Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Volkan Sevim
11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 07:12

Alıntı:
Bu kompleksten kaynaklanan bir durum değildir, İslamda suret yasak olduğu için Osmanlı bu sanat eserlerini yok etmeyip üzerlerini, eserlere zarar vermeyecek şekilde kapatmışlardır, bugün bir sanat eseri üzerine sıva yapın yarın yeniden kazanamazsınız, o eser değil zarar görmek, kurtarılamaz bile, ecdad herşeyin hesabını kitabını yapıyordu zamanında, Selatin camiilerinin değişecek onarılacak çinilerini bile bir yere sandıklarla gömerek gerekli yerlere de işaretlerini ve nasıl onaracaklarını yazdıkları bir pusula bırakmışlardır.. Sumela manastırında gördüğüm ikonlar üzerinde Türklerden çok yabancı turistlerin isimleri var, ziyaret edenlerin bu noktaya dikkatini çekmek isterim.. Gerçek kompleks ecdadını ve geçmişini kabullenemeyip *jakoben davranışlardır..

Sabahattin Bey, ben Osmanli komplekslidir demedim. Tam tersine, isteler mozaikleri ortadan kaldirabilecekken boyle yapmamislar, korumuslardir dedim.

yasar_gul

11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 10:38

Alıntı:
Bir cuma gunu cuma namazı vaktinde Sultanahmet civarında olsaydım, ve Ayasofya nın da cami oldugunu varsaysak bile gidip orda namaz kılmazdım.Gider Sultanahmette kılardım. Bırde Ayasofya nın iç duvarlarında ikonalar var, tepemde Hz. isa , meryemana ve havariler varken nasıl namaz kılayım.Kendi odamızda bıle ınsan resmı varsa ustunu kapatıyoruz. İbadet huzur içinde yapılmalı. Madem namaz kılamıyoruz bırakalım müze olsun diye dusunuyorum.
Batı trakyada yunanlılar Turklere ait bır camıyı kılıseye çevirseler yer yerinden oynardı.

Ayasofya da namaz hala kılınıyor.Bilindiği Gibi orası iki bölümden oluşuyor.Siz sadece o mozayikli bölümü gördünüz sanırım.Ben bile iki hafta önce namaz kıldım.
Topkapı Sarayı na giderken solda Ayasofyanın ikinci bölümü var.Ve halen ibadete açıktır.

sabahattin kayış

11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 11:33

Alıntı:
Sabahattin Bey, ben Osmanli komplekslidir demedim. Tam tersine, isteler mozaikleri ortadan kaldirabilecekken boyle yapmamislar, korumuslardir dedim.

Yazınızda ilk okuduğumda sanki Osmanlının komplekleri var ve bu nedenle bu ikonları kapatttığı şeklinde anlamıştım..

İşte bu noktada sitemizde, dil ve yazım hatalarına neden önem veriliyor, daha iyi anlaşılıyor herhalde, yazınızın cümle yapısı yanlış anlamaya müsait evet tekrar okudum ve haklısınız, bugün kü yeni mesajınızda çok açık ve net yazmışsınız,

Evet Osmanlı mozaikleri ortadan kaldirabilecekken boyle yapmamislar, korumuslardir, bu görüşünüze katılıyorum..

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet