Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ersindonmez

10 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 16:44
Büyükşehir Belediyesi'nden Altın Bilezik

Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSMEK’in yanı sıra Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı (BEGEV) işbirliği ile ortaklaşa düzenlediği ücretsiz mesleki eğitim kurslarıyla da birçok işsiz vatandaşı meslek sahibi yapmayı sürdürüyor.
  Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, BEGEV tarafından Plastik Kalıp Tasarımı, Tekstil Moda Tasarımı ve Web Tasarımı branşlarında verilen mesleki eğitim kurslarına kayıt için 450’nin üzerinde vatandaşın başvurduğu belirtildi. 18-30 yaş arası, lise ve dengi okul mezunu işsiz gençlere bilgi, beceri, nitelik kazandırmak ve ev ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla başlatılan kurslarda vatandaşların en yoğun ilgiyi Web Tasarımı bölümüne gösterdiği belirtildi.
  Başvuran vatandaşlar arasından kurslara kabul edilenlerin sınav ile belirlendiğine dikkati çeken yetkililer, her branş için 20 kişilik sınıflar oluşturulduğu ve toplam 60 kişinin seçtikleri branşlarda eğitimlerine devam ettiğini söyledi.
 Kursiyerlerin genç bireyler olduğuna ve kurslara hobi olarak değil, meslek sahibi olmak amacıyla katıldıklarına dikkat çeken Tekstil ve Moda Tasarımı Branş Öğretmeni Nazife Alper, “Öğrencilerimizin en büyük hayali stilist olmak ve kendi iş yerlerini açabilmek. Biz de onlara bu hayali doğrultusunda kağıt üzerinde çizim yapmayı, kalıp çıkarmayı, dikimi, bilgisayarda çizim yapmayı, model oluşturmayı, renk vermeyi ve katalog yapımını bir bütün olarak öğretiyoruz. Moda Tasarımı konusunda verdiğimiz eğitim, toplu üretime yönelik. Yani kursiyerlerimiz bir giysiyi de, bin giysiyi de en kolay biçimde üretmek için ne yapması gerektiğini bu kurslarda öğreniyor. Verdiğimiz eğitimin sonucunu da 2006-2007 eğitim yılının sonuna doğru düzenlemeyi planladığımız defilede göreceğiz” dedi.  
Toplam süresi 800 ile 964 saat arasında değişen ve 8 ay sürecek eğitimler, Demirtaş Organize Sanayi bölgesinde bulunan BEGEV’e ait iş atölyelerinde veriliyor. Kursiyerler, aldıkları eğitimler sonucunda kazandıkları bilgi ve becerilerini işletmelerin çeşitli birimlerinde görev alarak değerlendirebilecekler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik alanında yapmış olduğu güzel bi çalışma diye düşünüyorum.Bu başlığı açmamın sebebi bir yakınımında bu kurslardan faydalanıp şimdi bir iş sahibi olması.Gerçekten örenek teşkil edecek güzel bi çalışma Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni can-ı gönülden tebrik ederim.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet