Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
orhanserdar
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 13:31
Demirboku Mağarası


İnegöl İlçesinde MTA tarafından yapılan çalışmalar sonucu tespit edilen irili ufaklı 54 mağara’ dan 12’ si turizm amaçlı kullanılabilecek nitelikte bulunduğundan dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığınca tescil edilmiş.

İnegöl Kaymakamlığınca özel sektöre kiralanarak turizme açılan Oylat (Bursa) mağarasından başka ilçe sınırları içerisinde Küçük Oylat, Elmaçayır köyü yakınlarında Elmaçayır ve Delikli Mağara, Kıranköy yakınlarında Koca Mağara bunlar arasında bilinenleri. Diğer mağaraların yerleri ise ancak yöre köylülerinden öğrenilebiliyor. Detaylı bilgiye sahip yetkili mercii bulmak mümkün değil.

1995 yılında ANMAK (Ankara Mağara Araştırma ve Koruma Derneği) ekibince incelemesi yapıldıktan sonra haritalandırılan Demirboku mağarası da bu 54 mağaradan biri.

İnegöl ilçesi Tahtaköprü Beldesine 25 km. mesafedeki Mesruriye köyü sınırlarında kalan Demirboku mağarasının girişine ulaşmak için toprak, hayli bozuk ve şu anda karlı olan 7 km. yolu traktör üstünde aşmak veya yürümek gerekiyor. Giriş, Domaniç’e bağlanan yolun kenarında 1.430 m. rakımda.

Mağara ağzı çok geniş değil ancak geçen yıl Mesruriye köylülerinin tarlalarına ulaşımı ve orman seyreltme çalışmaları sırasında kullanmaları amacıyla yapılan yol genişletme çalışmaları sırasında dökülen hafriyat ve toprak nedeniyle bir hayli kaygan.

Girişten itibaren yaklaşık 20 metrelik salon bölümü hafriyat dökülmüşçesine taş ve toprakla kaplı. Buradaki taşların çoğu sarkıt veya dikitlerle aynı yapıda, üzerleri toprak ile örtülü. Ancak garip olan, tavan granit görünümünde ve dikit oluşturacak kadar da su sızıntısı yok. Unutmadan, giriş ağzından zemine inildiğinde ilk göze çarpan tarihin ilk arkeologları sayılan define avcılarının soylarından gelen zat-ı muhteremler tarafından kazılmış çukur.

Batum göçmeni Mesruriye Köylülerinin anlattıklarına göre önceleri bölgede maden yatakları varmış ve bu mağaradan da demir madeni çıkarılıyormuş. Mağaranın maden ocağı olduğunu kanıtlayan bir bulguya da rastlanmamış/rastlanmıyor ama anlatılanlar böyle.

Giriş ağzından itibaren hafif meyilli, kaya parçalarının kapladığı yoldan indikten sonra yüksekliği 3 metrelik salonda sağda, küçük bir doğal havuz var. Köylüler zaman zaman buradan evlerine su götürüyorlarmış. O günde yaklaşık 20 litre su indirdiler köye, cildi yumuşatıyormuş.

Demirboku mağarası yaklaşık 90 metre uzunluğunda ve dar galerilerden oluşuyor.

Giriş ağzından 30 metre sonra eğilerek geçilebilecek bir galeri var. 5-6 metre ilerledikten sonra yol 2 ye ayrılıyor. Sağa dönüp diz üstü ilerlendiğinde, 5 metre derinde yaklaşık 3 metre uzunluğunda pek de derin olmayan bir havuz var. Su oldukça berrak fakat akarı-devamı yok. Soldaki galeri yine aşağıya doğru bir tünel olarak devam ediyor. Takriben 30 metre yay çizerek ilerliyor ve bu kez bir başka salona çıkılıyor. Burası da taş ve toprak yığını dolu. Tavanda mağara sakini birkaç yarasa asılı. İdare eder derecede sarkıt ve dikit oluşumları mevcut. Salonun taş-toprakla dolu zemininde, duvar dibinde, ancak dikkatli bakıldığında görülebilecek bir delik göze çarpıyor. Fazla kilolu olmayan birinin geçebileceği ancak tesisat kullanılmasını gerektiren bir bacadan 6 metre kadar dik inildikten sonra aynı uzunlukta ve paralel giden bir başka galeri daha var. Oldukça dar ve fazla havadar değil. Öyle ki ağzınızdan çıkan buhar adeta havada asılı duruyor. 20 metre kadar sonra yol yine üçe ayrılıyor fakat her üç yolda birkaç metre sonra çökeltiler nedeniyle kapanmış.

Birkaç yarasa dışında belirgin bir hayvan varlığı bulunmayan mağara fiziki özellikleri nedeniyle turizmden ziyade mağaracılar için ideal. Başka mağaralara veya Oylat mağarasına girenlerin gördükleri sarkıt-dikitler, damlataş havuzları bu mağarada yok. Kendi halinde bir mağara denilebilir.  

Bu arada ismi garip ve argo gelebilir. Demir madeni eritildikten sonra kalan posanın adıyla madenin adını birleştirip Demirboku demişler adına… 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


orhanserdar
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 13:52

Demirboku Mağarası

 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
ANA SAYFA -> BURSA