Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
orhuncet
11 yıl önce - Cmt 21 Nis 2007, 00:27

elbette ankara'nın tarihini yansıtmalı ama türk milli değerlerini yansıtmasıda önemlidir.hitit milletinin milli figürü ankara'nın figürü daha çok türklüğe yakın ve ankara'yı yansıtan bir amblem olmalıdır.

m.yolaşan

11 yıl önce - Cmt 21 Nis 2007, 02:15
İslami örgütle şaşırtan benzerlik


29-matr-2007 de Hürriyet gazetesinde Belediyenin mevcut ambleminin islami bir derneğe ait simgenin bir benzeri olduğunu yazmış ve resmini koymuş. Hitit Güneşi Kursu bu tip spekülasyonlardan uzaktı. İşte o yazı ve resim aşağıda.Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, göreve geldiğinde değiştirdiği camili Ankara amblemi ile İngiltere merkezli İslami Yardım adlı örgütün amblemi arasındaki benzerlik dikkat çekti. İngiliz Denizaşırı Kalkınma teşkilatına da üye olan İslami Yardım örgütünü kuranların, temsil yeteneği açısından uygun bulduğu camili amblem, Ankara'nın mevcut ambleminin adeta ikizi. ANKARA' nın mevcut amblemi ile İngiltere merkezli İslami Yardım adlı örgütün amblemi arasındaki benzerlik dikkat çekiyor. İngiltere'nin İslam ülkeleriyle kurduğu ilişkiye ve denizaşırı kalkınmasına hizmet eden İslami Yardım adlı örgütün, görev yaptığı ülkelerde bir bakışta tanınmak için uygun bulduğu amblem, camisi, kubbesi ve biçimiyle adeta Ankara'nın amblemi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, göreve geldiği 1994 yılından sonra değiştirdiği camili amblemin adeta ikizi, İngiltere'yle birlikte 20 farklı ülkede çalışan İslami Yardım adlı sivil toplum kuruluşunun simgesi olarak kullanılıyor. İngiltere'de kurulan İslami Yardım'ın islamic-relief.com adresindeki sitesinde, örgütün "İslami yardım yoksulluğu ve dünyanın en yoksul insanlarının katlandıkları sorunları azaltmaya adandığı" belirtiliyor. Sitede uluslararası kalkınma konusunda bir hayır cemiyeti olarak tanıtılan İslami Yardım, 1984 yılında kurulan bağımsız-hükümet dışı bir organizasyon (NGO) olarak açıklandı. Kurumun sitesinde İslami Yardım teşkilatının halihazırda Afganistan, Arnavutluk, Bangladeş, Bosna, Çeçenistan, Çin, Mısır, Kosova, Endonezya, Mali, Pakistan, Filistin ve Sudan'da saha büroları bulunduğu, Ürdün, Kenya, Hindistan, Irak, Somali ve Yemen'de de çeşitli projeler yürüttüğü kaydedildi.  İslami Yardım'ın aynı zamanda "BOND" (British Overseas NGO's for Development-İngiliz Denizaşırı Kalkınma İçin NGO'lar) teşkilatı üyesi olduğu belirtildi. İslami Yardım'ın dünyada kendisini temsil etmek için kullandığı simge ile Ankara'yı temsil ettiği düşünülen amblemin benzerliği dikkat çekti.

AİHM'lik dava.

Fazilet Partisi'nden 1994'te Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek, seçimlerini kazanır kazanmaz Hitit Güneşi kullanılan Ankara amblemini, "Türk ananelerini yansıtmadığı" gerekçesiyle değiştireceğini açıklamış, Kocatepe Camii, ters hilal ve yıldızın bulunduğu mevcut amblemi kullanmaya başlamıştı. Gökçek, amblemi güvenceye almak için de Belediye Meclisi'nden 50 yıl boyunca değiştirilemeyeceğine ilişkin karar çıkmasını sağlamıştı. Ambleme karşı hukuk savaşı başlatanlardan Avukat Rahmi Kumaş'ın girişimiyle konu Danıştay'a kadar gitmiş, mevcut amblemin sökülmesine ve Hitit güneşli amblemin kullanılmasına karar verilmişti. 11 yıl boyunca iç hukuk yollarını kullanarak kararın uygulanmasını talep eden ancak sonuç alamayan Kumaş, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı.

Hitit tartışmasına Baro da katıldı.

ÇORUM Barosu Başkanı Uğur Küçük, Ankara Üniversitesinin, logo olarak kullandığı Hitit Güneş Kursu'na marka tescili yaptırmak istemesine itiraz edeceklerini belirterek, "Çorum kamuoyu demokratik tepkisini her platformda dile getirecektir" dedi. Küçük, Ankara Üniversitesinin logo olarak kullandığı Hitit Güneş Kursu'na marka tescili yaptırmak için Türk Patent Enstitüsüne müracaat etmesinin kendilerini üzdüğünü belirtti. Hitit Güneş Kursu'na marka tescili yaptırmak için yapılan başvuruyu geri çekmesi için Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras'a bir mektup gönderdiğini ifade eden Küçük, mektupta bu girişimin Çorumluları üzdüğünü ve incittiğini ifade ettiğini belirtti. Mektupta, Patent Enstitüsünün, tescil talebini kabul etmesi halinde artık Hitit Güneş Kursu'nun başka kişi ve kuruluşlar tarafından kullanılmasının mümkün olmadığını belirttiğini anlatan Küçük, söz konusu girişimle ilgili Çorumlular olarak yasal yollara başvurulacağını, Çorum kamuoyunun demokratik tepkisini her platformda dile getireceğini vurguladığını söyledi. Ankara Üniversitesinin logo olarak kullandığı Hitit Güneş Kursu'na marka tescili yaptırmak için Türk Patent Enstitüsüne müracaat etmesine Çorum Sanayici ve İşadamları Derneği de itirazda bulunmuştu.

Yaratıcısı da istemiyor.

Camili Ankara ambleminin yaratıcısı grafiker Cem Gül İslami Yardım örgütünün simgesini daha önce görmediğini belirterek, öğrenciyken yaptığı Ankara amblemiyle ilgili şunları söyledi: "Güzel ya da çirkin olması değil önemli olan. Savunulacak bir yanı yok. Ben yaptığım halde ben bile savunmuyorum, kimse de zaten savunmasın, değişmemesinin nedeni de zaten amblemin güzel olması değil, bir şekilde o dönemki yönetimin hala devam ediyor olmasıdır, o da işin politik kısmıdır" dedi.sayfa 2
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet