Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bülent
12 yıl önce - Çrş 26 Tem 2006, 11:55
İzmir'in "UNESCO Dünya Mirası Listesine" eklenmesi için proje - [KÜLTÜR]


Izmir Ticaret Odasi Izmir'in UNESCO Dünya Mirasi Listesine eklenmesi icin bir proje hazirlamis, sehirin tarihi ve kültürel potansiyeli daha iyi degerlendirilmesi ve böylece tarih, kültür ve sehir turizminden daha yüksek pay almasi hedefleniyor.

Alıntı:


İTO, İzmir’in “UNESCO Dünya Mirası Listesine” eklenmesi için proje başlattı

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir tarihi merkezinin “UNESCO Dünya Mirası Listesi“ne dahil olması için bir proje hazırladıklarını projeyi basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in tarih, kültür ve şehir turizminden pay alabilmesi için elindeki tarihi ve kültürel potansiyeli değerlendirerek dünyaya sunması gerektiğini belirtti. İzmir'in birikiminin 1980 sonrası dönemde duyarsızlık ve bilinç eksikliği ile yok olma noktasına geldiğine dikkat çeken Demirtaş, 2000 yılı sonrası başlatılan çalışmaların da programsız ve yavaş ilerlediğini söyledi. Çalışmaların sonuca yönelik olması açısından yaptırımları olan, evrensel bir yükümlülük ve sorumluluk yükleyen bir oluşumla birlikte yürütülmesi gerektiğine değinen Demirtaş, şöyle konuştu:

''İzmir tarihi merkezinin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi ile birlikte kentin vizyonu doğrultusunda tarihi dokunun kente kazandırılması süreci hızlanacaktır. İzmir'in tarihi kent merkezi olarak düşünülen alan, kuzeydoğusunda Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı, güneydoğusunda Kültürpark, Basmane Garı, Basmane'deki Oteller Sokağından Kadifekale'ye uzanan bölüm, güneyinde Kale'den, Varyant dahil olmak üzere, Konak Meydanı'nın Kız Lisesi tarafında bittiği yere kadarki bölümdür. Tarihi dokunun yoğun olduğu bir bölge olan bu alan yeni öneri ve katkılara açıktır.''

BELEDİYE VE MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI-

İzmir'in Dünya Mirası Listesi'ne dahil olabilmesi için yerel yönetimin tarihi dokudaki bölgelerle ilgili hazırladığı dosyayla hükümete başvurması gerektiğini belirten Demirtaş, Hükümet'in bu dosyayı uygun bulması halinde Unesco Dünya Mirası Komitesi'ne sunarak, nihani kararı bekleyeceğini belirtti. Bu konuda büyükşehir belediyesi ve İzmir milletvekillerini göreve çağırdıklarını dile getiren Demirtaş, İstanbul'un kültür başkenti olma sürecinde olduğu gibi bu süreci de sivil inisiyatifin önderliğinde bir girişim grubunun yürütebileceğini kaydetti. Hızlı bir çalışma yapılması halinde İzmir'in 1 yılda sözkonusu listeye dahi olabileceğini aktaran Demirtaş, listeye girilmesi halinde projelere uluslararası fon bulmanın kolaylaşacağını söyledi.

EXPO YOLUNDA GÜÇ KATAR

İzmir'in EXPO adaylığı sürecinde Dünya Mirası Listesi'nin önemli bir koz olabileceğini de aktaran Demirtaş, ''Listeye dahil olunması halinde Dünya Mirası Konvansiyonu'na üye 182 devlet, İzmir'i direkt olarak tanımış olacak. İzmir'in turizm potansiyeli otomatik olarak yükselecek, bu durum yatırımları da beraberinde getirecek. Merkezi yönetimin İzmir'e bakış açısı değişecek ve yatırımları artacak. Kaçak ve plansız yapılaşma engellenecek, trafik, çevre kirliliği, güvenlik ve benzeri problemler bu sayede çözüme kavuşacaktır'' diye konuştu.

PROJE NELER KAZANDIRACAK

Demirtaş, İzmir’in UNESCO dünya mirasına katılımının yerel, ulusal ve evrensel boyutlarda katkıları olduğunu belirterek, bu yararları şöyle sıraladı:

“ Bölgesel anlamda;

- Kentin tarihi merkezi korunacak ve gelecek kuşaklara aktarılacak. ,
- Kent merkezinde turizme yönelik olarak bir cazibe merkezi yaratılacak ,
-  “İzmir’de 12 ay turizm”in önünü açılacak ,
- Kaçak ve plansız yapılaşma engellenecek. trafik, çevre kirliliği, güvenlik ve benzeri problemler çözüme kavuşacaktır.

Ulusal anlamda;
- Merkezi yönetimin İzmir’e bakış açısı değişecek,
- Turizm gelirlerinin artışı bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak,
- Merkezi yönetimin İzmir’e yatırımları artacaktır.

Küresel anlamda;
- Dünya Mirası Konvansiyonuna üye 182 devlet, İzmir’i direkt olarak tanımış olacak,
- İzmir’in turizm potansiyeli otomatik olarak yükselecek,
- Turizm potansiyelinin artışı, yatırımları da beraberinde getirecek,
- İzmir, dünya ülkeleri için önemli bir destinasyon haline gelecektir. “

MÜZE ŞEHİR

EXPO 2015 rüzgarı ve desteğini arkasına alarak tarihi kent dokusunu adeta bir müze şehir gibi yeniden ortaya çıkartabileceğini ifade eden Demirtaş;  İzmir tarihi merkezinin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi ile birlikte kentin vizyonu doğrultusunda bu tarihi dokunun kente kazandırılması süreci hızlanacağını söyledi. Demirtaş, bu kapsamda, birbiriyle uyum içerisinde gerçekleştirilecek projeleri ise şöyle aktardı:


- İzmir Yeni Kent Merkezi’nin Liman arkası, Salhane ve Turan bölgesinde yükselmesi,
- UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle tarihi kent merkezinin yeniden işlevlendirilerek kente kazandırılması ve müze şehir haline getirilmesi,
- Bu iki merkez arasında kentsel tasarımlarla zenginleştirilmiş güçlü aksların konumlandırılması ve böylece farklı dönemlerde inşa edilmiş üç İzmir arasında bağlantıların sağlanması,
- Şehrin altyapı ve ulaşımı ile birlikte kentsel çevrenin elden geçirilmesi, eksikliklerinin giderilmesi ve kentsel standartların her alanda yükseltilmesi,
- Beton ve apartman yığınları ile kaplanmış kentte kent kimliği kapsamında iyileştirme çalışmalarına gidilmesi,
- Standartları çok düşük mekanlarda iyileştirme ve yenileme çalışmalarına gidilmesi,
- Mavi körfez, yeşil İzmir sloganının gerçekleşmesi,
- Yarımada başta olmak üzere kentin güney, doğu ve kuzeyindeki potansiyellerin değerlendirilmesi,
- Kentlilik bilincinin oluşması ve kentin vizyonuna yönelik olarak ortak çalışılması.
- Tarihi kent merkezinin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesi nihai hedef değil, sadece bu alanın işlevlendirilerek kente kazandırılması için bir araçtır.”

NERELERİ KAPSIYOR

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan özellikli yerlerin sayısı 200’ü geçiyor. Türkiye’de de Göreme Ulusal Parkı ve Kapadokya Kaya Şehirleri, Divriği Ulu Camii ve Hastanesi, İstanbul’un Tarihi Merkezi, Hattuşa, Nemrut Dağı, Hierapolis-Pamukkale, Ksanthos-Letoon, Safranbolu Unesco Dünya Mirası Listesi içerisinde. Odamız tarafından önerilen alan içerisinde şu eserler yer alıyor:
- Agora, Kadifekale ve Surları, Antik Tiyatro, Roma Yolu, Değirmendere Tapınağı, Antik Stadyum
- Konak Meydanı, Basmane Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Kültürpark, Pasaport Dalgakıran’ı
- Sinagog, cami, kilise, çok tanrılı dini tapınaklar
- Kemerlatı Çarşısı, Mimar Kemalettin, Çankaya Çarşısı, Anafartalar Caddesi, Oteller Sokağı,
- Vilayet, Saat Kulesi, Hanlar, oteller, hamamlar, eğitim binaları,  erken cumhuriyet dönemi yapıları”

kaynak:http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber/Haberler/Ana+Haber/unesco.htm


En son Bülent tarafından Cum 23 Şub 2007, 21:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


EnderYıldırım
11 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 18:25
İzmir Unesco Dünya Mirasi Listesine girme yolunda


UNESCO RESMİ WEB SİTESİ:
http://portal.unesco.org/

UNESCO Yolundaki İzmir'e Kültür Bakanlığı Sahip Çıktı
http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber ...unesco.htm


ozgurok
11 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 18:41

acaba diyorum
bu alanın bu şekilde gecekondularla mecekondularla birlikte dünya mirası listesine girmesi ileride bu gecekonduların yıkılıp yerine daha güzel şeylerin yapılmasına bir engel teşkil eder mi??Yasemin Doğuş
11 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 18:57

Alıntı:
bu alanın bu şekilde gecekondularla mecekondularla birlikte dünya mirası listesine girmesi ileride bu gecekonduların yıkılıp yerine daha güzel şeylerin yapılmasına bir engel teşkil eder mi??


Normalde sorun çıkmaması aksine daha çabuk güzelleşmesi lazım.doğru biliyosam bu şekilde koruma altına alınması demek bizim sit alanları gibi çivi bile çakılamaz durumuna sokmuyor. daha çok ordaki eserlerin ortaya çıkıp biran önce güzelleşmesi için ek kaynaklar ayrılıyor.Yani normalde böyle oluyor dünyada ama o fonların ne kadarını Türkiyeye verirler yada Türkiyede o fonları almak için uğraşıp proje üreten kaç kişi var dersek o karışık Benim uzun süre yurt dışında yaşamış arkadaşlarımın yanına gittiğimde unesco koruma alanı ilan edilen bir eser varsa hep mükemmel yapılmış gördüm.


EnderYıldırım
11 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 19:08

Bu durumun gecekondularlar bir ilgisi yok. Gecekondular oradan zaten temizlenecek. Fakat biliyorsunuzki Kadifekalenin, Agora' nın açığa çıkarılması ve onarılması için maddi güce ihtiyaç var. Unesco sayesinde bu yerler tekrar düzenlenecek.EnderYıldırım
11 yıl önce - Çrş 14 Şub 2007, 13:46

İzmir, bu bölgeyi, kesinlikle Unesco' ya kabul ettirmeli. İzmir' in, şehir merkezi, tarihle iç içe ve maalesef perişan halde. Expo çok önemli bir proje, fakat bir yandan da, bu işin üstüne düşülmeli. İzmir Büyükşehir Belediyesi de, girişimde bulunmalı. İzmir yıllardır yerinde sayıyor, daha ne kadar, 8500 yıllık tarihe sahip bu kent, kendi haline bırakılacak. Çok yazık oluyor, sahip olduğumuz değerleri koruyamıyoruz, faydalanamıyoruz.

EnderYıldırım
11 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 19:36

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Expo' nun gerçekleşmesi halinde,   Kemeraltı-Basmane-Agora-Kadifekale'yi içine alan tarihi kent merkezi müze şehir olarak restore edilerek  kente kazandırılması gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca Demirtaş, Expo' yu alamazsak bile, İzmir' in bu tarihi mirası açığa çıkarması gerektiğini ekliyor.
Bununla ilgili haberi, biraz eski olmasına rağmen, bilgilendirici olduğu için paylaşmak istedim.

Alıntı:
Miras

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş önceki gün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne İzmir tarihi merkezinin de alınması girişim ve çabaları için şöyle diyor.
"EXPO, 2015 organizasyonunu İzmir'e vermeyebilir, ancak önemli olan bu vizyona sahip olmak ve bunun gereğini yerine getirmektir. Bu organizasyonlar olsun olmasın, İzmir kent merkezi mutlak suretle kente kazandırılmalıdır. Bu bizim, İzmirlinin ve İzmir için görev yapanların, 5000 - 8000 yıl geçmişe sahip olan İzmir'e olan borcudur. Bu kentte yaşayacak olanlara borcudur. Geçmişte bu kentte yaşayan medeniyetlere olan borcudur. İnsanlığa olan borcudur."
UNESCO Dünya Miras Listesi doğal ve kültürel zenginliklerimize ilgi duymayan çoğunluk için çok bilinen bir konu değil. İsterseniz biraz irdeleyelim.
Türkiye, 1982 tarihinden beri bu programın içinde. 2000 yılı sonu itibariyle Dünya genelinde Dünya Miras Listesine kayıtlı 690 kültürel, ya da doğal varlık var. Bunların 530 tanesi kültürel/arkeolojik sit, 137 tanesi doğal sit. 23 tanesi ise karma (kültürel/doğal) sit.
Dünya Miras Listesi'ne sadece 9 kültürel ve doğal varlığımız dahil edilebilmiş. İstanbul'un tarihi alanları (1985), Göreme Milli parkı ve Kapadokya (1985), Divriği Ulu camisi ve Darüşşifası (1985), Hattuşaş (1986), Nemrut Dağı (1987), Xanthos-Letoon (Fethiye) (1988), Hierapolis-Pamukkale (1988), Safranbolu (1994), Truva Antik kenti (1998).
Sekiz yıldır listeye hiçbir mirasımızı sokamamışız. Oysa bu listeye girebilecek en az 40 yeri sokaktaki insan bile sayar.
Efes bekliyor!
Bir de geçici liste var. Bu listeye girmeden, miras listesine geçiş olanağı yok. İnanılır gibi değil, ama Efes (evet Efes !) 1994'den beri, Karain mağarası ve ören yeri ile birlikte asil liste için bekleme sırasındaydı. Dosyaları 2000 yılında asil liste için sunuldu ve 6 yıldır inceleniyor. Pamukkale ve Truva'nın dosyalarını daha incelemeye bile almadılar. (Oysa Truva filmi, iyi bir fırsattı)
Efes ve Karain dışında ve 2000 yılında geçici listeye alınan varlıklarımıza da bir bakalım.
1- Süleymaniye Cami ve Külliyesi (16 yy.)
2- Ayasofya (6 yy.)
3- Topkapı Sarayı (16 yy.-17 yy.)
4- Edirne Selimiye Camii (16 yy.)
5- Bursa ve Cumalıkızık Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri (13 yy.-15 yy.)
6- Konya, Selçuklu Başkenti
7- Alanya Kalesi ve tersanesi
8- Selçuklu Kervansarayları Denizli-Doğubeyazıt Güzergahı (13 yy.)
9- Ishakpaşa Sarayı (Doğu Beyazıt) (17 yy.)
10- Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (7 yy.- 19yy.)
11- Diyarbakır Kalesi ve Surları (12 yy.)
12- Mardin Kültürel Peyzaj Alanı
13- Ahlat (Van) Urartu ve Osmanlı Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (12 yy.- 13.yy.)
14- Sümela (Trabzon) Meryem Ana Manastırı (5 yy. - 19yy.)
15- Alahan Manastırı (7 yy.)
16- Demre-Myra St.Nicholas Kilisesi (7 yy. - 8 yy.)
17- Tarsus St.Paul Kilisesi, Kuyusu ve Çevresi
18- Kekova Doğal Varlığı
19- Güllük Dağı - Termessos Milli Parkı
Hani nerede Bergama, Milet, Priene, Asos, Sardes, Meryem Ana, vs vs...?
Demirtaş'ın, bu 19'luk listeye 20'inci olarak önerdiği, "İzmir'in tarihi kent merkezi" olarak düşünülen alan, Kuzeydoğusunda Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı; güneydoğusunda Kültürpark, Basmane Garı, Basmane'deki Oteller Sokağı'ndan Kadifekale'ye uzanan bölüm; güneyinde Kale'den, Varyant dahil olmak üzere, Konak Meydanı'nın Kız Lisesi tarafında bittiği yere kadar olan bölümde bir hat çizildiğinde arada kalan bölge.
Demirtaş irdeliyor: Tarihi dokunun yoğun olduğu bu bölgede Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı, Levanten kültürüne ve Cumhuriyet dönemine ait eserler var.
"Agora, Kadifekale ve Surları, Antik Tiyatro, Roma Yolu, Değirmendere Tapınağı, Antik Stadyum, Konak Meydanı, Basmane Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Kültürpark, Pasaport Dalgakıran'ı, Sinagog, cami, kilise, çok tanrılı dini tapınaklar, Kemeraltı Çarşısı, Mimar Kemalettin, Çankaya Çarşısı, Anafartalar Caddesi, Oteller Sokağı..."
"Yıllardır elimizde bulundurduğumuz hazineye sırtımızı çevirdik" diyor Demirtaş. Yüzümüzü dönüp yeniden kazanmak için iyi bir fırsat. Belki kısa vadeli bir çalışma değil, ama adı üstünde miras. Çocuklarımız, torunlarımız için çaba göstermeliyiz.
Dersimizi iyi çalışırsak başarırız. Ancak bu iş basit bir dosya verip takip etme işi değil. Bürokrasisi, araştırması, fonları, uzmanları, bütçesi, lobisi, fısıltısı, sırt okşaması, goygoyu da var. Ama uğraşmaya değer!


http://www.haberekspres.com.tr/2006/07/31/yazi.php?id=42cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet