Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elif

13 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 11:33
İstanbul'da çalıntı kamyonetler

İstanbul'da son 20 günde 30 kamyonet hırsızlığı gerçekleşmiş. Rakamsal olarak bir artış olmamış fakat çalınan bütün kamyonetlerin Mitsubishi marka kapalı kasa olması polisi alarma geçirmiş. Emniyet yetkilileri zirve tarihine kadar kamyonetlerin bulunmalarını istemiş.

http://www.internethaber.com/mays/article_view.ph ...aid=245997 sitede geçen haber aşağıdaki gibidir.

Son 20 günde aynı model kapalı kasa 30 kamyonet sırra kadem bastı. Polis bomba alarmında SON 20 günde İstanbul'da kamyonet hırsızlığında normalin üstünde bir artış olmadı. Ancak çalınanların tümünün Mitsubishi marka kapalı kasa kamyonet olması polisin bütün birimlerini alarma geçirdi. KASIM ayındaki dört büyük patlamanın tümünde kapalı kasa kamyonetler bombalı araç olarak kullanılmıştı. Bunlardan sonuncusu olan HSBC patlamasındaki araç da Mitsubishi markalıydı.
NATO Zirvesi nedeniyle yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı İstanbul'da son 20 gün içerisinde çoğunluğu Mitsubishi marka 30'a yakın kapalı kasa kamyonetin çalınması polisi harekete geçirdi. 15 20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul'da meydana gelen ve 64 kişinin ölümü, 400'e yakın kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırılarda kapalı kasa kamyonetlerin kullanılması nedeniyle alarma geçen polis, kayıp kamyonetleri bulmak için çalışma başlattı.
Kamyonetlerin NATO Zirvesi sırasında olası saldırılarda kullanılabileceği ihtimalini göz önünde bulunduran emniyet yetkilileri, araçların plakalarını ve renklerini tüm polis birimlerine bildirerek, zirve tarihine kadar bulunmalarını istedi. Bunun üzerine polis, kent genelinde kapalı kasa kamyonetlere karşı uygulama başlattı. Kamyonet avına çıkan polis, kapalı oto parkları da tek tek aramaya başladı. Terörle mücadele ve istihbarat ekiplerinin kayıp araçlar arasında yer alan Hyundai Starex marka minibüsü takibe aldığı, ancak minibüsü çalan kişilerin sürekli plaka değiştirerek, polisten kaçmayı başardığı öğrenildi.
Aralık ayında İstanbul'u kana bulayan terör eylemlerinde kapalı kasa kamyonet kullanılmıştı. Amonyum nitrat yüklü kamyonetler hedeflerinin önünde patlayarak dehşet yaratmıştı. Emniyet'in istatistiklerine göre İstanbul'da bir yılda ortalama 16 bin araç çalınırken, bu araçların 2 bine yakını kamyonetlerden oluşuyor. Kayıtlara göre günde ortalama 3-4 kamyonet çalınıyor.

Tacettin

13 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 20:04

Sevgili Elif, kusura bakma ama ben www.internethaber.com ve www.haberturk.com gibi
yalanci haber sitelerine bakmiyorum ve inanmiyorum. Bu haberin de yalan oldugunu
düsünüyorum. internetten haberleri takip etmek istiyorsan www.ntvmsnbc.com ve ya
www.cnnturk.com adreslerini tavsiye ederim.

Aranci
13 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 22:59

CNNTürk ve MSNBC'de pek radikal sayilmaz, neyse konu bu degil zaten.

Kamyonetlerin çalindigi dogru olabilir, zaten hirsizlik Türkiye'de baya bir fazla oluyor. Fakat olasi bir saldirik için çalindigina pek inanmiyorum, bana daha çok reyting amaçli geliyor. Ama böyle bir arastirma emniyet tarafindan yapilmis ise önlemleride alirlar.

filiz

13 yıl önce - Pts 28 Hzr 2004, 11:35

aynı haberi bende nethaber' de okudum. cok kolay gerceklenebilir bir haber olabilecegi icin yalan olma ihtimalinin az oldugunu dusunuyorum, guvenilmez kaynaklar olarak gosterilen haber portallari gercek degilse eger bu tarz eylemleri yapacak olanlara yandaslik yapmak gibi gorunecek bir asparagası yayinlamazlardi, sonucta yalansa altinda yatan panik yaratmaktir ve bunu isteyenlerin ekmegine yag sürer...

Elif

13 yıl önce - Pts 28 Hzr 2004, 12:13

Cuma akşamı Habertürk de İstanbul valisi ile canlı bağlantıda vali böyle bir olayın olmadığını iletti.

tolgababacan

13 yıl önce - Pts 28 Hzr 2004, 13:21

bu tür durumlarda asılsız bomba ihbarları gibi artık bu haberlerede alışmak lazım bence.revaçda olan eylem modeli neyse ona olan asılsız ihbarlarda artıyor.sorunsuz günler...

hüsnü öz
11 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 13:31

Araç sahiplerinin bilgisine,

Yargıtay 11.hukuk dairesi kararı
16.1.2006 tarih
Esas =205/193
Karar No = 2206/98

Kaskolu aracı götüren otoparkçıyım diyen (anahtar verilen) otoparkçı bile olsa ,
Aracı çaldığında(çok sık oluyormuş)
emniyeti suistimal suçu oluştuğundan (dolandırıcılık)
bu eylem teminat dışıdır.
Bu tür çalınmalar kasko poliçe teminatı dışındadır.

Bu nedenle sigorta şirketleri ödeme yapmıyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet