Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İlhan Yazgan
13 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 00:39
Bursa - Orman Bölge Müdürlüğü


Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Cumhuriyet döneminde kurulan "Bursa Orman Müstakil Müdürlüğü" ile faliyete başlamıştır. Bu müdürlük 1937 yılında çıkarılan teşkilat kanununun taşra şemasına göre “BURSA ORMAN ÇEVİRGE MÜDÜRLÜĞÜ” olarak isimlendirilmiştir. 24.08.1943 yılında ise döner sermaye ile çalışan “BURSA REVİR AMİRLİĞİNE” dönüştürülmüştür. 1945 yılında ise adı aynı yıl kabul edilen 4767 sayılı kanunun 1. Maddesi gereğince “BURSA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ” olarak değiştirilmiştir. 3126 sayılı kanunun teknik, modern anlayışı artan Devlet Orman İşletme Müdürlükleri sayıları ile yurt çapında gelişirken 1950 yılından itibaren işletmeler özelliklerine göre mıntıkalarına ayrılarak Orman Başmüdürlüklerine bağlanmıştır.

          Bu gelişmelere paralel olarak 07.02.1951 tarihinde BURSA ve BİLECİK illeri dahilindeki Orman İşletmelerinden müteşekkil olmak üzere “BURSA ORMAN BAŞ MÜDÜRLÜĞÜ” kurulmuştur. 14.12.1983 tarihinde Yalova Orman İşletme Müdürlüğünün Orman Baş Müdürlüğüne bağlanması İSTANBUL ili Yalova ilçesi de Baş Müdürlük içine alınmıştır. Bilahare Orman Bölge Baş Müdürlüğünün ismi “ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ” olarak, Yalova İlçesi de YALOVA İli olarak değiştirilmiştir. Halen Yeni Yalova Yolu üzeri, Özdilek karşısında faliyetlerini sürdürmektedir.

Kaynak

Bölge Müdürlüğü Resmi Sitesi(Ana Bina) 

(+)


Ayrıca Bölge Müdürlüğü bünyesinde fidan üretimide yapılmaktadır. Üretilen fidanlar ağaçlandırma çalışmalarında kullanılıdığı gibi farklı türlerde ki fidanlarda üretilerek süs ağacı/bitkisi olarak satılmaktadır.
 

(Yetiştirilen fidanlar) 

(+)


mahinur

13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 23:55

Orman Bölge Müdürlüğü içerisinde ki alanlar tohum ekim ve fidan dikim alanları olarak ayrılmıştır. Ekilen tohumlar fidan durumuna geldikten sonra bu alanlara dikilmektedir.
Bu fotoğrafta da fidanların sulandığı su pompasının bulunduğu küçük bina görülüyor. Bina sarmaşık ve hanımelleri ile sarılmış durumda. O kadar hoş bir manzara oluşturmuş ki buranın içinde su pompası olduğunu bile düşünemiyorsunuz.  

ANA SAYFA -> BURSA