göz altıların akabinde ilgili durum hakkında basın bildirisi yayınlayacaklarını duyuran bölücü şenlik taraftarı bir grup 16:30 dan itibaren yemekhane önünde toplanmaya başladılar. 17.00 sularında 60 kişilik bir grup pankartlar ve sloganlar eşliğinde okul çıkışı orta kapıya yürüyüş yaptılar ve basın duyurusu okudular. bu duyurunun ardından da sloganlar eşliğinde tekrardan şenlik alanına yerleşip çadırlarını kurdular.
8 mayıs 2007 salı:
yeniden müdahale konusunda tereddütte kalan rektörlük beklemeye geçmişti. yemekhanede ertesi gün yapılacak olan itü ay-yıldız günü anma etkinliklerinin tanıtım bildirisi dağıtılırken eş zamanlı olarak bölücü şenlik katılımcıları kamyonla içeri aldıkları ses sistemini ve sahneyi kuruyorlardı. öğle saatlerinde oluşan bu hareketlenmenin akabinde rektörlük yeniden müdahale izni verdi ve saat 14.45 civarında 4 polis midibüsü dolusu çevik kuvvet şenlik alanına yayılarak göstericileri ablukaya aldı. kurulan ses sistemi sessiz bir şekilde toplanırken yapılan uyarılara rağmen yaklaşık 40 kişilik grup dağılmamakta ısrarcı oldular. sayın rektör'ümüzü alaya alan şarkılar ile sloganlar atan grubun dağılmaması üzere çevik kuvvet grubu teker teker gözaltına almak sureti ile dağıttı.

hızlı karar veremeyerek kriz yönetiminde başarısız bir görüntü veren rektörlük biraz olsun durumu kurtarmayı başardı ve itü tekrardan bölücü faaliyetlere izin vermeyeceğini göstermiş oldu. böyle kritik bir zaman diliminde şehir dışında bulunan sayın rektörümüz tenkitlere hedef olsa da rektör yardımcılarımız olaylara müdahaleleri ile takdir topladılar.

tüm bunların ardından vatansever itü öğrencileri geçen sene yaşanan kötü olayları anmak ve itü'de bölücülere yer olmadığını kanıtlamak için toplanıyor.

sağcısı-solcusu, türkü-kürdü-lazı-çerkezi-arabı, bayı-bayanı, büyüğü-küçüğü her duruştan itü öğrencisi 9 mayıslarda toplanacak. ay-yıldız'ın silueti itü'den hiç silinmeyecek.

ata'nın yolunda, cumhuriyet'in ve bayrağın savunucusu tüm itü öğrencileri 9 mayıs itü ay-yıldız günü'nde saat 13:00'da itü yemekhane önünde bayrakları ile toplanıyor.

itü ay-yıldız günü'nüz kutlu olsun.

rektörün duyurusu:
Alıntı:
İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Değerli Öğrencileri,

2006-2007 Öğrenim yılını öğrenci etkinlikleri ile kapatmakta olduğumuz şu günlerde 76 Kültür Sanat Birliği ve 34 Spor Birliği kulübü yıllık çalışma ve organizasyonlarını yasal ve yönergelerimize uygun biçimde gerçekleştirmektedir. Bizlere sevinç ve mutluluk veren bu etkinliklerin düzen içinde güvenle sürüyor olması İTÜ öğrenciliğine, İTÜ'lü olmanın onuruna yakışmaktadır. İTÜ yönetimi gereksinimleri olanakları ölçüsünde desteklerken, izinsiz yapılan ve yapılmak istenecek olan hür türlü etkinliğin de karşısında olduğunu bir kez daha duyurmak ister.

İTÜ'de ve güzel yurdumuzda yasalara uymak örnek alınacak erdemli bir görevdir. Tüm öğrencilerimizi geleceğimizin güven duyulacak birer İTÜ'lüsü olarak kucaklıyor yıl sonu etkinliklerinin neşe içinde geçmesini bekliyorum. Vaktiniz varsa sizleri Ayazağa Yüzme Havuzu'muzdaki 10 Mayıs'ta gerçekleştirilecek ilk gösteride görmek isterim.

Sevgilerimle...

İTÜ Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Faruk Karadoğan
Rektör

bu da bugün Ankara Üniversitesinde olanlar:
http://www.milliyet.com.tr/2007/05/09/son/sontur42.asp
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/6486265.asp?gid=180

itü sadece buraya yansımış:
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=22613&c ...2007/05/08

Bakınız mevcut yasaya göre güvenlik güçleri kampüse girip müdehalede bulunmak için rektörün onayına tabi. Bu kadar yanlış bir uygulama olamaz. Burası konsolosluk toprağı vs. değil. Bu sözde öğrencilerin üzerinde kalemden kitaptan başka herşey çıkıyor. Yeri zamanı ne yapacakları internette herkese açık sitelerde günler öncesinden alenen konuşuluyor. Gelen insanların çoğu dışardan geliyor; okulun güvenliği de sıfır!

Yasa derhal değiştirilmeli. Bu insan müsvetteleri ülkenin başkentinde bir üniversitede, İstanbul'da Harp Akademileri'nin yanıbaşında bu kadar rahat eylem yapamazlar. Eğer TC'nin bir iradesi, kontrolü, gücü varsa bunu önler. Önlemelidir.

Orada dayak yiyen PKK'lı köpek gidip kendini kürtlere İTÜ'de Kürt öğrencilere dayak attılar diye acındırıyor. Elinde demir çubuk kahrolsun faşizm diye sağa sola saldırırken kendisinin ne yaptığından bihaber. Diğer yanda başka bir kesim dışarıdan adamlarını getirip otoriteyi kendi ele alma, polis güvenlik yoksa ben varım diyerek silahlanmakta.

Bu işin sonu yok. Bu iş ülkeyi 80'lerdeki bölünmeye götürür. Rektörlüğün aldığı kararı geç alınmış bulsam da destekliyorum. Eğer bizim öğrenci olmamız isteniyorsa orada güvenliğimizi sağlayacaklar, yok sağlayamayacaklarsa bize fizikten termodinamikten başka dersler de lazım bir zahmet eklesinler müfredata...

Şimdi bazı adamlar çıkıp bu başlığa yazacaklardır, o şenlik bilmem devrimci mücadeleymiş, parasızmış zartmış zortmuş, itü çıplak mankenlere, redbull'a şenlik izni vermiş onlara vermemiş miş... nedeni okula kira ödememeleriymiş...

Hiç çenelerini yormasınlar, herkes sizin ne mal olduğunuzu biliyor. Aranızda bin bir köpeği besleyip bir şey oldu mu "onlar bizden değil" diye üç maymunu oynuyorusunuz. Nereden geliyor o şenliğin parası? Nasıl o gruplar sahne sistemi çıkıyor oraya? Bizzat kaç konser organize ettik, ne milyarlar dönüyor ben biliyorum; kim babasının hayrına gelecekmiş oraya? Adam dövdüğünüz sopaların hepsi çadır kurmak için mi?

Olmaz olsun öyle alternatif şenlik... Polis adamları hırpalamakla da gözaltına almakla da en doğrusunu yapmıştır. Rektörlüğün de bunlara hiç bir zaman izin vermemesini temenni ediyorum.

Umarım tüm wowTurkey üyeleri bu konu hakkında bilgilenir, çevresini bilgilendirir.

mçelik

13 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 23:35

Bu başlığın açılması gayet güzel olmuş,zira olaylardan sonradan haberim olmasına karşın basında hiç bir habere rastlayamadım.Üzücü olan da İTÜ öğrenci şenliği diye arama yaptığımda karşıma çıkan çoğu sitenin bu sözde şenliğin,pkk lıların savunucusu durumunda olduğudur.Bugün de yaklaşık 20 kişilik bir grup yemekhane önünde "Öğrenci şenliği engellenemez","Hepimiz kardeşiz" gibi sloganlar attılar.Bilin biz sizin kardeşiniz filan değiliz.Ve bu vatana ihanet eden herkes bir gün mutlaka cezasını bulacaktır.

Engin

13 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 23:49

bak bu bahsettiğim tiplerin bir yorumu:
Alıntı:
çimenliklere yayılmış oturuyorduk.onur akın ile sohbet ediyorduk.sonra ben kütüphanenin tuvaletine gittim.çıkınca bir de ne göreyim!çevik kuvvet çember altına almış öğrencileri.giremedim tabii içlerine.oracıkta kalakaldım.polis çemberi daraltıp üzerlerine yürüdü öğrencilerin.kızları yaka paça,arkalarından taciz ederek,erkekleri hiçbir mukavemet göstermemelerine rağmen döve döve otobüse soktular.polisle tartıştım,etrafta olayları keyifle izleyenlerle tartıştım."onlar da kurallara karşı çıkmasalardı" diyorlar peki polisin yaptığı muamele Türk Ceza Kanunu'na uygun mudur?

bu da onlan iyi alay etmiş  

Alıntı:
çimlerde oturmuş al satarım bal satarım oynuyorduk ben yorulup kütüphanenin tuvaletine gittim döndüğümde ne göreyim polisler bizimkileri çarmıha germiş kadınlara tecavüz ediyordu polislere ne yapıyorsunuz bu yaptığınız Türk Ceza Kanununa aykırı dedim
polisler kötü adam kahkahası attılar puhahaha

bunlar da fotoğraflar taciz dayak var mı görsün herkes:

bu güruhun sesi ya kesilecek ya kesilecek, artık kimseyi kandıramazlar, herkesin gözü tok bunların oyunlarına, yalan-dolanlarına...

mçelik

13 yıl önce - Prş 10 May 2007, 00:01

Türk gençleri bunlara pabuç bırakmaz, hepimiz biliyoruz kimin ne olduğunu.

kadirbaba
13 yıl önce - Prş 10 May 2007, 00:09

Alıntı:
pkk'nın üniversitelerde yuvalanışı

Bugünlerde üniversitelerde gerçekleşen ve medya tarafından ayrıntıları anlatılmayan çoğu gerginliğin sebebi budur aslında. Peki bir terör örgütünün sempatizanları üniversitelerimizde nasıl bu kadar elini kolunu sallaya sallaya "demokratik hak"larını kullanabiliyorlar acaba? "Dava"ları yolunda sergiledikleri sağlam duruş sayesinde mi, yoksa onlara destek çıkıp güç veren birileri var mı? Bence var. Kendi başlarına bunu başaramazlar. Peki kimdir kürtçülere destek verenler?

Kendini Türk değil "dünya vatandaşı sayanlar", ırkçılıkla milliyetçiliği aynı kefeye koyarak ikisini birden karalayanlar ama asıl maksatları sadece Türk milliyetçiliğiyle mücadele olan ve iş Kürt ırkçılığına gelince onları özgürlükçü, hür düşünce savaşçıları olarak görenlerdir. Geçtiğimiz yüzyılın başında kalmış kafa yapılarına sahip bu insanlar kadar kendi kimliğinden utanç duyanlara yeryüzünde zor rastlansa gerek. Dünyanın her yerinde insanlar kendi milletlerinin milliyetçisi olabilir ama Türkiye asla milliyetçi olmamalıdır onlara göre. Hatta Türk olmaktan, kendinden, kültüründen, tarihinden, debletinden, milletinden nefret de edilmelidir. Bir de Ermeni yazar, Katolik misyoner cinayetleri olunca da seslerini yükseltmeyi başladılar. Birden bire sanki tüm dünya el ele vermiş, "haydi şu milliyetçilik denen illetten kurtulalım, kardeş olalım" diyip yola koyulmuş gibi kendi kendimize başkalaşırsak çok daha parlak geleceklere kavuşacakmışız gibi, sanki tüm dünyada sınırlar anlamsızlaşıyor da bir tek biz kalmışız gibi Türk milliyetçiliğine savaş açmış durumdalar.

Tabii ki bu hareket daha büyük başka bir harekete verilmiş tepkidir, birileri tarafından harekete geçirilmiştir. Çünkü ülkemizde son yıllarda ulusalcılık diye bir terim doğmuştur. Milliyetçiliğin "tehlikeli" yükselişinden korkulmaktadır. Bundan korkanlar da ellerindeki kozları oynuyor işte.

Biz siyasi duruşumuzu piyonlara göre yapmamalıyız. Bu büyük bir hata olur. Türk milletinin gerçek düşmanı pkk değildir. Pkk sadece Türkiye düşmanlarının elinde tuttuğu bir silahtır. Bugün pkk ne kadar düşmansa hiç pkknın adını anmadan milliyetçilikle, Türklük'le mücadele edenler, kavramların altını kazanlar o kadar düşmandır.

Uğur1
13 yıl önce - Prş 10 May 2007, 00:24

Olay şu...

Geçen sene okulun içine pkknın sızmasıyla itugerçekleri sitesinde okuduğunuz olay oldu.. O olaylardan sonra okullarda şenlik yapılmasına izin verilmemeye başlandı..

Okul şenliklerin yapılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.. Ama İTÜlüler durur mu ? Durmaz tabi.. Madem sen bizim elimizden şenlik hakkımızı alıyorsun.. Bizde kendi şenliğimizi kendimiz yaparız dediler.. Bu arada rektörü de protesto ettiler şenlik yaptırmadığı için.. Olay bundan ibarettir yani..

Şenlikler yapılıyor yani.. Rektör İTÜlülerle uğraşacağına keşke dışarıdan sızan gruplara karşı bizi korusa..

Aktoprak
13 yıl önce - Prş 10 May 2007, 00:27

Bu hainler her yerde,bu saçmalıkları yüzünden bütün kürtlerden nefret eder duruma geldik.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET