Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aksaray - Ulu Camii


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ahmed Akay

5 yıl önce - Sal 31 Arl 2013, 16:26
Aksaray - Ulu Camii


Hemen hemen her şehrin Ulu Camii'sinin ayrı başlığı var, Aksaray'ın neden yok('tu)? Başlığı ben açayım bari.
Ulu camii, Karamanoğlu Camii adıylada bilinen bir camii olup, Aksaray'ın merkezinde yer alır.
12. yüzyılda Selçuklu devrinde, Sultan I. Mesud ve II. Kılıçarslan tarafından yaptırılmış olup, 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmet bey tarafından yenilenmiştir.
Anadolu Selçuklu Beyliklerinin tipik süslemeleri ile bezenmiş batı portali ile iç mekana girilen, yatık dikdörtgen bir plana sahiptir. Mehmet Bey'in oğlu İbrahim bey zamanında (1482-1483'de) büyük tamiratlar görmüştür. Bugünkü minaresi 1925'te yapılmıştır.


(+)(+)
Erdem Taşlıca
5 yıl önce - Cum 03 Oca 2014, 17:03

(+)

onurnazliaka
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 01:06


(+)
fikri aktan

3 yıl önce - Sal 01 Arl 2015, 23:43
Aksaray - Ulu Camii


Aksaray - Ulu Camii MİMBER i
Aksaray Ulu Cami'deki abanoz ağacından çivi kullanılmadan yapılan 800 yıllık minber, ahşap işlemeciliğinin doruk noktaya çıktığı Selçuklu döneminden kalma eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

Karamanoğlu Mehmet Bey Camisi olarak da anılan Ulu Cami'nin yapımı Anadolu Selçuklu Sultanı I. Mesud dönemine kadar dayanıyor. Sultan Mesud'un inşasına başladığı, II. Kılıçarslan döneminde tamamlanan caminin kitabesinde, 1408 yılında Karamanoğulları tarafından adeta yeniden inşa edildiği bilgisi yer alıyor. Bugünkü halini o dönemde alan camide aynı anda 4 bin kişi ibadet edebiliyor.
Kent merkezinde yüksek bir noktada inşa edilen Ulu Cami, girişindeki taş işçiliği ve minberindeki ahşap işlemeleriyle döneminin yüksek sanat örnekleri arasında yer alıyor. Aksaray'ın halen en büyük camisi olma özelliğini sürdüren Ulu Cami, Ramazan ayında ibadet etmek isteyenlerin ilk tercihi oluyor.

Caminin hücre tabir edilen kısımlarında geçmişte medrese tarzı eğitim verilmiştir., ''Camide ses akustiğinin sağlanması için tavanda bazı yerlerde taş kaplaması yapılmış. Bunun yanı sıra camiye, yaşanabilecek kaymanın tespit edilmesi için denge unsuru da eklenmiştir'' dedi.
-Selçuklu ahşap işçiliğinin en muhteşem örneği-
Ulu Cami'nin en önemli özelliğinin Selçuklu döneminin ahşap işçiliğinde ulaşılan son mertebedir.
''Abanoz ağacından hiç çivi kullanılmadan yapılmıştır. 800 yıllık tarihi minber Selçuklu ağaç işlemeciliğinin en mükemmel örneğidir. Minberin üzerindeki yazılar okunduğunda bu minberin Konya'daki Alaaddin Camii'nin minberinden daha eski olduğunu anlıyoruz. Aralarında benzerlik var ama Ulu Cami'deki Sultan Mesud, Alaaddin Camii'deki ise II. Kılıçarslan dönemlerine aittir. Minberin üzerinde Ayetel Kürsi, Bakara, Fatiha, İhlas ve Fetih surelerinden bölümler var. Sultan Mesud'u öven sözlerin de yer aldığı eser Anadolu Selçuklular döneminden günümüze ulaşan en eski minberdir. Hem tarihsel özelliği hem de estetik özelliği ile o dönemin en nadide eserleri arasında gösterilir.''
(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler