Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Ebru K.Türk
10 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 15:16

Alıntı:
Ben benzerlik bulamadım da kapının korunan kısmı neresidir? Eski hali şöyleymiş, burası şu an hangi kısmına denk geliyor kapının?

Ayrıca orjinalliği korunmuş mudur eserin? Korunmamış gibi gözüküyor fotoğraflarda...

Az önce yukarıdaki mesajın yazılmasına sebep olan ve aslında farklı bir başlığa ait olması gereken fotoğraflar da vardı burada. Haklı olarak bu soru soruldu.     Denetçi olarak bizlerin gözünden kaçmış o hatalı fotoğrafların buradaki varlığı. Şimdi onları kaldırdım. Yaşanan aksilik için özür dilerim.

Sanırım kafa karışıklığı yaratan fotoğrafları kaldırdıktan sonra daha anlaşılır olmuştur. Yani yapılan restorasyonda olmayan bir bölüm eklenmesi durumu yok. Sadece yeni konulan taşların şimdilik pek orjinal görünmedikleri durumu var. Bir kaç yıl içinde onlar da doğa şartlarıyla eskir ve kararır. Şimdiki kadar sırıtmaz.

Bir de şu konuyu ekleyeyim.

Bursa surları içinde pek çok bölüm uzun yıllardır yok edilip konuta dönüştüğünden   restorasyondan önceki halinde bizim farketmediğimiz ama aslında surlarda olması gereken bölümlerin tamamen baştan yapıldığı olabiliyor. O yüzden harabe haliyle bitmiş hali arasında farklar oluşsa bile aslında yeni yapılan hali bu surların planlarına uygun halidir. Harabe halleri ise malesef konut olarak kullananlar tarafından yıkılmış veya değiştirilmiş hallerine ait olduğundan yanıltıcı olabilir. Eğer bu tip farklar yine de göze çarparsa diye bu bilgiyi de sunmak istedim.

göKhaN

10 yıl önce - Sal 17 Nis 2007, 01:20

Bende "yıkık durmasındansa bişeyler yapılması daha iyi" diye düşünenlerdendin.
Ancak geçen gün öğrendimki bu restorasyon işlerini yapan firmalar projelerini belediyeye götürdüklerinde fazla uzun sürmesin seçime kadar ortaya göze hoş bişeyler çıksın şeklinde yönlendiriliyorlarmış. En azından Balıbey Hanı bu düşünceyle restore ettiriliyor belediye tarafından..

Bence yıkık kalsın daha iyi elbet birgün eşsiz tarihi değerlerimize birer oy gözüyle bakmayan yönetimler çıkar!

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet