Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
gökhan(D)
12 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 00:50

layik, herseye layikda....varolan kültürel miraslari birde ortaya cikarmak var. Bir iki üc dünyaca ünlü prestij objeleriyle kültür baskenti olunmuyor iste. En ince ayrintisina kadar sehrin tamami restore edilip görüntü kirliliginden arindirilmasi gerekiyor, ki bu sorun Istanbul'da cok büyük. Havalimanindan metroya bindiginizde tarihi olan her yere bir baska metro istasyonundan ciktiginizda olasabilmeniz gerekiyor. Kim bilir kac tane tarihi yönden degerli yapi var Istanbul'da, gecekondular tarafindan tümör gibi sarilmis. Bunlarin ortaya cikmasi lazim. Yikim icin karar aldiginda, Büyüksehir Belediyesi cok büyük bürokratik engellerle karsilasmakta, yasal düzenleme gerekiyor bu konuda ve bence hakim kararlari aylarca beklenmemesi gerekiyor...vs. vs., yani kültür baskentligi 500 yil önce yapilan eserlerle gurur duymak ve onlarin üzerinde uyku uyumakla olmuyor, gül gibi ortaya cikarmaniz lazim bu güzellikleri..., ve bence dogru yoldayiz, enazindan bu siyasi iktidar döneminde baslamasi lazim büyük hamlelerin, cünki bu firsat (IBB ve Ankara'nin beyinlerinin bir olmasi  ) cok zaman ele gecmez...

halit beril
12 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 00:56

O tarihi fırsat değişebilir seçimlerde ama o zaman ne olacağı bilinmez.  Bu kounda bir yasa çıkarılacak sanırım çünkü bir an önce süratle tarihi eser etraflarının yıkılıp park haline getirilmesi gerekiyor. Avrupadan da 250 milyon euro civarında hibe kaynak geşecemiş bu iş için.

Şöyle bir haber var:

vrupa Birliği jürisinin İstanbul’u 2010 kültür başkenti ilan etmesinin sevincini yaşayan Türkiye, hemen hazırlıklara başladı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, bu konuda çalışan kamu görevlileriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda ivedilikle konuya ilişkin kısa bir kanun çalışması yapılması istendi. TurizmdeBuSabah’a konuşan Turizmden Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, çalışmalara hemen başladıklarını bildirdi. Taslak hazırlıklarına en kısa zamanda başlanacağını dile getiren Taşbaşı, şunları söyledi:

“Daha önce olimpiyat oyunları çıkmıştı. Şimdi de buna benzer 2010 Kültür başkentliği kanunu düşünüyoruz. Kısa bir kanun olacak. Kanunda, buraya para akışını sağlayan küçük kesintiler düşüneceğiz. Bütçesini düşüneceğiz. Kanunda kamuya belli yükümlüler getirmesini isteyeceğiz. Ama benim düşündüğüm sivil toplumun ağırlıklı olması, bizim de içinde bulunmamız. Çünkü Avrupa bunu böyle istiyor.”

BÜRO TİPİ YAPILANMAYA GİDİLECEK

Yeni bir yapılanmaya gidildiğini açıklayan Taşbaşı, öncelikle çalışmaların yürütüleceği bir yer aradıklarını bildirdi. Kültür Bakanı Atilla Koç’un Yıldız Sarayı’nda bir yer önerdiğini anımsatan Taşbaşı, şöyle devam etti:

“Büro tipi bir yapılanmaya gidiyoruz, elemanlar alacağız. Birkaç yer var. Onlara bakacağız. Bir tüzel kişilik olma yolunda yavaş yavaş ilerliyoruz. Alt komisyonlar kurmayı düşünüyoruz. Daha önceki yapılanmamızda bir Yürütme Kurulu vardı. Bir de üstte Danışma Kurulu…. Şimdi kuracağımız alt komitelerle belli alanlarda onlara da yetki vermek istiyoruz. Bunlar sanat, film sinema, görsel sanatlar, restorasyon, mimarlık komiteleri olabilir. Daha çok sivil toplumu bu işin içine çekip, daha katılımcı bir şey yapmak istiyoruz.”


alper28m
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 05:55

Bence kültür başkenti olması güzel ama sadece o kadar.Çünkü hırsızlık ve kapkaç bir meslek haline gelmiş istanbulda gerekli kültürel dokulara yeteri kadar ilgi gösteriliyormu veya restore ediliyormu?Turistlere yeteri kadar insan gibi davranılıyormu?Herkez bir turist görünce nasıl kazıklasam yada şehir magandaları nasıl taciz etsem diye kafasından geçiriyor.Ulaşım trafik düzenli değil.İnsanlara insan gibi davranılmıyor.Sinek mide bulandırır bir söz vardır herkez böyle değil ama bir grubun yaptığı maalesef bizi zaten bize önyargısı olan avrupa insanının daha kötü görmesine sebep oluyor.Saygılarımla...ozanfus
12 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 23:18

.                            

Avrupa Kültür Başkenti’   ===> İSTANBUL!

BRÜKSEL - 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında AB dışı şehirler sınıfında Ukrayna’nın başkenti Kiev ile yarışan İstanbul, geçen Nisan ayında Brüksel’de yapılan jüri toplantısında, Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin ikişer, Bölgeler Komitesi’nin bir temsilcisinden oluşan 7 kişilik Seçici Kurul tarafından seçilmişti. Projenin gerçekleşmesi için AB Konseyi onayı gerekiyordu.

AB Konseyi, İstanbul’un 2010 yılında ‘Avrupa Kültür Başkenti’ olmasını onayladı.


Leyla

12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 14:40

İstanbul bundan 47 yıl önce de Avrupa konseyince "en iyi kent" ödülüne layık görülmüş(1959). Fakat 60 darbesindeki kargaşalıklar nedeniyle bu konuyla kimse ilgilenip ödülü almaya gitmemiş.


Bu tarihten 40 yıl sonra bu ödül için dönemin Avrupa Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Cevdet Akçalı girişimde bulunmuş.  Avrupadan 11 parlamenter bu ödülü Cevdet beye teslim etmiş.  

Ancak Cevdet  Bey  belediyeden tören hazırlığı istediği halde kimse bunu dikkate almamış.
Ödül şu an hala Cevdet Akçalı'da imiş.

Umarım bu ödül belediye tarafından  teslim alınıp gerekli yerde muhafaza edlir.


Serdarjr
11 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 12:44

AB Konseyi tarafından İstanbul'un 2010 'da"kültür başkenti" kararının verilmesi kültürümüze katkı sağlayacaktır.Şimdiden hazırlıklara başlandı;Topkapı sarayının içindeki Bağdat köşkü bu faaliyete yönelik onarımda,sırada Süleymaniye ve civarı var.Sonuçta ülkemizin kültür miraslarını bu sayede koruyabiliyoruz.Demek ki AB.her zaman aleyhimize çalışmıyormuş.Alpino

11 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 18:01

bir sehrin kültür baskenti olabilmesi için tarihi -kültürel zenginlik yeterliyse istanbul cok rahat olur ama şehirde yasayan insanlarının bundan nekadar haberdar olabildiği bu nimetlerden ne kadar faydalanabildiği veya fayalanmak istediği ve tabiki o şehirde yaşayan insanların ne kadar çağdaş ve problemsiz yaşadığıda kriterlerde göz önünde tutulursa o zaman işin şekli değisiyor ve durum zorlaşıyor.

ozanfus
11 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 19:47
Tüm dünya İstanbul'a Türk gözüyle bakacak


konu ile ilgili guncel haber...


Tüm dünya İstanbul'a Türk gözüyle bakacak  

Alıntı:
2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul için ilk defa gezi rehberi hazırlandı. 4 harita, 1 CD ve 191sayfalık 2 kitaptan oluşan eseri yazarlar tanıttı .

http://www.yenisafak.com.tr/gundem/?t=20.03.2007& ...mp;i=36020


Süha
11 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 20:08

İstanbul Türkiyenin ap ayrı metropollerinden biri farklı çevreler ve farklı kültürler karşımı olağan üstü bir merkez.İstanbula bende daha iyi yerlere gelmeyi ve en iyi şekilde kendini temsil etmeli.Avrupanın bana kalırsa hepsinin gözü burda ve artık tümden bizim açımızdan yaklaşacaklar.Avrupalı Türkler git gide büyüyecek.sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet