Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
turker ustun

10 yıl önce - Pzr 01 Nis 2007, 21:13
Ağaç kesimleri devam ediliyor....

Bursada ağaçların kesimine göz yumuluyor... Yesil bursa adını alan şehrimizin agaçlarının belediye izniyle kesilmesi herkesin üzülmesine nden oluyor... Bu agaçların kesilmesi yerinden yerlerinden sökülerek başka yere taşınması yapılabilir di... Mesela  EKER parkının orda bulunnan agaçlar bursaray inşaatı sırasında mudanya yolun ortasında kalan agaçlar taşınarak buraya ekildi ve çok güzel bir park oldu... Fevzi çakmak cad. de bulunan agaçlarda başkabir yerde ekilerek yeşerdi... Ama Şimdi ki belediye böyle agaçların başka yere taşınması yerine kesmek daha kolay geliyor...
Atattürk bir agaçın kesilmemesi için koca evi yerinden oynatırken belediyenin bu agaçların taşımak için 2 araçı olmasına rağmen neden kesilmesine onay verdiğini anlamış değilim... Saygılarımla...

[Başlık Bursa Haberler Sohbet bölümüne taşınmıştır. Lütfen yeni başlıklarımızı doğru bölümlerde açalım.  - Hakan Aydın - Pzr 01 Nis 2007, 20:14 ]

Ebru K.Türk
10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 12:39

Ben tam olarak neredeki ağaçların kesilmesine belediye izin vermiş anlayamadım.   Son günlerde çok yoğun olduğumdan haberleri de pek izleyemiyorum.

Gerçi özellikle Yıldırım'da Cumalıkızık eteklerinde, Kaplıkaya sırtlarında ve Teleferik civarında adeta orman katlimanı teşvik edercesine   gecekondulaşmaya bir göz yumma var. Bu bölgelerdeki orman soykırımı yanında başka yerlerdekiler küçücük kalır.

Şahsen yerel medya kanallarımızın asıl bu bölgeleri göz önünde tutması gerektiğini düşünüyorum. Fakat kesilen ağaçlar nerede olursa olsun çok üzülürüm ve kesenleri yada göz yumanları ayırt etmeden gözümde HAİN derecesine düşürürüm.  

turker ustun

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 13:12

En son kesilen agaçlar küçük sanayii kavşağında orda bulunan yol kenarında bulunan agaçlar kesildi... Birde kesilen agaçları kesenler çok güzel kesim oldu dendi... Yine başka bir ropörtajda gerekiyorsa binlerce agacın daha kesilebileceği söylüyorlar... Ben böyle bir zihniyeti kabul etmiyorum... Şugünlerde mevsimlerin altüst olduğunu görüyorken çok güzel oldu söyleyenleri şiddetle kınıyorum...

Benim söylemek istediğim elimizde bu agaçları başka bir yere taşıyabilecek araç ve imkan varken neden kesmek daha kolaylarına geliyor... Bu araçlar bu iş için alındıysa kullanılmayacaksa neden alındı... Ben doğayı agacı seven biri olarak bu kesimler beni çok üzüyor... Kesmek yerine taşınarak başka bir parka veaya yeşertilmek istenen bir parka taşınabilir...

En güzel örneği bursaray nilüfer istasyonun orda bulunan eker parkında bulunan agaçlar mudanya yolunun ortasında bulunan agaçların sökülerek buraya ekilmiştir... Eskiden eker parkının olduğu yeri bilenler vardır... çıplak toz duman bir arazidi şimdi halini görünce insanalerın agaçlar atında dinlenmesi ne kadar güzel kötümü oldu burası...
Saygılarımla...

Bu arada bir fikrim var sizinle paylaşmak isterim... WOWTURKEY BURSA HATIRA ORMANI yapsak nasıl olur...

Alıntı:

Ağaç katliamı sürüyor

"Kültürpark`taki düzenleme çalışmaları kapsamında 2 binin üzerinde ağaç kesen Büyükşehir Belediyesi, Küçük Sanayi`de yapımına başlanan kavşak inşaatı için de onlarca ağaç kesti."

Büyükşehir Belediyesi`nin projelerine kurban giden ağaç sayısı her geçen gün daha da artıyor. Kültürpark`ta kesilen 2 binin üzerinde ağaçtan sonra Merinos Kongre ve Kültür Merkezi Projesi kapsamında katledilen ağaçlara yeni bir halka da Küçük Sanayi`ndeki kavşak inşaatında eklendi. Yonca tipi kavşak inşaatı için yol kenarındaki onlarca ağaç kesildi.

Kültürpark`taki ağaç katliamının yankıları sürerken, Küçük Sanayi`de yol uğruna kesilen ağaçların görüntüsü vatandaşlar yüreğini burkuyor. Yol kenarını süsleyen dev ağaçlar kavşak inşaatının bir lupuna denk gelince bir kaç saat içinde katledildi. Yetişmesi uzun yıllar alan ağaçları yol uğruna kesen zihniyete büyük tepki gösteren vatandaşlar, böylesi bir vurdumduymazlığa isyan etti. Her yol çalışmasında her park projesinde kentin binlerce ağaçının kurban edilmesinin Bursa`ya ihanet olduğunu işaret eden vatandaşlar, kuraklığa çölleşmeye yetkilerin katkıda bulunduklarını ifade etti.

Çevre düzenlemeleriyle kenti yeşillendirmek asli görevleri arasında olmasına rağmen birçok projede ağaç kesen Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekmeye devam ediyor. İlk olarak Bursaray`ın B etabı kapsamında Gökdere`den başlayıp Ankara Yolu üzerindeki ağaçları kesen belediye, Kültürpark`taki düzenlemeler kapsamında kent içindeki en büyük ağaç katliamına imza attı. Merinos projesinde de onlarca ağaçın kesilmesinin ardından Küçük Sanayi`ndeki kavşak inşaatında yine hedef ağaçlar oldu. Yonca tipi kavşağın denk geldiği bölgedeki ağaçlar birkaç saat içinde yok edildi. Yeşil örtüsünü hergeçen gün kaybeden Bursa`da ağaç katliamları sadece bazı sivil toplum örgütlerini tepkisini çekmekle kalmayıp vatandaşları da isyan ettiriyor.
[/quote]

En son turker ustun tarafından Pts 02 Nis 2007, 13:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sgüner
10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 13:18

Yeşil Bursada ağaç katliyamının olması tüyler ürpertici..

uğurkoç

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 14:41

Kesilen ağaçların  fotoları koyulsa , görerek bilerek yorum yapabiliriz. Taşıması kesmekten daha basit aslında o makineler bursada vardı, kullanıldıklarınıda görmüştüm.

alt kademe müdrülerin iş güzarlığı değildir inşallah.

Ayrıca şehrin doğu girişindeki kepazelik gerçekten ürkütücü, Nasıl ankarada mamak semti, havaalanından inip şehre gelenlerin için karartıyordu eskiden, Bursanın doğu girişide bursaya girişte insanı soğutuyor. Yetkililere duyurulur.

turker ustun

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 22:32

Çekilmiş resim çok aradım ama bulamadım elimde fotograf makinası olmadığı için kendimde çekemedim... Kesilen agaçlar şuan yapımına başlanan küçük sanayii kavşağı çalışmaları nedeniyle 10 fazla agaç kesildiği haberlerde izledim... Bursada kültür parkı çok iy gören mbir mevkide oldğum için eskiden agaçların sıklığından park görülmezdi... Şimdi park yukarıdan bakılınca çıplak gibi gözüküyor... Kesilen agaçların devrildiğini bir kaçını gördüm... Kültür park ilk yapılırken agaç dikiminde dedem de çalişmış... Bir çok agaçın dikimini kendisi yapmış... Ddem bu kesimleri görseydi... Kahrından ölürdü... Çünkü parktaki agaçları gözü gibi baktığını söylerdi...

Diyarbakırda kapısının önünde agaçı kesene 100 agaç dikme cezası verilmiş... Bursada da buna benzer bir olayda çok agır ceza verilmiş... Saygılarımla...

semihfidan
10 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 16:12

Alıntı:
Çekilmiş resim çok aradım ama bulamadım elimde fotograf makinası olmadığı için kendimde çekemedim... Kesilen agaçlar şuan yapımına başlanan küçük sanayii kavşağı çalışmaları nedeniyle 10 fazla agaç kesildiği haberlerde izledim...

Yapılacak olan küçük sanayi kavşağı çevresinde ağaçlık bir alan var mı? Varsa da ben hatırlamıyorum. (Kastedilen  Kapıcıoğlu İnşaat çevresindeki ağaçlar sanırım) Bence bu o kadar büyük bir sorun değil bu. Çünkü oraya yapılacak kavşakta tıpkı Acemler Kavşağı gibi gerekli bir noktada.
Ancak bir parantez açmam lazım belediyenin hizmet adı altında Kültürpark'taki ve Eski Merinos Fabrikasında yapılan katliamların ciddi bir biçimde sorglanıp irdelenmesi lazım. Belediye Kürtürpark'ta çevre düzenlemesi adı altında ve oradaki işletmelere de rant sağlamak içinde sanırım yüzlerce ağaçı kesti. Keza Eski Meinos Fabrikasında da aynı durum söz konusu...
Bu alanlar Bursa'nın merkezindeki kalan tek yeşil yerler. Böyle projelere halkımızda gerekli tepkiyi göstermedikçe şehrimizde yeşil yer kalmıyacak ne yazıkki...Anlamadığım bir noktada bir Kent Meydanı' nı her haber bültenlerinde öne çıkaran Olay Medya'nın bu konulara niye gerekli hassasiyeti göstermediği...

turker ustun

10 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 20:54

Olay medya bu konu hakkında en fazla üzerine düşeni yapan medya kuruluşudur. Ama yazdığın orda bulunan bir agaçın bile kesilmesi benim içimi çok önemli bursanın yeşilinin az az da olsa yok olmasıdır...

hakan1616
10 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 22:57

Bir Acarkent skandalı'da Bursada yaşanmıyormu şimdi..

cihansarman
10 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 23:26

Bu gün ağaç kesenler bir gün elleriz kesecekler ama nafile.Kurunun yanında yaşta yanacak.Suçu olmayan insanlarda bundan etkilenecek.Kuraklık tabi olur.Memleket te ne ağaç bıraktılar ne de hava..Yazık

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet