Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 03:05
[İST-A1.88] - Bilmece: Bu Troleybüs Nereden Geliyor?

Resimdeki 73 filo numaralı 1962 model troleybüs, Tünel Meydanı'na çıkıyor bir şekilde ama, nereden geliyor?   (Hat olarak nereden geldiği değil, o anda Tünel'e ulaşmak için hangi yolu kullanıyor?)

Akın KURTOĞLU

sabahattin kayış

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 03:09

Saraçhane (Taner'in mesajnı görünce dil sürçmemi anladım, Şişhane diyecektim) yönünden Kuledibine doğru yönelmiş 50 metre sonra sola dönüp şimdiki otoparkın sağından Tünel'in başına gidiyor..

En son sabahattin kayış tarafından Prş 22 Mar 2007, 03:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

taner_ atlı

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 03:18

şişhaneden beyoğlu beledıyesinin arasından tunele cıkıyor hatırladıgım eskiden tunele cıkış vardı

Necdet Cevahir
11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 03:22

Bence gelmiyor.. sadece manevra yapıyor  Tünel'in kavşağına her iki yönden geliş olduğunu hiç hatırlamıyorum. Benim bildiğim sadece aşağıdan gelişte sağdaki varyanttan çıkılırdı. Ama o troleybüsün manevra yapması içinde İstiklal Caddesini Taksim yönünden katetmiş olması lazım ki geri dönmek istesin.
Acaba Cadde-i Kebir'in çift yönlü olduğu yıllarda Taksim'den Tünel'e troleybüs geliyormuydu? Bakın bunuda hatırlamıyorum. Nede olsa sizlerden daha gencim

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 03:24

Alıntı:
şişhaneden beyoğlu beledıyesinin arasından tunele cıkıyor

Şişhane'den Tünel'e çıkış vardı ama Varyant'tan çıkış vardı. Troleybüslerden 83 olanları sağdan çıkarlardı kestirmeden... Ama resim, zaten Varyant'ın tam bitim noktasından alınmış (Varyant, Beyoğlu 6. Daire-i Belediyye Binası'nın sağındadır).

Akın KURTOĞLU

ümit 806

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 04:06

Troleybüs olduğuna göre geçtiği yerlerde tel olmak zorunda. Teller daha belirgin olsaydı bulabilirdik de aslında.

Semih Yaşar

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 09:39
troleybüs

Akın Üstad

Sen daha önce bir mesajında Taksimden gelen troleybüslerin bir aralar Galatasaray'dan
sağa doğru dönüp  Tokatlıyan Otel  ve İtalyan Konsolosluğunu geçerek İstiklal
Caddesine paralel  gidip tekrar Tünel'e döndüğünü söylemiştin,  doğru mu?
Bugünki Yenişehir Palas ve Merkür otelin  arasından geçen sokak.

Ali Melih Atafırat

11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 11:08

Eski Tünel tramvayları, tünel makina dairesinin yanındaki sokağa sapar, orada tek hatta düşerek dönüş yaparlarmış. Troleybüs'de aynı sokağa girip tünel binasının arkasındaki sokaktan dönerek tekrar tünel meydanına gelirdi. Resimdeki troleybüs yanılmıyorsam işte bu yan sokaktan çıkıyor.  

Selamlar

Ali Melih Atafırat

Kemal Çevik
11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 12:46
Hiçbir yerden.....

...gelmiyor zaten orada  

50, 60 ve 70 numaralı hatlar İstiklal caddesi iki yönlü iken Tünele gelir, yolcuyu indirdikten sonra sola varyanta doğru döner (orası da çift yöndü), daha sonra arkadaki sokağa doğru geri geri gider, tekrar sola dönerek Tünel başdurağına yanaşırdı. Bu arada durakta başka araba varsa resimde görülen yerde beklerlerdi. Bu troleybüs de ya bekliyor, ya da sola dönüp durağa yanaşacak.

İstiklal caddesi tek yön olunca dahi uzun süre caddenin üzerindeki çift hat ve Tünel'deki bu dönüş mekanizması yerinde kalmıştı

Ayrıca resime dikkatlice bakarsanız henüz varyanttan yukarı çıkış için havai hat yok. Bize doğru gelen iki paralel hat İstiklal caddesinden gelen  hattın sonlandırılması, üstündeki düğümlerden anlaşılabiliyor. Varyanttan çıkışın  cadde tek yöne çevrilince 50, 60 ve 70 Tünele ulaşabilsinler diye yapıldığını hatırlıyorum.

Kemal ÇEVİK

mehmet özerhun
11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 14:33

kemal bey çok iyi hatırlıyor

burada değişik bir manevra şekli yapılırdı

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM