Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
KaaN_26

7 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 22:24
Şırnak - Silopi - Habur Sınır Kapısı


(+)

(+)

1973 yılında Gümrük İdare Memurluğu olarak faaliyete geçen, 1976 da Gümrük Müdürlüğü, 1981 yılında Habur Gümrükler Başmüdürlüğü olan Habur Sınır Kapısı, Türkiye’nin Irak’a açılan tek kapısı olup, 13 Temmuz 2006 tarihinde yenilenmiş yüzü ile hizmete girmiştir.

Ortadoğu’nun, Türkiye üzerinden Avrupa ile ticaret ağının en önemli parçası olan Habur Sınır Kapısı, yeni ve modern yüzü, kaliteli işletme anlayışı ile yörenin kalkınma sürecini daha da hızlandırmakta, halkın yaşam kalitesinin artmasına destek olmaktadır.320.000 m2 alanda hizmet veren Habur Sınır Kapısı,
3.500 m2 ticari binaya sahiptir,
6.000 m2 idari binadan oluşmaktadır,
12 adet giriş – 12 adet çıkış olmak üzere toplam 24 adet peron inşa edilmiştir,
2 x-ray araç tarama cihazı, 1 bagaj tarama x-ray’i yer almaktadır,
Kapalı devre görüntüleme sistemleri, kartlı geçiş ve otomasyon sistemleri sahada yer almaktadır.
Ayrıca Silopi’de yapımı tamamlanan Habur Gümrük Lojmanları ile gümrük personeline daha yüksek standartta bir yaşam ortamı sağlanmıştır. Lojmanların yapımında yerel kaynakların etkin kullanımı bölge iç ticaretini de canlandırmıştır.
Ticari alanda;
Setur Duty Free Shop
Garanti Bankası
Umat Sigortacılık
Bilintur Cafe
Market
Kuaför

hizmet vermektedir.
 Himmet_S
5 yıl önce - Cmt 06 Tem 2013, 18:50
Sıfır Noktası


Büyük bir kısmı askeri bölge olduğu için detaylı fotoğraf veya panorama çalışması yapılamamakla birlikte, iki adet ne etliye ne sütlüye karışan fotoğraf eklemek iyi olacaktır.

Irak tarafından Türkiye'ye girişte karşınıza bu manzara çıkar. Arka planda -tahmin edebileceğiniz gibi- Cudi Dağı var. (İşte bundandır ki Şırnak'taki erkek nüfusta ve işyerlerinde sıklıkla Cudi ismine rastlanır)


(+)


Türkiye tarafından Irak tarafına girişte ise, sizi Türkiye-Irak arasındaki sınırın bir kısmını oluşturan Hezil Çayı ve üzerindeki köprü karşılar:


(+)


Sınır, köprünün tam ortasından geçer. Kırmızı-beyaz renkli demirler bizim, Mavi-lacivert renkli demirler Irak (resmi söylemle Irak Kuzeyindeki Yerel Yönetim-IKYY) tarafının sınırlarını belirler. Fotoğraftaki yeşil üniformalılar meşhuuur peşmergelerdir


Himmet_S
5 yıl önce - Cmt 06 Tem 2013, 19:38

Bir fotoğraf da Habur-Silopi Karayolu (E90)'nda, Habur'dan Silopi'ye doğru giderken:(+)


Sol taraftaki kamyon ve TIRlar, Irak'a geçmek için bekliyorlar. Gayet modern bir sınır kapısı olmasına rağmen, bazen Irak tarafındaki bazen de bizim taraftaki sorunlardan dolayı oradaki kamyonların kuyruğu Silopi'ye kadar ulaşabilmektedir.

Yol üzerinde Şırnak İl Özel İdaresi tarafından işletilen bir adet TIR Parkı bulunmakta, ancak çok sayıda kamyonu barındırmak için yetersiz kalmaktadır.Mert Karakoyun

2 yıl önce - Sal 05 Oca 2016, 19:49

Habur Sınır Kapısı için PKK'dan tehdit
PKK, bugün açılan Habur Sınır Kapısını kullananları ölümle tehdit etti.


http://www.ensonhaber.com/habur-sinir-kapisi-icin ...01-05.htmlcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler