Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
KeReM

15 yıl önce - Cum 11 Nis 2003, 03:02

Zincirlikuyu'da Metrocity ile Tat kuleleri arasında saklanan bu güzel köşk 1850'lerde yapılmış ve bugün Yapı Meslek Lisesi olarak kullanılıyor. Veliahd Yusuf İzzeddin Efendi yazlık köşk olarak kullandığı pek çok evinden biri olan bu yapının içinde intihar etmiş.4. Levent'te bugün Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Binası olarak kullanılan bu bina, 3.Selim döneminde (1800) kurulan Levent Kışlası'nın pek çok binasından günümüze kalan tek parçası. 1950'lere kadar metruk bir durumda bulunan ve halk arasında perili köşk denilen bina ne mutlu ki yıkılmayıp Restore edilmiş.

Aydinsert
14 yıl önce - Sal 24 Şub 2004, 12:22

ilk fotograftaki yapı hakkında kısa bir tarihçe:
1884 yılında inşa edilmiştir.Padişah Abdulaziz'in oğlu Veliaht Prens Yusuf İzettin Efendi(1857-1916)nin yazlık av köşkü olarak dönemin ünlü mimarı Sarkis Balyan'a yaptırılmıştır.Verimli bir kuyunun başına Mabeyn köşkü,Harem köşkü ve Bendegan köşkü olmak üzere 3 yapı yapılmıştır.Ayrıca bir çok havuz,sera ve bir kaç önemsiz yapı da eklenmiştir.Özellikle bahçesi özenle seçilmiş akdeniz iklimine mahsus ağaçlarla bezetilmiştir

Uzun yıllar yaz aylarında Yusuf İzettin'e barınak olan Zincirlikuyu Kasırları 2.meşrutiyetin ilanı ve Yusuf İzettin'in İttihat ve terakki ile ters düşmesi ile zorunlu ikameti haline gelecektir.Yusuf İzettin Efendi'nin inziva yılları başlamış olacaktır.

2 şubat 1916'da Yusuf İzettin Efendi, babası Abdulazizle aynı kaderi paylaşır ve bileklerini harem köşkünde keserek intihar eder(ya da öldürülür)Ancak aile bireyleri Saltanatın kaldırılı- şına kadar burada ikamet ederler.

Bu kasırlar , 1923 yılında cumhuriyetin ilanlarıyla birlikte Balkan, 1.Dünya,Çanak-kale savaşlarındaki şehit çocuklarının ilkokul seviyesinde tahsil veren "Dar’ül-eytam" adı altında (Eytam:yetimin çoğulu)yuva – okul olarak hizmete başlamış; sonradan Hürriyet-i Ebediye ilk okuluna dönüştürülmüştür.1938 -1939 öğretim yılında bu ilkokul, Mecidiyeköy’e taşınmıştır.Okulumuz 1939 – 1940 yılında Yapı Usta Okulu adı altında öğretime başlayarak mesleki eğitime geçmiştir. Yıllar geçtikçe 40 dönüm arazi içindeki okula pek çok binalar yapılmıştır. Yapı Enstitüsü ,Yapı Sanat Enstitüsü,İstanbul Yapı Meslek Lisesi;tarihinde aldığı isimlerdir.


Misafir 0e3

1 ay önce - Pzr 21 Ekm 2018, 21:22

1967 de 4.Levent Sinemasinin arkasinda bulunan bina bahsedilen Perili Koskmu ?cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL