Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Arda Alkaya
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 13:53

Dün feribottan inince, yoğun bir baş dönmesi yaşadım. Sanırım, gemi biraz bana dokundu. Yolculuğa katılan diğer ulaşım ekibi de bu tip şikayetlerden yakınıyordu. Dinlenmeme rağmen önceki iletimi yollarken bile bazı cisimler hareket halinedeydi. Bu yüzden Avustralya ile Avusturya biraz karıştı. Uyaran, Erol Bey'e ve Başdoğan'a, düzelten Faruk Bey'e teşekkür ederim.

Önceki iletilerde Faruk Bey'in yüklediği köprü üstü fotoğraflarda kaptanların önlerindeki ekranlarda 44,2 kt ve 40,6 kt yazıyor. Büyük ihtimalle bu 'kt' knotun yani gemi hızının kısaltması. Eğer öyleyse feribot muazzam sayılabilcek bir hıza ulaşmış demektir. Belki ulaşım grubunu çarpan ve baş dönmesinin nedeni bu yüksek hızdı.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 13:58

Arda'nın söyledikleri doğru olabilir. Çünkü benzer yan etkiler bizlerde de yaşandı indikten sonra. Düşünsenize, 36 knots'la bile gidilse, saatte yaklaşık 67 kilometre hıza çıkılmış oluyor. Bir de gerçekten 44 knots görüldüyse bu, saatte; 80 kilometre hız demektir.

Bu hızla giden bir aracın içinde (karayolunda) önden-arkaya ve sağa-sola yürümenin zorluğunu düşünün. İnsan yalpalamaktan yerinde duramaz. Ama Osmangazi'de herhangi bir yalpalama olmaksızın katlar arasında ve salonlar arasında sürekli hareket halindeydik. Muhtemelen böyle yüksek bir hızda yer değiştirmek, geçici baş dönmesine sebep oldu herkeste...

Akın KURTOĞLU

Faruk Öncan

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 14:27

Baş dönmesinin sebebi bir ara ben kullanmıştım ondandır.

(+)

simon

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 14:37

(+)

Bursa Güzelyalı'ya yaklaştığımızda, Sahil Güvenlik tekneleri, sirenler çalarak bizleri karşılamışlardı

(+)

Feribot'un en tepesinde hatıra fotoğrafı çekimi ihmal edilmedi

(+)

Bacadan görünüm

(+)

Feribot'ta başımızı döndüren hocam Faruk Öncan ile fotoğraf çekme düellosu

Cem Telgeren
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 15:03

Osmangazi Feribotu ve Güzelyalı Hızlı Feribot İskeleleri'nin hizmete girme törenlerini Bursa Ulaşım Grubunu temsilen yerlerinde takip edebilmek amacıyla Serkan Batur ile beraber sabah erkenden yollara düşüp 09.30 Yalova-Yenikapı seferini yapan Cezayirli Hasan Paşa feribotuna bindik.Bundan sonrasının hikayesini fotograflarla anlatmak istiyorum.

Bursa'dan İstanbul'a İstanbul'dan Güzelyalı'ya törenlerle ve ilklerle dolu bir günün hikayesi:

İçinde bulunduğumuz Cezayirli Hasan Paşa Feribotu İstanbul'a yaklaştıkça Osmangazi Feribotu ufukta belirmeye başladı:

(+)

Ve yaklaştıkça büyüdü:

(+)

büyüdü:

(+)

Ve Yenikapı Mendireğine girdiğimizde ve iskeleye indiğimizde tüm haşmetiyle karşımızdaydı işte:

(+)

(+)

Yenikapı'ya vardığımızda önce İstanbul Grubundaki arkadaşlarımızla buluşup hep birlikte tören alanına girdik.İşte tören alanındaki wowTURKEY grubu üyelerinden görüntüler:

(+)

(+)

(+)

(+)

Derken Sayın Başbakanımız tören alanına geldi:

(+)

Ve tören başladı.Törendeki konuşmalardan görüntüler:

(+)

(+)

(+)

Sayın Başbakanımız Osmangazi Feribotu'nun kurdelasını kesti ve feribotu resmen hizmete soktu:

(+)

(+)

Hemen ardından Osmangazi alınma nedeni olan Yenikapı-Güzelyalı hattının ilk seferine çıkıp Güzelyalı'ya varmak için Yenikapı İskelesinden sirenler eşliğinde ayrıldı.Bu sırada diğer deniz araçlarının Osmangazi Feribotunu ilk seferine yolcu etmek için oluşturdukları kortej ve Osmangazi'ye yolculuğunun ilk dakikalarında eşlik etmeleri muhteşemdi:

(+)

(+)

(+)

Yolculuk esnasında bir ara Osmangazi tam hızla gitmeye başladı.İşte o anlarda denizde bıraktığı iz:

(+)

Bozburun'u dönüp Gemlik Körfezine girdiğinde ve Güzelyalı'ya yaklaşmaya başladığında bu kez iki sahil Güvenlik botu eşlik etmeye başladı Osmangazi'ye:

(+)

(+)

Sahil Koruma Botlarının eşliğinde Osmangazi Güzelyalı İskelesine yaklaştı:

(+)

Yaklaştı ve:

(+)

Bir ilk daha gerçekleşti ve Osmangazi Güzelyalı'ya ilk kez kapak attı:

(+)

Bu sırada Güzelyalı İskelesi tören alanındaki çoşku müthişti:

(+)

Evet işte bir rüya gerçekleşmişti sonunda Osmangazi Feribotu Güzelyalı İskelesiyle buluşmuştu.İstanbul'la Bursa Kucaklaşmıştı:Evet işte Osmangazi Güzelyalı İskelesinde     :

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Güzelyalı İskelesindeki coşku muhteşemdi ama Başbakan'ın buradaki törene çok geç gelmesi ve sıcak hava törendeki coşkuyu biraz örseledi.Ayrıca Feribottan inenlerin Bursalılarla buluşmasının önlenmesi ve feribottan inenlere tören alanına geçiş izni verilmemesi tam bir fiyaskoydu.Neyse bunuda nazarlık olarak kabul edelim.Güzelyalı'da ki tören bitiminde Osmangazi yeniden kapak alıp :

(+)

Yenikapı'ya doğru yola çıktı.Güle güle Osmangazi.Yolun açık olsun.Bunu saymayız.Her zaman bekleriz.

(+)

Evet hep vurguladığım gibi ilklerle dolu bir gün yaşadık hep beraber.Benim için her iki törene katılmak ve Osmangazi'nin ilk seferinde bulunmak kadar wowTURKEY üyesi dostlarla tekrar bir araya gelmek de muhteşemdi.Zaten gün boyunca hep şunu düşündüm.Bu törenlere bizzat katılabiliyorsam ve Osmangazi'nin ilk seferinde bulunabiliyorsam bunu wowTURKEY üyesi olmama borçuyum.wowTURKEY sayesinde inanılmaz güzel bir gün daha yaşamış oldum.Sağolasın wowTURKEY .Beşinci doğum günün kutlu olsun.

Batur

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 15:56

Osmangazi feribotunun, İstanbul ve Bursa’daki açılışlarından birkaç kare de benden.

İstanbul’daki açılış

(+)

Gemlik körfezine doğru hızla yol alıyoruz

(+)

Mudanya sahilleri ve Uludağ

(+)

Osmangazi feribotu, Güzelyalı iskelesine yanaşmak üzere ve sahili ve iskeleyi dolduranları selamlıyor

(+)

(+)

Osmangazi Güzelyalı iskelesinde

(+)

(+)

Güzelyalı hızlı feribot terminali

(+)

Bursa’daki açılış

(+)

Bursa’lılar feribota doğru koşuyor

(+)

Ama şimdilik, en kısa zamanda yolculuk yapmak üzere, İstanbul’a gidişini seyrediyorlar

(+)

Cem Telgeren
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 16:05

Alıntı:
Dün feribottan inince, yoğun bir baş dönmesi yaşadım. Sanırım, gemi biraz bana dokundu. Yolculuğa katılan diğer ulaşım ekibi de bu tip şikayetlerden yakınıyordu

EE olacak artık o kadar.Saatlerce güneşin alnında ayakta törenleri izledik.Bu yetmezmiş gibi feribotun son derece büyük bir hızla seyri de etkilemiş olmalı bizleri.

Süha
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 16:20

Bensiz binerseniz olacagı o Şaka bir yana böyle güçlü feribotlarımız oldugu sürece sırtımız yere gelmez.İleride belkide daha yeni ulaşım hatları açılacak yeni hızlı feribotlar alınacak ülkemiz ve İDO giderecek büyüyor bu gurur duyulacak bir şey. Artık bu feribotlarımız sayesinde kazalarımız azalacak ve duble yollar ile destekleyecekler.Teşekkürler İDO  

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 16:40

Bu arada, dün OSMANGAZİ'nin geliş yolculuğu sırasında öğrendiğimiz bir bilgiyi de paylaşalım:

Feribot, Hint Okyanusu'nu aştıktan sonra Kızıldeniz girişinde bir fırtınaya yakalanıyor ve 6 saatten fazla hareketsiz kalarak fırtınanın dinmesini bekliyor. Ardından yoluna gecikmeli olarak devam ediyor olsa da, yolda bu açığını kapatarak, bir de öngörülenden tam 12 saat evvel Yenikapı Rıhtımı'na yanaşıyor. (Toplamda, 18 saatten fazla bir zaman kazancı oluyor )

Bu mesele, Osmangazi'nin güvenilirliği ve sağlamlığı hakkında müsbet bir test oluyor aslında. Hint Okyanusu'nun devâsâ dalgalarına dayanan bir teknoloji hârikası, artık bundan böyle Marmara gibi kapalı bir denizde hizmet verecek. Allah, her türlü tehlikelerden korusun tümünü...  

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 16:43

Bu anlamlı açılış töreninden elde edilen wowTURKEY Fotoğrafları ile hazırladığım küçük bir gösterim.
(Sevgili batur'un fotoğrafları gösterimi hazırlayıp you tube gönderdikten sonra geldiği için yetişmedi.)

Mustafa Kumbar

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM