Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Esat San
12 yıl önce - Sal 07 Şub 2006, 12:39
Hatlar Araçlar

Arkadaşlar bir kaç kelam etmek te bize düştü sanırım

Sultançiftliği - Metris arasında hat tamamlanmış durumda yani burada peron yükseltme ya da başka bir işlem söz konusu değil bu hattın 5km sinin yer altına alınmış olması da hattın LRT olduğu anlamına gelmez LRT tamamen çevreden izole edilmiş hatlardır burada ise değil ve burası tekrarlıyorum bir tramvay hattıdır. Sultançiftliği - Metris arasında tüm istasyonlar alçak taban araçlara göre imal edilerek kurulmuş durumda yani işletmeye hazır yani burası için alçak tabanlı araçlar kullanılacak, bu yazının ana teması olan Tatra lar ya da diğer Almanya' da kullanılmış araçlar ile ilgili bir araştırma yapıldı doğrudur ama şu anda bu araçların alınması ya da kiralanması yönünde de bir gelişme yok, halihazırdaki düşük tabanlı araçların devamı bir filo içinde Bombardier ile görüşme (pazarlık) yapılıyordu ama sanırım Bombardier fiyatını istenen rakama çekmiyor (ilk alımda elimizde RTE kozumuz vardı ama ABB frenlemesi ile üretim iptal edildi dolayısı ile fiyat kırmak için karşısına Rottem ile çıkıldı sanırım)

Zeytinburnu - Bağcılar ile ilgili olarak bir arkadaşımız raylar devam ediyor demiş doğrudur raylar devam ediyor ama dikkat etti iseniz şu anda kullanılan peronun LRT istasyonu tarafında beton bir alan var (burasının çevre düzenlemesi olduğunu sanmayalım) ve istasyonun girişi oldukça geride yani turnikelerden geçiyorsunuz sonra tramvay yolunu geçerek perona giriyorsunuz, girişte sağınızda kalan alan büyük ihtimalle Zeytinburnu - Bağcılar hattının yolcu peronu olacak ve bu hatta Akın Bey' in Dalan araçları diye adlandırdığı ABB-SGP araçları kullanılacak, Bağcılar güzergahına katener çekme işlemleri başladı, peronlar da bir iki ay içerisinde yükseltilecektir, ama Mahmut Tan ın bahsettiği geçici çözüm anlatımı da kısmen doğrudur, bu araçlar hatta kalıcı olarak planlanmıyor, Rotem firmasından araçların alınmasını takiben bu hatta da düşük tabanlı tramvay araçları kullanılacak, (2 yıl öngörülüyor sanırım) benim tahminim 2008 ortaları bilemediniz sonuna kadar hattın kullanımı bu şekilde olacaktır, tabii bunlarda bizim duyumlarımız ama her şeyin netleşmesi Mart - Nisan gibi olacaktır,

Mahmuttan
11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 09:59

En son 1 yıl önce yazılmış ve o zaman yazılanlara göre Sultançiftliğinde düşük tabanlılar olacak deniliyor ama başka başlıklarda arkadaşlar peronların yükseltildiğini yazıyorlar, bu ne yaman çelişki?

Benim geçtiğimiz hafta kulağıma kaçan bir iki kar suyu var paylaşalım bakalım,

Öncelikle Sultançiftliği hattını Sn. Kadir Topbaş Mayıs ta açacaklarını belirtti, inşallah diyorum ama hala araç yok diyorum, burada peronların yükseltilmesi işlemi de aslında duyumumu pekiştiriyor, bu başlığı ilk açtığımda bahsettiğim yurtdışından eski araç alımı yeniden gündemde ama sanırım bu sefer kiralama yapılacakmış, Kadir Bey' in bu konuda özellikle hızlı davranılmasını istediğini de duyduk, burada 10 set yani 20 araçlık bir kiralamadan söz ediliyor, mesajları hızlıca taradığımda geçtiğimiz haftalarda Sn. Akın Kurtoğlu' nun Adana metro araçları neden İstanbul' a kiralanmıyor gibi bir başlığına rastladım acaba bu konuda bir bilgimi edindiniz bizim ile paylaşırmısınız?

Bir ikincisi İETT' ye ödenek ayrıldı bu yıl için araç alımına dair sanırım bu ödenek Sultançiftliği hattı içindi ama ortada ihale falan yok, hala ne bekleniyor acaba? alacaklarsa nasıl araçlar alacaklar, eğer buraya araç kiralanacaksa kaç yıl kiralık olacak yenileri ne zaman gelecek?

Bir diğer duyumda 40 adet tramvay alınacağı ama alımı ya İBB ya da Ulaşım A.Ş.' nin yapacağı yönünde böyle bir çalışmadan haberi olan varmı? alınacaksa neresi için 40 araç bence Zeytinburnu Bağcılar için çok olur, acaba Bombardierlerin aynısı alınıp Kabataş a da takviye yapılırmı? bu sorulara cevap bulabilirsek araç konusunda da pek çok şeyi netleştirmiş oluruz sanırım.

Alpino

11 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 20:45

iki katlı tramvay'ların tamda İstanbul'a göre olduğun düşündüm.Hemde hoş bir manzara oluştururlar.

(Honkong)                                                

(Honkong Tramvayları)

(Chicago metrosunun alttan görünüşü)

tramvay veya metro yolu yapmanın güç olabileceği yerlerde

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM