Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dua nedir?
« önceki   123456 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 5
Berk Kale
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 20:53

Alıntı:
Bilin ki Allah (S.A.V.) herşeyi kararlamıştır.


(S.A.V) : Sallallahü Aleyhi ve Sellem.
Peygamberimize salat ve selam edildiğini belirten kısaltılmış ifade.

Allah yazıldıktan sonra O'nun büyüklüğünü gösteren kısaltılmış ifade (c.c)  yani Celle Celalühü'dür.

Bu kavramları açıklığa kavuşturduktan sonra Dua ile ilgili şunları ifade etmek istiyorum.

Herkes ister kabul etsin, ister etmesin dua etmektedir. Kimisi uğur dediği şeylere dua eder, kimisi de inancının gerektirdiği zata dua eder. Dua sadece sözlü ifadelerden ya da kalpten geçirilen isteklerden oluşmamaktadır. Yani sadece kavli duadan bahsedemeyiz. Dua iki çeşittir. Biri kavli diğeri ise fiili duadır.
Kavli dua: Sözlü ya da kalpten geçirilerek edilen dualardır.
Fiili dua: Bir işi başarmak adına sarfedilen gayrettir.

İslam dinine göre, fiili dualar yapılmadan sadece kavli duaya başvurmak yersiz olacağı gibi sadece fiili duaları yapıp kavli duaya başvurmamak da bence yerinde olmayacaktır.

İslam dinine göre yapılan kavli dualar aynı zamanda kulluğumuzun ve dünya hayatındaki çaresizliğimizin bir ifadesi olacağına göre sadece zor anlarda değil her zaman yapılması daha uygun olacaktır.


tokatlı
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:10ersannn
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:18

Alıntı:
islamda herşeyi yerine getirmenin bir usul ve adabı vardır.
Bu da dua yapmanın adabı kardeşim

niye bu şekilcilklik anlamıyorum, eğer kişi cidden iyi niyetliyse ve o duasının işe yaraması için elindne geleni yaptıysa(sınavda inşallah başarılı olurum diye dua ederken derse yeterince çalışmış olmak gibi)
o dua kabul olunur bence Dini amma bürokrasiyle dolduruyorsunuz, Allah'ın kitabı olan Kuran'da bu bu koşullarda yapılan dualar kabul olunur diğerleri olmaz gibi bir ifade var mı? Utanmasanız imamdan "bütün namazlarını kılmıştır" kağıdı alması lazım filan diyeceksinizOsman Yavuz
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:36Armağan Örki
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:56MürselErsagun

10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 22:03almilaelif
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 22:23Fatih Sayar

10 yıl önce - Cum 04 May 2007, 10:55

Alıntı:
Çok yer tutmaması için almadım mesajın geriye kalanını...
Yemek tarifi verir gibi dua tarifi vermiş...

Dua, Allah ile kul arasında olan bir olgudur. Bu durum üçüncü şahısları ilgilendirmez kanaatimce.

Dua etmek, herşeyden önce ruha ferahlık getirir. Dua etmenin amacının birşey istemek olması, kanaatimce dua etmeyi saflığından çıkarır. Sizin içinizden geçenleri ve sizin düşüncelerinizi zaten görür, duyar, bilir.

İlla ki birşey isteyecekseniz, herşeyden önce içinizi ve istediğiniz şeyi kötülükten uzak tutun.


Dua Allah ile kul arasında bir olgudur. Burada haklısınız. Fakat üçüncü şahıslar dediğiniz kişi büyük bir alim olan Gazali'dir. Bu alimlerin bilgileri bizler için önem taşımaktadır ve bu görüşler Allah ile kul arasına girmek için değil yol göstermesi açısından söylenmiştir. Dayanağıda Kur'an ve hadislerdir.

Alıntı:
niye bu şekilcilklik anlamıyorum, eğer kişi cidden iyi niyetliyse ve o duasının işe yaraması için elindne geleni yaptıysa(sınavda inşallah başarılı olurum diye dua ederken derse yeterince çalışmış olmak gibi)
o dua kabul olunur bence  Dini amma bürokrasiyle dolduruyorsunuz, Allah'ın kitabı olan Kuran'da bu bu koşullarda yapılan dualar kabul olunur diğerleri olmaz gibi bir ifade var mı? Utanmasanız imamdan "bütün namazlarını kılmıştır" kağıdı alması lazım filan diyeceksiniz


Kur'an'da dua ile ilgili 200 civarında ayet vardır. Sizin bunları söylemeniz için sanırım ilk önce bu ayetleri incelemeniz gerekiyor. İçeriği dua ile ilgili olan 200 ayetin içinde elbette dua etmenin adabı ile ilgili ayetler var (Örneğin maide suresi 5\35). Gazali'nin eserinde yer alan dua adabı Kur'an ve hadis kaynaklıdır. Alimler kendi kafalarından birşeyler yazmıyorlar. Kur'an'a bakıyorlar, peygamberimizin yaşantısına bakıyorlar, O'nun hadislerini inceliyorlar ve ondan sonra bu görüşlerini belirtiyorlar. Bazı görüşlere karşı çıkmadan önce kaynağını iyi bilmek gerekir sanırım


iooktay
10 yıl önce - Cum 04 May 2007, 11:52evrenpitrak
10 yıl önce - Cum 04 May 2007, 12:10

Alıntı:
Dua Allah ile kul arasında bir olgudur. Burada haklısınız. Fakat üçüncü şahıslar dediğiniz kişi büyük bir alim olan Gazali'dir. Bu alimlerin bilgileri bizler için önem taşımaktadır ve bu görüşler Allah ile kul arasına girmek için değil yol göstermesi açısından söylenmiştir


İyi de.... Dua' nın kabul olması için yapmanız gerekenler adı altında birşeyler söylemek ne kadar doğrudur?

Düşünün ki, ben bu yöntemi uygulayarak Milli Piyango' nun büyük ikramiyesinin bana çıkması için dua ettim. Bileti de aldım ama çıkmadı. Bunun nedeni ne olur?

Ben kendim bunu tabii ki sorgulamam ama bu durumu sorgulayabilecek kişiler de vardır kanımca, cehalet zor şey

Din konusunda tek referans Kur'an-ı Kerim' dir. Peygamberimizin hadisleri de tek yol göstericidir, tek uygulama şeklidir.sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123456 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET