Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
M.Özgür
11 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 16:56
Hanlar Bölgesine adım adım.. (mı?)

Ankara’da dün Bursa açısından önemli bir gelişme yaşandı. İnönü Caddesi ile Uluyol’un kesiştiği yerde bulunan atıl durumdaki Tekel  binası Maliye Bakanlığı tarafından İl Özel İdare’ye devredildi.

Almanların 1950’li yıllarda yaptığı Tekel Genel Müdürlüğü’nün idari binası ile tütün işleme deposu olarak kullanılan bina uzun zamandır iktidar partisinin gündeminde bulunuyordu.
10 bin 500 metrekare alan üzerinde kurulu 16 bin metrekarelik yapı ile tütün deposu olarak kullanılan bina mevcut işlevi bakımından atıl durumda kabul ediliyordu.

AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik başta olmak üzere, Bursa milletvekilleri ve il yönetimi bu binanın boşaltılıp yerine kent merkezinde çeşitli yerlerde sıkışmış kalan, daha işlevsel kurumları taşımanın daha doğru bir yapılanma olacağı kararına vardılar.

2006’nın ilk ayı olan ocakın ilk haftalarında bina İl Özel İdare’ye resmen teslim edilmiş olacak.

Çelik,”Buraya henüz hangi kurumların taşınacağını tam anlamıyla kararlaştırmadık.”derken sıkıntılı durumda bulunan kurumlara öncelik tanınacağını söyledi.

Bu arada;
Cumhuriyet Caddesi’nde hizmet veren Tapu Dairesi, Çekirge’deki İl Sağlık Müdürlüğü, Atatürk Caddesi’ndeki İş-Kur’un bu öncelikli kurumlar arasında bulunduğu il yöneticileri tarafından ifade ediliyor.

Bu da Hanlar bölgesinin etrafını açmak için kaldırılması gereken en önemli kurumlardan olan İşKur binasının yer probleminin de muhtemelen çözüldüğü anlamına geliyor. Merkez bankasına zaten yer bulunmuştu. Kızılay ise kendi yeni yerini kendisi bulacakmış.

Bakalım bu projeyi de yapacağını söyleyen başkan ne kadar başarılı olabilcek?

Akın Alan
11 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 02:00

Kiremitçi Hamamı
Bursa’nın Osmangazi Belediyesi, Selçuklu döneminden kalma Kiremitçi Hamamı’nı turizme kazandırmak için çalışmalara başladı. 1601 yılında hamamdan kadınların kaçırılmasının ardından kapatılan tarihî mekanı, mimar Orhan Efe projelendirecek.
Osmangazi Belediyesi, Selçuklu döneminden kalma Kiremitçi Hamamı’nı kentin tarihî ve kültürel mirasına eklemek için çalışma yürütüyor. Halen özel mülkiyette bulunan tarihî hamam, ikili görüşmeler sonrasında Bursa turizmine kazandırılacak. Hamamın kalıntılarının olduğu bölgede incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik ile projenin mimarı Orhan Efe de eşlik etti. Projeyi yerinde inceleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, bölgede gizli kalmış bir hazine olan yapı karşısında şaşkınlığını dile getirerek, “Bu tür tarihî ve kült yapıların yok olup gitmesine seyirci kalınmamalı.” dedi. Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarını takdire şayan olarak değerlendiren Çelik, yeni projeler ile kentin çehresinin değişeceğini söyledi.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe de ‘Kültür Yolu Canlandırma Projesi’ kapsamında 100’ü aşkın projenin hazırlandığını ve halen 30 proje üzerinde çalışma yürütüldüğünü dile getirdi. AK Parti Grup Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik’in Kiremitçi Hamamı’nda yapılan incelemeye katılarak kendilerine önemli bir destek verdiğini belirten Başkan Altepe, “Çalışmalarımıza her kesimden destek buluyoruz. Bursalıların desteğiyle kentin sahip olduğu tarihî ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkaracağız ve böylece Bursa, ayrıcalıklarıyla konuşulan bir kent olacak.” dedi. Altepe, mal sahipleriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda söz konusu tarihî yapının Bursa’ya kazandırılması konusunda fikir birliğine vardıklarını ve projelendirme çalışmalarının mimar Orhan Efe tarafından başlatıldığını kaydetti.

Kadınların kaçırılması ile kaderine terk edilmişti

Kiremitçi Hamamı’nın ilginç bir de hikayesi bulunuyor. Kiremitçi Camii karşısında evlerin arasında kalan Kiremitçi Hamamı’nın, 1543 yılında Sinan Bey’in vekili Yahşi Bey ve Abdullah Bey tarafından kadınlar hamamı olarak yaptırıldığı kaynaklarda yer almaktadır. 1601 yılında yaşanan baskında kadınların kaçırılması ile hamam adeta kendi kaderine terk edilmiştir. Halen Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla müze denetiminde araştırma kazıları devam ediyor. Yapı 629 metrekare toplam alana sahip. Bu mekân Kiremitçi Sinan Bey Camii ve aynı meydandaki sivil mimari örneği yapılar ile birlikte ele alınarak kentsel tasarım ölçeğinde projelendirilecek. Böylece tarihî yapının restorasyonunun ötesinde kültürel anlamda da canlanan bir bölge Bursa’ya kazandırılmış olacak.

Anıl Sönmez
10 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 03:17

Birçok başlığın altında, konuların ortasında Hanlar Bölgesinin ortaya çıkarılması ile ilgili haberler geçiyor. Açıkçası benim en çok ilgimi çeken projelerden birisi bu, yazılan öbür başlıklarda okuduğum cevaplardan da hepimizin bu konuya çok ilgili olduğunu görüyorum. Ancak derli toplu bir başlık bulamadım.

Kızılay'ın ve Merkez Bankası'nın taşınması ile yavaş yavaş alanlar açılacak, zaten o binaların arkasında boşluklar helikopter görüntülerinden belli oluyor

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr96/Ebru_KTurk_300 ...ursa_1.jpg

Benim burada gözüme çarpan, bu binalar yıkıldıktan sonra Zafer Plaza'nın YKM'Nin olduğu binasının çirkin biçimde burada kalacağı. Diğer yerler açılsın, ona da razıyım ama Zafer Plaza'nın bu tarafı Pirinç Han'ın tam alt tarafını gölgeleyecek. Sanki, 8-9 sene önce yapılan bu bina bile planlamanın iyi olmadığını gösteriyor

Biraz zamana ihityaç var, ama güzel olacak

Gökhan Varişler
10 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 06:47

Acaba hanlar bölgesini önünü açmak için kaldırılacak binalar kızılay,işkur ve merkez bankası binalarıylamı kısıtlı yoksa başka binalarda yıkılacakmı bilgisi olan varmı acaba bu konuda.

Ebru K.Türk
10 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 17:33

Alıntı:
Acaba hanlar bölgesini önünü açmak için kaldırılacak binalar kızılay,işkur ve merkez bankası binalarıylamı kısıtlı yoksa başka binalarda yıkılacakmı bilgisi olan varmı acaba bu konuda.

Bu konu benim kafayı çok taktığım ve olmasını en çok istediğim projesidir Bursa'nın. Şimdilik elle tutulur fazla bir şey yapılıyormuş gibi gelmiyor bana. Bahsi geçen binaların bile taşınması halinde halinde yerlerine yeni birimler açılacağı yani yıkılmayacakları hissine sahip şu anda.

Ancak Hanlar Bölgesi ile ilgili ayrıntılı, derli toplu bir başlık açacağım. Orada yapılması, yıkılması gerekenleri gösterip şu ana kadar ne yapıldığını    belirteceğim.

Yalnız gerçek olan şu ki; Bursa'nın Kaşıkçı Elması çamura düşmüş ve kimsenin çamurdan alıp temizlemeye dair ciddi bir girişimi yok henüz.  

turker ustun

10 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 21:56

Hanlar bölgesinin etrafını açılması zaman alacak birşeydir.Maliyeti de geçsek yer sahiplerini de ikna etmekte roblemolacaktır, ama ne yazık ki pirinç hanın yeni açılan girşinin orada din işlerine ait olan bir binanın yapıldığı görülmektedir... bu nebiçim iş anlamadım...Hanlar bölgesi açılmak isterken yeniden inşaata izin verilmesi cabası...

Akın Alan
10 yıl önce - Pzr 25 Mar 2007, 16:22

Alıntı:
Hanlar bölgesinin etrafını açılması zaman alacak birşeydir.Maliyeti de geçsek yer sahiplerini de ikna etmekte roblemolacaktır, ama ne yazık ki pirinç hanın yeni açılan girşinin orada din işlerine ait olan bir binanın yapıldığı görülmektedir... bu nebiçim iş anlamadım...Hanlar bölgesi açılmak isterken yeniden inşaata izin verilmesi cabası...

Bu proje yalan oldu sanırım.

Önce Diyanet işlerine bina izni verdiler.Şimdi Kızılay da merkezi arkaya doğru büyütmeyi planlıyor.Yazık oldu...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet