Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aksaray Üniversitesi

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ahmet Çamlı

9 yıl önce - Cmt 23 Şub 2008, 17:28
Aksaray Üniversitesi

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ

Üniversite, 7 Mart 2006 tarihinde Niğde Üniversitesi’nden ayrılarak Aksaray Üniversitesi adını almıştır.
18 Mayıs 2007 tarihinde ise ilk rektörüne kavuşmuştur.

Fakülteler

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme, İktisat ve Kamu Yönetimi Bölümlerinden oluşmaktadır. 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında 73 öğrenci alınarak öğrenime başlayan fakülte 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında 25 akademik personel ve 460 öğrencisiyle faaliyetlerini Aksaray Meslek Yüksekokulu ile aynı binada sürdürmektedir.

Mühendislik Fakültesi

Mühendislik Fakültesinde Makine, İnşaat, Jeoloji, Çevre, Jeodezi ve Fotogrametri, Elektrik- Elektronik ve Maden Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete başlamıştır. 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 35 öğretim üyesi ve 800 öğrencisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eğitim Fakültesi

06.08.1998 tarihinde kurulan Aksaray Eğitim Fakültesinin İlköğretim, Eğitim Bilimleri, Türkçe Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri, Özel Eğitim ve Güzel Sanatlar bölümleri bulunmaktadır. Henüz öğrencisi mevcut değildir. Faaliyetlerini Sağlık Yüksekokulu ile aynı binada sürdürmektedir.Eğitim Fakültesi’nin inşaatı tamamlandığında yeni binasına taşınacaktır.

Fen-Edebiyat Fakültesi

1999 yılında kurulan Fen Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Diller bölümlerinden oluşmaktadır. Bu Fakülteye henüz öğrenci alınmamıştır. Faaliyetlerini Mühendislik Fakültesiyle aynı binada sürdürmektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi’nin İnşaatı tamamlandığında yeni binasına taşınacaktır.

Yüksekokullar

Meslek Yüksekokuları

Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu

Ortaköy Meslek Yüksekokulu

Güzelyurt Meslek Yüksekokulu

1996 yılında eğitime başlayan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerinden oluşmaktadır. 11 Öğretim Elemanı ve 321 öğrencisi bulunmaktadır.

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri de kurulmuştur.

Akademik ve idari anlamda kuruluşunu tamamladıktan sonra yüksek lisans ve daha sonrada doktora eğitimi için öğrenci alınmaya balanacaktır.

http://www.aksaray.edu.tr

(Bilgilendirme amaçlı açılmıştır, yazı ve fotoğraflar bu başlık altına eklenebilir.)

Volkan Soner
9 yıl önce - Prş 10 Tem 2008, 13:04

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme, İktisat ve Kamu Yönetimi Bölümlerinden oluşmaktadır. 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında 73 öğrenci alınarak öğrenime başlayan fakülte 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında 25 akademik personel ve 460 öğrencisiyle faaliyetlerini Aksaray Meslek Yüksekokulu ile aynı binada sürdürmektedir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi inşaatı tamamlandığında yeni binasına taşınacaktır.

Mühendislik Fakültesi
Mühendislik Fakültesinde Makine, İnşaat, Jeoloji, Çevre, Jeodezi ve Fotogrametri, Elektrik- Elektronik ve Maden Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete başlamıştır. 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 35 öğretim üyesi ve 800 öğrencisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eğitim Fakültesi
06.08.1998 tarihinde kurulan Aksaray Eğitim Fakültesinin İlköğretim, Eğitim Bilimleri, Türkçe Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri, Özel Eğitim ve Güzel Sanatlar bölümleri bulunmaktadır. Henüz öğrencisi mevcut değildir. Faaliyetlerini Sağlık Yüksekokulu ile aynı binada sürdürmektedir.Eğitim Fakültesi'nin inşaatı tamamlandığında yeni binasına taşınacaktır

Fen-Edebiyat Fakültesi
1999 yılında kurulan Fen Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Diller bölümlerinden oluşmaktadır. Bu Fakülteye henüz öğrenci alınmamıştır. Faaliyetlerini Mühendislik Fakültesiyle aynı binada sürdürmektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi’nin İnşaatı tamamlandığında yeni binasına taşınacaktır.

Yüksekokullar
1996 yılında eğitime başlayan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerinden oluşmaktadır. 11 Öğretim Elemanı ve 321 öğrencisi bulunmaktadır.
1996 yılında kurulan Sağlık Yüksekokulu, Hemşirelik ve Sağlık Memurluğu bölümlerinden oluşmaktadır. Sağlık alanında eğitim, uygulama, araştırma yönetim ve liderlik rollerini etkin şekilde kullanılabilen meslek üyeleri yetiştirmektedir. 8 akademik personeli ve 338 öğrencisi bulunmaktadır.

Meslek Yüksekokuları
Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu
Ortaköy Meslek Yüksekokulu
Güzelyurt Meslek Yüksekokulu
Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri de kurulmuştur.
Akademik ve idari anlamda kuruluşunu tamamladıktan sonra yüksek lisans ve daha sonrada doktora eğitimi için öğrenci alınacaktır.

Volkan Soner
9 yıl önce - Prş 10 Tem 2008, 13:05

Amblemin Öyküsü

Aksaray Üniversitesi için çok sayıda taslak amblem üretilmiş ve Aksaray Üniversitesi Senatosuna sunulmuştur. Sunulan amblemlerden biri seçilmiş ve Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirilmiştir.

Amblemin genel çizgisi nice ozanlara esin kaynağı olmuş Hasan Dağını ve üzerinde yükselen bilim güneşini simgelemektedir. Hiç dağcılık deneyimi olmayanların bile rahatlıkla tırmanabileceği, dağcılık sporuna ilk adımın atılabileceği yürüyüş ve tırmanış rotalarına sahip Hasan Dağı, Aksaray ilinin doğal bir anıtı gibidir. 3268 m yüksekliğindeki bu volkanik dağ ilin her yerinden görülebilmektedir.

Amblemde bulunan renkler ve biçimlere başka anlamlar da yüklenmiştir. Amblemin alt kısmında yer alan açık ve koyu mavi dalgalar, Aksaray ilinin sulak bir arazi üzerinde kurulduğunu ve Aksaray ilinde zengin su kaynaklarının bulunduğunu ifade etmektedir.

Üst kısımda yer alan dairenin Hasan Dağı üzerinde yükselen bilim güneşini ifade ettiği yukarıda belirtilmişti. Güneşin renginde bir anlam daha yüklüdür. Güneş, pembeye yakın olan bu rengini Tuz Gölü üzerinde yaşayan tuzcul bakterilerinin pigmentlerinden almaktadır. Bu renk mevsimlere göre değişik tonlarda olmakta ve kırmızı ile leylak rengi arasındaki renk değerlerinin neredeyse her halini alabilmektedir. Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında tuzcul bakterilerin almış oldukları renk, amblemde bilim güneşini simgeleyen daire içinde yer alan pembeye yakın bu renk gibi görünmektedir.

Böylelikle Aksaray ilinin doğal anıtları haline gelen Hasan Dağı'nın, Tuz Gölü'nün ve zengin su yataklarının, Aksaray Üniversitesi'nin amblemine, hem renk hem de biçim olarak yansıtıldığı düşüncesi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Amblemin tasarımı Dr. Yusuf Keş tarafından yapılmıştır. Dr. Yusuf Keş Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden sanatta yeterlilik derecesini 2006 yılında almış, halen Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde Öğretim Görevlisidir.

onurnazliaka
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 16:45

(+)

(+)

Ahmet Bey
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 19:40

Selçuklu ve Osmanlı zamanında bir ilim ve irfan merkezi olan Aksaray'da yıllarca üniversitenin olmaması hataydı , geçte olsa üniversiteye kavuşması iyi oldu.

Hasan Yüksel

2 yıl önce - Cmt 24 Ekm 2015, 23:04

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET