Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Dua nedir?
« önceki   123456 ... 181920   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Berk Kale
7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 19:53

Alıntı:
Bilin ki Allah (S.A.V.) herşeyi kararlamıştır.

(S.A.V) : Sallallahü Aleyhi ve Sellem.
Peygamberimize salat ve selam edildiğini belirten kısaltılmış ifade.

Allah yazıldıktan sonra O'nun büyüklüğünü gösteren kısaltılmış ifade (c.c)  yani Celle Celalühü'dür.

Bu kavramları açıklığa kavuşturduktan sonra Dua ile ilgili şunları ifade etmek istiyorum.

Herkes ister kabul etsin, ister etmesin dua etmektedir. Kimisi uğur dediği şeylere dua eder, kimisi de inancının gerektirdiği zata dua eder. Dua sadece sözlü ifadelerden ya da kalpten geçirilen isteklerden oluşmamaktadır. Yani sadece kavli duadan bahsedemeyiz. Dua iki çeşittir. Biri kavli diğeri ise fiili duadır.
Kavli dua: Sözlü ya da kalpten geçirilerek edilen dualardır.
Fiili dua: Bir işi başarmak adına sarfedilen gayrettir.

İslam dinine göre, fiili dualar yapılmadan sadece kavli duaya başvurmak yersiz olacağı gibi sadece fiili duaları yapıp kavli duaya başvurmamak da bence yerinde olmayacaktır.

İslam dinine göre yapılan kavli dualar aynı zamanda kulluğumuzun ve dünya hayatındaki çaresizliğimizin bir ifadesi olacağına göre sadece zor anlarda değil her zaman yapılması daha uygun olacaktır.

tokatlı
7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 20:10

islamda herşeyi yerine getirmenin bir usul ve adabı vardır.
Bu da dua yapmanın adabı kardeşim.

ersannn
7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 20:18

Alıntı:
islamda herşeyi yerine getirmenin bir usul ve adabı vardır.
Bu da dua yapmanın adabı kardeşim

niye bu şekilcilklik anlamıyorum, eğer kişi cidden iyi niyetliyse ve o duasının işe yaraması için elindne geleni yaptıysa(sınavda inşallah başarılı olurum diye dua ederken derse yeterince çalışmış olmak gibi)
o dua kabul olunur bence Dini amma bürokrasiyle dolduruyorsunuz, Allah'ın kitabı olan Kuran'da bu bu koşullarda yapılan dualar kabul olunur diğerleri olmaz gibi bir ifade var mı? Utanmasanız imamdan "bütün namazlarını kılmıştır" kağıdı alması lazım filan diyeceksiniz

Osman Yavuz
7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 20:36

Dua etmenin bir adabi belli bir kalibi yoktur.
Icten olsun, gonulden olsun, ve IYI NIYET icin olsun
Ne guzeldir ki dualar IYI NIYET icin olsunlar
Karsi tarafin kotulugu icin beddua etmeden, sadece kendimiz icin de etmeden tum genel icin de dua edebilmek en guzelidir.
Elbette ki bir nafile namazi kilip, o namaz tertemiz hazirlanip Allah huzurunda comelip egilip secdeye varip yalvarip cani gonulden dua etmek cok guzeldir fakat illa ki soyle olmasi gerekir diye birsey yoktur.

Mesela;
Sokakta yasli fakir bir amca gordunuz,
Cebinizde bir para yok yardim edecek,
Diyin;
"Ya Rab, Sen bugun bu amcanin karnini doyur, benden bir lokma al bir lokma da ona ver"
Ne guzel bir duadir degil mi?

Bir zorluk ceken insan gordunuz,
Bir hasta gordunuz, yardim edecek bir durumunuz yok, elinizden cok sey gelmiyor
Diyin;
"Ya Rab, Sen herseye kaadir olansin. Sen bu hastanin durumunu iyilestir, agrisini sancisini hafiflet, sifalarinda sifa ver"
Ne guzeldir degil mi?

Dualarin kisitlamasi da yok esasinda.
Kisi kendi icin dua edebilir, para icin, maneviyat ve maddiyat icin, su icin bu icin
Kisi baskalari icin dua edebilir
Bir ulus icin de eder, tum kandil gecelerinde milyonlarca Turk olarak kendi vatanimiz Turkiye icin, kem gozlerden sakinilmak icin, askerimiz ve ordumuz icin, darda kalanlarimiz ve hastalarimiz icin, vefat etmis olanlarimizin ruhlari icin hep bir agizdan AMIN demiyor muyuz? Kandillere katilanlar, camilerde olsun, veya evlerinde izlerlerken olsun bunu yapiyoruz.

Dua cani gonulden olsa en guzeli.
Zaten bir soylenen vardir;
"Allah olmayacak duayi ettirmezmis diye" Yani cani gonulden inaniyorsa insan duasini eder, zaten olamayacak bir sey de akli basinda insanin isteminin disindadir.

Dua Allah'a edildigi zaman haktir, gercektir, dogrudur.
Bir tek Allah'a edilir dua.
Medet bir tek Allah'tan umulur, o yuzden dua eder iken Allah'a soylenmelidir istekler.
Cikip ta bir ermis turbesinde ermise sunulmaz istekler, sadece Allah'a sunulur.
Allah'in kabul edecegi istenerek bir veli araci olarak gorulebilir, ama en son bilinen sadece O'nun kabul edip OL diyecegidir. Yoksa O ol demeden hic birsey olmaz.

Dua bir sadakadir da;
Bunu da unutmayalim.
Sevaptir baskasi icin edilen dua.
Darda kalan bir mumin icin dua etmek, hasta icin dua etmek, olu icin dua etmek, fakir icin, ac icin....
En guzeli, en faziletlisi de zaten
Kendimize istedigimizi baska mumin kardeslerimiz icin de yuce Allah'tan isteyebilmektir.

Armağan Örki
7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 20:56

Dualara fazla takılmamak gerekir diye sitedeki konulardan bahsetmiştim... Daha doğrusu dinî içerikli şeyleri...
Açıp bakın tv.yi, din üzerinden siyaset yapanı mı, dini ona buna alet edeni mi; ne ararsanız...

Daha dün Haberler&Sohbet 'te bununla ilgili bir konu kilitlendi doğal olarak.

Ha ben dinsiz falan değilim. Allah'a şükür Müslüman'ım... Yanlış anlaşıldıysam üzgünüm, fıkradan ötürü ve anadüşüncesi üzerine yanlış anlaşıldıysam affola...

Bana kalırsa dua, kulun, kendini tatmin etmek ve ruhsal anlamda sağlamlaşmak adına, sığındığı tek şey olan Allah'a sözlü ve düşünsel olarak, tüm her şeyi ile sığınması ve ondan yardım istemesidir; ki zaten İslam'da da her şeyi yaratan ve yöneten Allah'tan, kalbimizle bir şeyler istememize yer verilmiştir...

Dua ve surelerin anadilde bilinip kullanılmasından yanayım; ama gene de eğer kalpten samimî olarak kullanılıyorsa, söylenip zikredilenin o kadar da anlaşılmasının önemli olabileceğini sanmıyorum; ama gene de Türkçe dua ve sure öğretmelerini isterdim. Nasıl ki, başımız dara düştüğünde, şükrederken Türkçe kullanıyorsak...

Dua=Yakarı  

MürselErsagun

7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:03

Dua, kulun Allah'a derdini bildirmesi değil o derdin dermanının ancak Allah olduğunu bilmesi halidir.. Kul acizdir. Zaten aciz olmasa kul olmazdı. Duanın özünde de acziyet vardır. Kul, acziyetini, yaratanın da ne kadar yüce olduğunu kalben kabul ve tastik ettiği sürece duası kabul olur.

almilaelif
7 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:23

dua bir huzur kapısının anahtarıdır
varlıgının nedenini fıtratı geregi algılamak ve her an sahibinin kapısını aralamaktır.
unutulmaması gereken bir durum var dua sadece sıkıntı anında yapılmaz şükürde bir duadır.
insanın her halini dostu ile paylaşması dua ile olur ALLAH HAYRA KAVUŞTURACAK TÜM DUALARI KABUL ETSİN İNŞAALLAH

Fatih Sayar

7 yıl önce - Cum 04 May 2007, 09:55

Alıntı:
Çok yer tutmaması için almadım mesajın geriye kalanını...
Yemek tarifi verir gibi dua tarifi vermiş...

Dua, Allah ile kul arasında olan bir olgudur. Bu durum üçüncü şahısları ilgilendirmez kanaatimce.

Dua etmek, herşeyden önce ruha ferahlık getirir. Dua etmenin amacının birşey istemek olması, kanaatimce dua etmeyi saflığından çıkarır. Sizin içinizden geçenleri ve sizin düşüncelerinizi zaten görür, duyar, bilir.

İlla ki birşey isteyecekseniz, herşeyden önce içinizi ve istediğiniz şeyi kötülükten uzak tutun.

Dua Allah ile kul arasında bir olgudur. Burada haklısınız. Fakat üçüncü şahıslar dediğiniz kişi büyük bir alim olan Gazali'dir. Bu alimlerin bilgileri bizler için önem taşımaktadır ve bu görüşler Allah ile kul arasına girmek için değil yol göstermesi açısından söylenmiştir. Dayanağıda Kur'an ve hadislerdir.

Alıntı:
niye bu şekilcilklik anlamıyorum, eğer kişi cidden iyi niyetliyse ve o duasının işe yaraması için elindne geleni yaptıysa(sınavda inşallah başarılı olurum diye dua ederken derse yeterince çalışmış olmak gibi)
o dua kabul olunur bence  Dini amma bürokrasiyle dolduruyorsunuz, Allah'ın kitabı olan Kuran'da bu bu koşullarda yapılan dualar kabul olunur diğerleri olmaz gibi bir ifade var mı? Utanmasanız imamdan "bütün namazlarını kılmıştır" kağıdı alması lazım filan diyeceksiniz

Kur'an'da dua ile ilgili 200 civarında ayet vardır. Sizin bunları söylemeniz için sanırım ilk önce bu ayetleri incelemeniz gerekiyor. İçeriği dua ile ilgili olan 200 ayetin içinde elbette dua etmenin adabı ile ilgili ayetler var (Örneğin maide suresi 5\35). Gazali'nin eserinde yer alan dua adabı Kur'an ve hadis kaynaklıdır. Alimler kendi kafalarından birşeyler yazmıyorlar. Kur'an'a bakıyorlar, peygamberimizin yaşantısına bakıyorlar, O'nun hadislerini inceliyorlar ve ondan sonra bu görüşlerini belirtiyorlar. Bazı görüşlere karşı çıkmadan önce kaynağını iyi bilmek gerekir sanırım

iooktay
7 yıl önce - Cum 04 May 2007, 10:52

Site kurallarının 8. sinde, dini içerikli tartışmaların yasak olduğu belirtildiğine göre, bu başlığın da kilitlenmesi gerekir.

evrenpitrak
7 yıl önce - Cum 04 May 2007, 11:10

Alıntı:
Dua Allah ile kul arasında bir olgudur. Burada haklısınız. Fakat üçüncü şahıslar dediğiniz kişi büyük bir alim olan Gazali'dir. Bu alimlerin bilgileri bizler için önem taşımaktadır ve bu görüşler Allah ile kul arasına girmek için değil yol göstermesi açısından söylenmiştir

İyi de.... Dua' nın kabul olması için yapmanız gerekenler adı altında birşeyler söylemek ne kadar doğrudur?

Düşünün ki, ben bu yöntemi uygulayarak Milli Piyango' nun büyük ikramiyesinin bana çıkması için dua ettim. Bileti de aldım ama çıkmadı. Bunun nedeni ne olur?

Ben kendim bunu tabii ki sorgulamam ama bu durumu sorgulayabilecek kişiler de vardır kanımca, cehalet zor şey

Din konusunda tek referans Kur'an-ı Kerim' dir. Peygamberimizin hadisleri de tek yol göstericidir, tek uygulama şeklidir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET