Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bayburt Bayburt olalı...


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
umutyolu
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 22:35
Bayburt Bayburt olalı...


Alıntı:Bayburt Bayburt olalı böyle konser görmedi

18 Nisan, 2008 09:32:00 (TSİ)
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Bayburt konserinde salonda büyük coşku yaşandı. Şef Rengin Gökmen yönetimindeki orkestra Bayburt 23 Şubat İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan bir saz ekibine de konserde türkü söyletti.

Konserin sonunda Bayburt Valisi Kerim Al şef Rengin Gökmen'e bir buket çiçek, teşekkür plaketi ve Bayburt'u anlatan bir hatıra panosu verdi. Orkestra sahneyi terk etmeye hazırlandığı bir sırada seyircilerin ayakta alkışlarıyla bir kez daha dönerek bir parça seslendirdi.

Bu sahne, yoğun alkışlar arasında 5 kez tekrarlandı. Son kez sahneye gelen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, seyircilerin de isteğiyle notaları olmamasına rağmen 10'ncu Yıl Marşı'nı ezberden seslendirdi. Salonu dolduran izleyiciler de marşa alkışlarıyla destek etti.

Şef Rengin Gökmen, marşın ardından konserin düzenlenmesinde öncü bir rol oynayan Ercan Saatçi'yi sahneye davet etti ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Ercan Saatçi de hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını ifade ederek, konsere katılan herkese teşekkür etti.

Saatçi: "Bu kadarını beklemiyordum"

Saatçi konserin ardından yaptığı açıklamada ise, "Açıkçası, bu kadarını beklemiyordum. İnanılmaz keyif aldım. Çalan bütün müzisyen arkadaşlarımız da keyif aldı.

Bugün Bayburt'taki bu salon komple bir orkestraydı. Şefimizle de konuştum ve 'inanamadım böyle bir seyirci olduğuna' dedi. Bu sözleri de sizi ayrıca gururlandırdı. Bayburt bu zulmün devam etmesini istiyor. Yedinci bis olsaydı "Senfoni senfoni olalı, böyle zulüm görmedi' bile diyecektik" ifadesini kullandı.

Gökmen: "Beklentilerin ötesinde bir konserdi"

Konserin ardından DHA'nın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Rengin Gökmen, Bayburt konserinde seyirciden çok iyi bir elektrik aldıklarını vurgulayarak,"Çok heyecan verici bir konserdi. Orkestra üyelerinin de heyecanla ve şevkle çaldıklarını düşünüyorum.

İzleyiciler de orkestra kadar heyecan duydu. Muazzam bir elektrik oldu. Zaten canlı konserlerde bu tür elektrikler çok nadir olarak oluşabiliyor orkestra ile seyirci arasında. Kolay bir şey değil.

Gerçekten de oluştuğu zaman orkestra da coşuyor. Bayburt gerçek bir kültür sanat kenti. Bunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Bayburt'ta, sanatın çok sevildiğini ve böyle bir misafirperverliği beklediğimi söylemiştim.

Ancak beklentilerimin de ötesinde umulmadık bir reaksiyon, umulmadık bir coşku yaşandı. Orkestra üyeleriyle biz de çok şaşırdık. Bizim için onur verici bir akşamdı" dedi.

Konseri izleyen vatandaşlar ise, "Zulüm değildi, bizim için keyifti. Her zaman gelmelerini bekliyoruz" dediler.

Ünlü fıkra

Sanatçı Ercan Saatçi'nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Köşk'te anlattığı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Bayburt konserini Türkiye gündeminin ilk sıralarına taşıyan fıkra şöyle:

"Bir gün Bayburt'a bir senfoni orkestrası gelir. Tüm Bayburt halkı konseri izlemek için davetlidir. Konseri merak eden Bayburtlular salonu hıncahınç doldurur. Konser sonunda bir gazeteci Bayburtlu'ya konseri nasıl bulduğunu sorar.

Bayburtlu da, 'Bayburt Bayburt olalı, böyle zulüm görmedi' yanıtını verir."
Konseri izlemeye gelen kentin ileri gelenleri ise fıkranın anlatıldığı gibi bitmediğini belirterek, şu eklemeyi yapar:

"Bayburtlunun sözü üzerine gazeteci tekrar sorar; 'Beğenmediniz mi?'. Bayburtlu cevabı yapıştırır: 'Beğendim aslında ama bütün fa diyezleri fa natural çalmasalardı daha çok beğenirdim."

Kaynak : http://www.cnnturk.com/KULTUR_SANAT/MUZIK/haber_d ...rID=450064


Yıllarca önce "Bayburt Bayburt olalı böyle bir zulum görmedi" cümlesini duymuştum. İlk önceleri buradaki "zulumun" ne olduğunu kulaktan dolma hikayeler ile öğrendim. Buna göre geçen yüzyılın başında Ruslar ve Ermeniler burada büyük zulumlar ve tahribatlar yapmıştı. Sonra cümlenin kaynağının bu olaylar değilde yukarıda anlatıldığı gibi farklı bir yerden geldiğini öğrendim. Zaten konserin amacıda bunu tersine çevirmekti.

Açıkçası 1989'a kadar Gümüşhane'ye bağlı olan Bayburt'u haritada göstermek bile oldukça zordu. Çünkü aşağıda da görüldüğü gibi oldukça küçük bir ilimiz.İnternet sayesinde birçok ilimiz gibi Bayburt'u sanal olsada birazcık tanıma şansını elde ettim. Türklerin Anadolu'ya girişleri ile birlikte genelde Türklerin yerleşim yeri olmuş bir bölge. Saltuklar, Selçuklular, Trabzon İmparatoru, Osmanlı ve daha nice medeniyetler bu topraklarda hüküm sürmüş.

Bugün Bayburt'u başka bir vesile ile tekrar hatırladık. Meşhur sözün artık son bulması için Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrasını katkıları ile bir konser verildi. Konserde klasik müzik parçaları ve Türk halk müziği örnekleri seslendirildi. Kısaca bir ilimizi daha yakından tanımak ve anlamak için ortaya böyle güzel bir fırsat çıkmış oldu. Artık Bayburt Bayburt olalı böyle konser ve ilgi görmedi diyebiliriz sanırım

Düzeltme : Bağlı olduğu il Gümüşhane olacaktı, Erzurum yazmışım, düzelttim, Remzi BÜLBÜL arkadaşıma teşekkürler.

Teşekkürler.


En son umutyolu tarafından Cmt 19 Nis 2008, 22:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Gözde

10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 22:37

Bu bayburt olayı bir şehir efsanesi sanırım. Çünkü benzer şeyler Diyarbakır içinde anlatılmıştı bana.
Fazıl say oraya konser vermiş. İzleyicilerden birine demişler konser nasıldı diye. Biri " Diyarbekir Diyarbekir olalı böyle eziyet çekmemiştir" demiş.


Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 22:39

Alıntı:
Açıkçası 1989'a kadar Erzurum'a bağlı olan Bayburt'u haritada göstermek bile oldukça zordu.


Sanırım Erzurum değil Gümüşhane'ye bağlı bir ilçe konumundaydı.
1927’ ye kadar Erzurum’ a bağlı olan ...e kavuştu. Düzeltirseniz sevinirim.umutyolu
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 22:49

Alıntı:
Bu bayburt olayı bir şehir efsanesi sanırım. Çünkü benzer şeyler Diyarbakır içinde anlatılmıştı bana.
Fazıl say oraya konser vermiş. İzleyicilerden birine demişler konser nasıldı diye. Biri " Diyarbekir Diyarbekir olalı böyle eziyet çekmemiştir" demiş.


Sayın Gözde Hanım,

Diyarbakır'ı bilmiyorum ama Bayburt ile bu cümlenin söylendiğini belki 10 yıl önce duymuştum. Ayrıca bu olayın gerçek olup olmadığının Bayburt'ta bile şehir efsanesi olduğunu geçen gün televizyonda haberlerde izledim. Yani bu söz gerçekten söylenmiş mi yoksa birileri uydurmuş kimse emin değil.

Teşekkürler.


Hüseyin C
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 23:01

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=786132#786132
Bu mesajımda bahsetmiştim BAYBURT BAYBURT OLALI BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ-2
Evet çok güzel bir haber çağdaşlaşıyoruz, Bayburt çağdaşlaşıyor Oysa Bayburtun geçen yılki tercihine baktığımızda oransal olarak Türkiyede birinci sırada yer alıyor. Yani "kale" tanımlamasına uygun.MB YILDIRIM

10 yıl önce - Çrş 23 Tem 2008, 17:24

Alıntı:
Bu bayburt olayı bir şehir efsanesi sanırım. Çünkü benzer şeyler Diyarbakır içinde anlatılmıştı bana.
Fazıl say oraya konser vermiş. İzleyicilerden birine demişler konser nasıldı diye. Biri " Diyarbekir Diyarbekir olalı böyle eziyet çekmemiştir" demiş.


Valla bi kaç kişiye sormuştum ben bu olayı bazıları bilmiyor bazıları var gelmiş ama ne zaman tam bilmiyorum diyor bende şaştım kaldım valla


bahat

2 yıl önce - Cum 20 Ksm 2015, 23:38

Aynı şehir efsanesi bir çok il için söyleniyor. Kars, Ağrı, Van gibicevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET