Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Salih Kuş

11 yıl önce - Pzr 01 Ekm 2006, 02:42

Alıntı:
Nilüfer'de Milli Piyango Anadolu Lisesi'nin 100 metre kadar aşağısında temeli atılmış bir spor salonu projesi mevcut

Bugun gazi caddesinden geçerken bu projenin bilgilerini okudum.Proje tarihi : 1995 ozamanki para ile keşif bedeli : 50.000.000.000 TL .. yani 1995te elli milyara burası yapılacakmış.ama şuan boş bir arazi durumunda.Herşeye rağmen 2010da Bursaya maç alamasakta burasının tamamlanması gerekiyor.

Akın Alan
11 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 18:51

Alıntı:
BURSA 2010 DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI İÇİN ATAKTA

Bursa’nın merkez Nilüfer İlçe Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ’’2010’da Türkiye’de yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası’nın bir ayağının Bursa’ya alınabilmesi için kentin tüm dinamikleri harakete geçmeli’’ dedi.

Bozbey, gaztecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen FIBA Merkez Komitesi toplantısında 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın ev sahipliğini üstlenme hakkını elde etmesinin ardından istanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kentlerin hemen harekete geçtiğini kaydetti.
    Bu konuda görüştüğü, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in kendisine Bursa’dan böyle bir talep gelmediğini ifade ettiğini dile getiren Bozbey, bu dev organizasyonun bir ’’marka kent’’ olmayı hedefleyen Bursa için bulunmaz bir fırsat olduğunu vurguladı.
    Bozbey, Japonya’da yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası’na 24 ülkenin katıldığını, organizasyonun binden fazla medya mensubu tarafından izlendiğini belirterek, şöyle konuştu:
    ’’Bu çapta bir organizasyona ev sahipliği yapmak kente hem ekonomik bir hareketlilik kazandıracak hem de Bursa’nın tüm dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynayacaktır. Bu organizasyon, aynı zamanda ülkemizin takım sporlarında büyükler kategorisinde düzenleyeceği ilk dünya şampiyonasıdır ve bu organizasyonun başarılı olması gelecekte olimpiyatların ülkemizde yapılması konusunda da bir artı olacaktır.’’
    Organizasyon için Türkiye’nin 7 bin 500 kişilik 5 adet spor salonuna ihtiyaç olduğunu, bunun için Ankara ve Antalya gibi bazı kentlerde yeni salon projeleri geliştirildiğini ifade eden Bozbey, şunları kaydetti:
    ’’Oysa Bursa’da bu organizasyona uygun hazır proje var. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün Nilüfer bölgesinde projelendirilen, ancak ödenek ayrılmadığı için bir türlü hayata geçirilmeyen spor tesisleri yapılırsa, bu organizasyon için tesis sorunumuz da olmayacaktır.
    Projenin maliyeti 28 milyon YTL ve Devlet Planlama Teşkilatı’ndan bu ödeneğin çıkması için onay bekleniyor. Türkiye’de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın bir ayağının Bursa’ya alınabilmesi için kentin tüm dinamikleri harakete geçmeli. Tüm Bursalıları bu fırsata sahip çıkmaya çağırıyorum. Nilüfer Belediyesi olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Eğer Bursa’nın kazanmasını istiyorsak hep birlikte, el ele vererek kamuoyu oluşturabilir, ödeneğin çıkmasını sağlayabiliriz. Ödenek çıkmasa bile elbirliğiyle bu tesisi Bursalılar olarak gerekirse biz tamamlayabiliriz.’’

umut çam
11 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 01:52

Dünya Basketbol Şampiyonası gibi bir organizasyon bütün dünyanın gözünü o ülkeye ve şampiyonanın yapılacağı şehirlere çevireceğinden, bu konu tanıtım açısından aranıp da bulunamayacak bir fırsat bence. Ne yapıp edip grup maçlarının bir etabı Bursa'ya alınmalı. Tabii ki bunun için spor salonunun son derece modern bir tesis olması gerekiyor.Düşünsenize....ABD nin bulunduğu grup Bursa'ya düşerse,bütün dünyadan gazeteciler burada olacaktır.Bursa hem konum olarak hem kalacak yer olarak hem de basketbola olan ilgi olarak bu sorumluluğu almaya fazlasıyla hazır bence.

eng ygl
11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 17:30

Kesinlikle katiliyorum. Zaten elemeden sonraki karsilasmalar Istanbul'da yapilacak. Bir de grup maclarinin Istanbul'da olmasina ne gerek var? Bence de grup karsilasmalari Ankara, Izmir, Bursa ve Antalya'da, grup sonrasi karsilasmalar Istanbul'da oynanmali.

umut çam
11 yıl önce - Cmt 02 Arl 2006, 23:17

Evet ben de buna kesinlikle katılıyorum  Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'de yapılan Avrupa şampiyonasında böyle bir uygulama yapılmıştı. Grup maçları İstanbul dışında yapılmıştı, çeyrek finallerden sonrası ise İstanbul'da oynanmıştı. O zamanki Avrupa Şampiyonası olduğundan takım azlığından dolayı grup maçları Ankara, İzmir ve Antalya'ya verilmişti. Ama bu sefer Bursa'ya da maç verilebilir. Bence önemli bir konu, üzerinde durulması lazım diye düşünüyorum.

Anıl Sönmez
10 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 06:22

Bence bu konu, Bursa kamuoyu olarak, atlamamız gereken önemli bir konudur. Şu günlerde "Bursa 2018"  hedefi için pek bir hareket göremesem de(ancak internetten takip edebiliyorum maalesef), bu hedefte öne çıkartılabilecek ilk konu olmalıdır. Elimizde ülke olarak düzenlenme hakkı elde edilmiş bir şampiyona var. Yenisini veya 2018'i sıfırdan başlayarak alabilmenin yanında halihazırda elimizde olanı getirmek, ilkine göre çok zor olmasa gerek. İşte bunun sonucunda ilerisi için ne yapabiliriz görebiliriz.

Turizm kenti Bursa konusunda yapacağı katkıyı da unutmayalım (bu konuda daha çok yapmamız gereken var gerçi). En azından yurtdışındaki birçok insana Bursa adını duyurmuş olacağız. Maçlar esnasındaki sirkülasyon da cabası.

Son bir nokta, Tofaş'ın şampiyon olduğu son sene Turgay Demirel'in televizyonda röportajını izlemiştim. Artık Bursa Avrupa'da otomotivin yanında basketbol şehri olarak tanınıyor demişti. (Tabii o zamanlar iki takım birinci ligde, biri butun rakiplerini heryerde ezip geçiyor; Mako ve Gemlik yükselmek için playoff oynuyor. Her mahallede basketbol turnuvaları,liselerde basketbol şenlikleri. Cem Sultan Lisesi liseler arası şampiyon olmuş) Bursa'da bu spora diğer birçok şehirden(şampiyona verilmiş olanlar da dahil) daha büyük bir potansiyel olduğu apaçık. Umarım bu görüşlerini de hatırlayıp bu şehre hakettiğini verirler.

ERCAN AKGÜNGÖR

10 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 08:33

Bence de Bursa basketbola çok şeyler katmış ve şampiyonluklar elde etmiş bir il olarak böyle bir organizasyonun bir parçası olmayı hak ediyor. Üstelik önerilen yer mükemmel (Nilüfer'de yapımına başlanan bitirilemeyen salon). Eğer yapılırsa otopark sorunu olacağını zannetmiyorum. Çünkü biraz üst tarafında pazar yeri var burası otopark olarak kullanılabilir.Bu spor salonu yapılırsa kendi otopark yeri de olacakır. Zaten yıllardır basketbol liginde mücadele eden Bursa takımları sadece tek bir salonla idare ettiler. Artık Bursa'nın da uluslararası standartlara uygun bir salonu daha olması gerekiyor.

Anıl Sönmez
10 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 14:14

Evet, ulaşım ve araç parkı açısından çok uygun bir yerde olduğuna katılıyorum. Ayrıca şehrin güzel bir yerinde olması, imaja pozitif katkı yapacaktır. Arka tarafı mezarlık oldugu için yapılaşma yok, etrafındaki alanlar ise boş. (En son ağustos ayında gitmiştim, son durumun değiştiğini zannetmiyorum). Pazar yeri tarafında ise bir çok okul var, çok gerekirse bu okulların otoparkları da diğer boş araziler ile özel araçlar için kullanılabilir.

Fikrim, bir şampiyona esnasında buraya araba ile gitmeye gerek olmadığı yönündedir. Fatih Sultan Mehmet Bursaray istasyonundan veya Esentepe Bursaray istasyonundan yürüyerek ulaşım 25 dakika civarında alır diye tahmin ediyorum. Çeşitli ülkelerden gelecek taraftar grupları gerçekten Fatih Sultan Mehmet Bulvarını çok renklendireceklerdir, yürümek ayrı bir zevk olacaktır. Bulvarda kafe/restorant sayısı da arttığı için insanlar zaten maç öncelerini burda değerlendireceklerdir.

Esentepe istasyonuna ve Fatih Sultan Mehmet istasyonuna birer adet ring hattı konulsa dahi maç günleri, ulaşımı çok büyük ölçüde çözecektir. İki istasyondan da, otobüslerin yolcu alıp salona götürmesi ve yine istasyona geri dönmesi, doluluk oranına göre indirme-bindirme dahil 10-15 dakika arası alır diye yine tahmin ediyorum.

Güzelyalı'dan konulacak hat veya Güzelyalı'dan gelecek otobüslere entegre bir hat da birçok basın mensubu veya sadece maç için Bursa'ya geleceklere yönelik konabilir. Bu açıdan bakınca, basın mensupları, yabancılar için de bir ayağın Bursa'mızda olması çok avantajlı. İstanbulda maçları takip ederken başka bir maç için Bursadaki salona gelmeleri yaklaşık iki saat alacak ki, yine çok güzel bir süre. Maç çıkışı da geri gönülecek.

Sıralanan pozitif öğeler bir salonun yapılmasına bakıyor ise, bence bu salonun yapılmasını sadece şampiyona bile hakediyor. Umarım birşeyler değişir de bir ayağı alırız.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet