Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
faruk gorez
3 yıl önce - Pts 20 Ekm 2014, 18:14
Kırşehir Valisi Kentin İsminin Değiştirilmesini Önerdi !

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir kelimesinin imaj ve algılama noktasında eksik olduğunu söyleyerek kentin isminin değişmesini önerdi.

Kırşehir Valisi Kentin İsminin Değiştirilmesini Önerdi

GÖNLÜMDEN GEÇEN İSİM GÜLŞEHİR

Kırşehir'in bir kültür şehri olduğunu söyleyen Şentürk, kentin adının neden "Gülşehir" olmadığını merak ettiğini ifade etti. Şentürk, "Benim gönlümden geçen, bir ilave isimle şehrimizin ismini Gülşehir yapabilir miyiz? Bence yapabiliriz. Kırşehir'e ahilik ile çağrışım yapan güzel bir isim konulabilir" dedi.

KIRŞEHİR İSMİ İMAJ VE ALGILAMA NOKTASINDA EKSİK

Kırşehir isminin güzel bir imaj vermediğini savunan Şentürk, şunları kaydetti:

"Kırşehir, neden Gülşehir değil? Çünkü tarihteki ismi Gülşehir. Kırşehir ile Gülşehir aynı imajı vermiyor. Kırşehir'e gelmemiş, Ahi Evran'ı bilmeyen, tanımayan bir insan için Kırşehir kelimesi imaj ve algılama noktasında bir eksiklik meydana getiriyor. İlimizin ismi değiştirilerek Ahigülşehir olabilir. Ahiliğin kelime manası kardeşliktir. Çok da güzel yakışır. Çok şükür hiçbir sorunumuz yok. Nüfusumuzun tamamı kardeş. Ahi Evran ile anılan ve onunla sembolleşen bir il, fakat ismi kendisiyle uyuşmuyor. Bu konu tartışılsın diye söylüyorum. Mutlaka bu isim konusunun ele alınması gerektiğini düşünüyorum."
haberler.com

Murat Çetinalp

3 yıl önce - Pts 20 Ekm 2014, 18:18

Bencede daha farklı olurdu. Güzel düşünmüş. Düşündüğü isim daha çok akıllarda kalabilir.

Musa Dmr
3 yıl önce - Pts 20 Ekm 2014, 18:19

Güler misin ağlar mısın? Bu işlerle uğraşan idareciler sayesinde şehirler kalkınamıyor sanırım.
Vali nin amacı nedir bilmiyorum ama gündem yaratmak şov yapmak peşinde olduğu Kırşehire zerre kadar faydası olmayacağı kesin...
Sevdiğim bir Anadolu şehridir Kırşehir ismi bizi hiç rahatsız etmemiştir bugüne kadar. İlin valisine duyurulur...

Ahmed Akay

3 yıl önce - Pts 20 Ekm 2014, 18:28

Bildiğim kadarıyla Ahilik Anodoluda 13. yüzyılın başlarında kuruldu. Kırşehir ismi ise 12. yüzyılın ortalarında kullanılıyordu. Hernekadar Ahigülşehir ismi kullanılmışsada, Kırşehir şehrin en eski türkçe ismidir.

onurnazliaka
3 yıl önce - Sal 28 Ekm 2014, 00:59

Şirin Kırşehir'imizin ismi gayet güzel. Zamanında Gülşehir ismi de kullanılmış ama Kırşehir ismi asırlardır kullanılıyor, Gülşehir ismini aşmış durumda. Sanki semt adı verir gibi yeni bir isim koymanın anlamı yok. Vali buna kafa yoracağına ilin kalkınması için uğraşsın.

lordyum

1 yıl önce - Prş 03 Mar 2016, 21:19

vali nereli merak ettim şimdi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET