Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkancirak
13 yıl önce - Çrş 15 Şub 2006, 20:00
ABDULLAH CEVDET YENİDEN


´´ABDULLAH CEVDET´´ YENİDEN


  -SOKAĞIN ADI YENİDEN ''ABDULLAH CEVDET'' OLDU
  -ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ'NCE ADI
  ''YUSUF HALAÇOĞLU'' OLARAK DEĞİŞTİRİLEN GÜZELTEPE
  MAHALLESİ'NDEKİ SOKAĞA, MAHKEMENİN KARARIN YÜRÜTMESİNİ
  DURDURMASININ ARDINDAN YENİDEN ESKİ TABELASI ASILDI
 
 
   Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nce adı ''Yusuf Halaçoğlu'' olarak değiştirilen Güzeltepe Mahallesi'ndeki sokağa, Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin kararın yürütmesini durdurmasının ardından yeniden eski tabelası asıldı.
  Alınan bilgiye göre, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı almasının ardından konu Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tekrar gündeme geldi.
  Abdullah Cevdet Sokağı'na ilişkin dosya, Büyükşehir Belediye
Meclisi'nin 16.01.2006 gün ve 50 sayılı kararıyla İsimlendirme
Komisyonu'na havale edildi.
  İsimlendirme Komisyonu'nun, 27.01.2006 gün ve 3 sayılı raporunda
dosyanın incelendiği ifade edildi.
  Çankaya Güzeltepe Mahallesi'nde bulunan sokağın adının 11.08.2005
ve 2222 sayılı kararla ''Yusuf Halaçoğlu'' olarak değiştirildiği anımsatılan raporda, şöyle denildi:
  ''Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, 11.08.2005 ve 2222 sayılı kararının iptal edilmesi için Atilla Sav adlı vatandaş tarafından Ankara 7. İdare Mahkemesi'nde dava açılmış olup, açılan dava neticesinde mahkemenin 16.11.2005 gün ve esas 2005/2084 sayılı kararı ile yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiş olup, yapılan değerlendirmelerde ve Fen İşleri Daire Başkanlığımız ile yapılan görüşmelerde mahkeme kararına uyularak adı geçen sokağın eski isim tabelasının asıldığı bildirilmiştir.''
 
  -SOKAĞIN ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ-
 
  Abdullah Cevdet Sokağı'nın adının değiştirilmesi, belediye meclisinin geçen yıl Ağustos ayında düzenlenen toplantısında, AK Partili belediye meclis üyesi Şevket Tandoğan'ın önergesiyle görüşülmüştü. Tandoğan, Osmanlı dönemi yazarlarından Abdullah Cevdet'in, ''Bu milleti adam etmek için batıdan damızlık erkek getirmek gerekir'' şeklinde sözleri olduğunu öne sürerek, sokak isminin değiştirilmesini önermişti. Önerge görüşülerek sokağa, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun isminin verilmesi kararlaştırılmıştı.


KeNaN KöR
12 yıl önce - Çrş 14 Şub 2007, 17:57

Ankara'da ki Abdullah Cevdet Sokağının isim sahibi olan mason Abdullah Cevdet İttihat ve Terakki’nin kurucuları arasında yer aldı ve dine karşı yürütülen mücadelenin Türkiye’deki ilk öncülerinden biri oldu.

Abdullah Cevdet Şubat 1909′da mason arkadaşlarının da desteği ile “İçtihat Evi” adında bir yayınevi kurdu. Bu yayınevinde çıkarmış olduğu bir dizi kitap, halk arasında büyük reaksiyonun oluşmasına neden oldu ve önce yayınevi, ardından da İçtihat dergisi kapatıldı.

Abdullah Cevdet’in mahkumiyeti ve derginin kapatılması dönemin bir gazetesine şu şekilde yansımıştı: “Dinimize tecavüz edenlere ibret-i müessire: Abdullah Cevdet Bey, bir makalesinde Din-i Mübin-i Muhammediye’ye tecavüz ettiğinden dolayı iki sene hapse mahkum oldu.

Ortamın kendisi açısından güvenli olmadığını düşünerek uzun süre ülkeyi terk eden A. Cevdet döndüğünde ise İttihatçılar tarafından Sağlık Umum Müdürlüğü’ne getirildi.Değişik projelerle gündeme gelen Abdullah Cevdet'in “Türk ırkının damızlık erkek yolu ile ıslah edilmesi projesi” en ilginç olanıdır.
A. Cevdet, tarih boyunca zayıflamış olan Türk ırkının, daha üstün ve genç bir ırkla karıştırılması ve melezleştirilmesinin lüzumuna inanmıştı.Türk neslini ıslah için de yurtdışından damızlık erkek getirilmesini önermişti.

Ankara Belediye Meclisi Ağustos 2005'te ki toplantısında hadiseyle bağlantılı olarak Çankaya'da Basın Sitesi'ndeki "Abdullah Cevdet Sokağı"nın ismini "Yusuf Halaçoğlu Sokağı" olarak değiştirme kararı aldı.Fakat açılan dava sonucunda Ankara 7. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu ve sokağa yeniden 'Abdullah Cevdet' tabelası asıldı.

İdare Mahkemesinin almış olduğu karara saygı duymakla birlikte kararın yanlış olduğunu düşünüyorum.Fikirlere demokrasi içinde hoşgörüyle yaklaşmak zorundayız.Abdullah Cevdet'in görüşlerine katılmıyorum, katılmam da mümkün değil.Ama milletimize ve dinimize hakaret eden insanların isminin sokaklarımıza verilmesine de karşıyım.


Hacegan

12 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 00:03

Ha Necip Fazıl Kısakürek'in, aduvvullah cevdet dediği kişi.Yavuz Erel
12 yıl önce - Cum 27 Nis 2007, 18:02

Aslında bu konuda ben bir tek isme endeksli olarak değil genel anlamda uygun görülmeyen , kabul görmeyen isimlerin elenmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Eğer Ankara'da şöyle bir liste yapılsa en azından 50 tane isim çıkar.

seferoglu

12 yıl önce - Cum 27 Nis 2007, 23:36

Alıntı:
Eğer Ankara'da şöyle bir liste yapılsa en azından 50 tane isim çıkar.


Bahçelievler'deki numaralı cadde ve sokaklara Türki cumhuriyetlerden isimler verildi. Halk buna alışamayınca sokak ve cadde tabelalarına hem yeni hem de eski ismini yazdılar (ör: Aşkabat Cad,7.Cadde). Şimdi her ikisi de kullanılıyor.

Uğur Mumcu öldükten sonra Köroğlu Caddesi'nin adı Uğur Mumcu Caddesi oldu. Aradan 14 yıl geçti hala Köroğlu adı yaygın. U.Mumcu'ya alışılmadı veya alışılmak istenmedi.

Ulus'daki Rüzgarlı Sokak'ın adı Şinası Caddesi olmuştu , halk alışmayınca eski ismi verildi.

Yine Ulus'daki Ş.Teğmen Kalmaz Cad adı kullanılmazken ,daha kısa olan eski adı Posta Cad. kullanılıyor.

Çankaya Çevre Sok'ın adı Üsküp Caddesi oldu ama hala eskisi kullanılıyor halk arasında.

İstanbul Yolu'nun adı Fatih Sultan Mehmet Bulvarı , Eskişehir Yolu'nun İnönü Bulvarı'dan sonraki kısmı Anafartalar Bulvarı , Konya Yolu'nun Mevlana Bulvarı , Samsun Yolu'nun Turgut Özal Bulvarı'ndan sonraki kısmı 19 Mayıs Bulvarı oldu. Esenboa Yolu'na da Özal Bulvarı oldu (adres karışıklığına sebep olacak şekilde). Halk nası olsa bunlara da alışmayacak , değiştirmenin hiç anlamı yok.

Kalaba'daki  Conker caddesinin adı Gün Sazak oldu ama hala eski adı yaygın.

Örnekler çok. Aklıma gelenleri yazdım.


Alev06

12 yıl önce - Sal 08 May 2007, 11:32
ABDULLAH CEVDET YENİDEN


Abdullah Cevdet olayından sonra, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkentteki tüm sokak ve cadde isimlerini araştırarak, sakıncalı bulunanları değiştirecekmiş.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Seyfi Saltoğlu, araştırmanın tarihçilerle birlikte yürütüleceğini söylemişti.Abdullah Cevdet’in isminin sokaktan silinmesi ve yerine Halaçoğlu’nun isminin konulmasını teklif eden AKP Keçiören Meclis Üyesi Şevket Tandoğan'Bence çok makul bir çalışma. Türk milletine, ordusuna, devletine dil uzatmış isimler mevcutsa hemen sokak ve cadde isimleri kaldırılmalı bu adamlar ayıklanmalıdır' diye konuşmuştu.Gerçekten güzel bir hassasiyet...Bir de yaşayanlardan Türk milletine,ordusuna,devletine dil uzatanları engelleyebilseler,çok güzel olacak.Ama güzel bir söz var:40 yıllık Kâni olmaz yani...Çok geç kalınmış bir çalışma bu.Herkes kendi alışkanlıkları doğrusunda söylemlerine devam eder.ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet