Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Aras Berkin
2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 17:34
Sapa yer olmasi bahane olamaz!

Alıntı:

Bir dağın fiziksel ve iklimsel olarak kayak merkezi kurulmaya uygun olması bir şey ifade etmiyor. Bölge kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde ise dağ ne kadar elverişli olursa olsun hiç bir şey ifade etmiyor. Dedegöl Dağı çok güzel bir dağ ancak sapa, ulaşımı çok zor bir yerde. Yani nüfusun yoğun olduğu büyük şehir merkezlerine ve turizm bölgelerine ulaşım olarak çok uzak. Doğu Anadolu'da da uygun bir sürü yer var. Ancak kimsenin gidemeyeceği yerlerde. Hatta Doğu Anadolu'da neredeyse her ilde kayak merkezi kuruldu ama doğru dürüst giden yok. Kimsenin gitmediği rantabl olmayan bir merkezin olabilirliği yok maalesef.

Buranin cok sapa bir yer olduguna katilmiyorum.
Beysehir Golune cok yakin, Beysehir'e yarim saatten az mesafede. Dag zaten gole nazir, dunyadaki en guzel manzarali kayak merkezlerinden biri olur.

Konya, Isparta ve Antalyaya 1-2 saat mesafede. Ulasiminin nesi bu kadar zor anlamadim. Benim Konyaya pek yolum dusmez ama ben bile 2 defa Beysehirden gecmisligim var. Evet bir Palandoken gibi, Uludag gibi buyuksehirlerin dibonde degil belki ama kus ucmaz kervan gecmez bir yer olduguna da katilmiyorum. Sanki Mus'tan, Agri'dan, Tunceli'den bahsediyormus gibi yazmissiniz.

Ozellikle ileride Antalya-Konya hizli treni yapilinca hizli tren hattina cok yakin bir bolgede olacak.
Antalyaya, Konyaya gelen turist rahatlikla buraya ulasabilecek.

Hizli tren yapilmadan once ise uygulamaya konmasi zor. Zaten onceden de belirttigim gibi bu projeler illa birkac yil icinde yapilacak diye birsey yok ileride kis turizmine yatirim yapalim dedigimizde elimizde bir suru hazir proje olacak.

Antalyaya gelen turist rahatlikla Buraya yonlendirilebilecek.
Antalyaya deniz kum gunes icin gelen ayni turistler kayak da yapiyor. Turkiye kayak merkezleri yonunden fakir oldugu icin de tercihlerini Fransa, Isvicre, Avusturya gibi ulkelerden yana kullaniyorlar.

Hem siz Alplerdeki kayak merkezleri sapa yerlerde degil mi saniyorsunuz?
Courchevel, Val d'Isere, Crans Montana, St. Moritz, Kitzbuhel gibi dunyanin en buyuk kayak merkezlerinde bulundum. Siz buralar sapa yerlerde degil mi saniyorsunuz?
Dunyanin en buyuk kayak merkezi 3 vadi kayak merkezi (Courchevel-Meribel-Val Thorens) Fransa'nin Italya sinirindaki Savoie bolgesindw bulunur. O bolgedeki duzinelerce kayak merkezlerinden biridir. Ve son derece sapa bir yerdedir.

Oraya en yakin havalimanlari Cenevre veya Lyon'dur.
Havalimanindan sonra 3 saat otobusle veya arabayla yol gidersiniz cunku dagin basi.
Demiryolu 400 metre rakimdaki vadi kasabasi Moutiers'e kadar gelir.
Oradan da trenle kislari bu kayak merkezlerine her gun binlerce turist akin akin gelir.
Hatta sirf kayak merkezlerine ulasim icin Londra'dan Moutiers'e direkt Eurostar YHT calismaktadir.
Turizm acentalarinin tatil paketleri ile turistler Cenevre veya Lyon'a ucakla ucup 3 saatlik otobus yolculugu sonrasi buraya ulastirilir.
Kendi imkanlariyla gelenler ise ya araba kiralar ya da trenle gelirler.

Ama her yil milyonlarca turist o kayak merkezlerine gidiyor.
Hem de dunyanin her yerinden. Kanada, Ingiltere, Rusya, ....
Fransa'nin dunyada turizmde 1 numara olmasi sapa, uzak, luzumsuz demeden kar yagan her daga kayak merkezi kurmus olmasi.
Demek ki kayak merkezleri iyi olduktan sonra sapa yerde olmasi problem degil.

42 ÖNDER FAHRİ

2 yıl önce - Cum 12 Hzr 2015, 00:43

Alıntı:
Konya, Isparta ve Antalyaya 1-2 saat mesafede. Ulasiminin nesi bu kadar zor anlamadim.

Ben de pek yakın olmadığını düşünüyorum. 1-2 saat mesafede değil. Haritadan göründüğü gibi kolay değil o bölgeye ulaşmak. Arada koskoca Toros Dağları var. Ayrıca 1-2 saat derken 1 saat ile 2 saat arasında iki katı fark var. Örneğin 1 saatlik mesafede bir yer yakın kabul edilir. Ancak 2 saatlik mesafedeki bir yer de uzak kabul edilir. Yani 1-2 saat demek o kadar basit değil. Aralarında uzak ile yakın kadar büyük bir fark var. Buraya ziyaretçi gelebilecek olan, bölgeye en yakın merkezler Antalya ve Konya. Ne Antalya'dan, ne de Konya'dan 2,5 - 3 saatten önce ulaşılamaz Kayak Bölgesine. Ayrıca Antalya'da 50 km. ötede Saklıkent Kayak Merkezi ve yine Antalya'ya yakın olarak Isparta'da Davraz Kayak Merkezi var. Alanya bölgesinde de Alanya'ya çok yakın mesafede Akdağ kayak merkezi kurulma çalışmaları var. Antalya tarafında durum böyle. Konya tarafına da bakacak olursak Konya'nın da 50 km.lik mesafesinde, Derbent Aladağ'da Kayak Merkezi kurulma çalışmaları var. Evet ben de katılıyorum ki dağ çok güzel bir dağ, belki de Türkiye'nin en güzel dağı sıralaması yapılsa, ilk üçe girebilecek bir dağ. Zaten dağcılık ve kaya tırmanışı alanında Türkiye'nin en uygun hatta dünya standartlarındaki alanlarının başında geliyor. Kayak Merkezi kurulabilecek çok güzel alanları da var. Ancak kurulacak bir kayak merkezi yeterince ziyaretçi çekemez ve kendisini kurtarmaz. Bunun içindir ki kamu veya özel sektörden hiç bir kurum ve şahıs buraya böyle büyük bir yatırımı yapmaz, yapamaz maalesef. Beyşehir gölü bölgesi tam bir tabiat cenneti, turizm için mükemmel bir bölge. Ancak orası da milli park olduğu için turizme açılamıyor. Beyşehir yöresi güçlü bir turizm cenneti haline gelirse o vakit bu dağda büyük önem kazanır. Ancak bu şartlarda, yani Beyşehir Gölü milli park olduğu sürece bunun olması da mümkün değil maalesef.

Ayrıca aklıma gelmişken şunu da belirteyim; başlık Dedegöl ve Anamas Dağları aynı dağ kitlesiymiş gibi açılmış, Dedegöl Dağı ile Anamas Dağları birbirinden ayrı 2 dağ kitlesidir. Anamas Dağları daha alçak bir kitledir, neredeyse ortalama 2000 küsür metre rakım civarında çok geniş bir yayla gibidir, bir sıradağdır. 2000 küsürlerde pek çok zirveleri vardır. Dedegöl Dağı'nın hemen kuzeyinden Beyşehir gölü boyunca gölün kuzeybatısına kadar uzanır.

Aras Berkin
2 yıl önce - Cum 12 Hzr 2015, 09:22

Onder bey buranin cok yakin olmadigina da, yakin vadede yani 5-10 yil icinde yapilamayacagina da katiliyorum.

Ama onceki mesajimdaki detaylari okumanizi tavsiye ederim. Fransa, Isvicre, Avusturya gibi ulkelerin kayak merkezleri de hep sapa yerlerde. Hatta dunyanin en unlu kayak merkezleri buradan cok cok daha sapa yerlerde ama dunyanin her yerinden turist geliyor.
Benim fikkat cekmek istedigim nokta kayak merkezi iyi olduktan sonra sapa olmasi onemli degil.

Derbent'i bilmiyorum incelemedim, ama Saklikent de, Akdag da, Davraz da burasi ile kiyaslanamaz.
Saklikent ve Akdag'da sezon cok kisa ve kar kalitesi dusuk, bazi seneler kar olmuyor.
Buralari maximum seviyede gelistirirsek ne buyukluge ulasabilecegini gosteren calismalar da yaptim, inceleyebilirsiniz.

Ne Saklikent, ne Akdag ne de Davraz burasi ile buyukluk ve potansiyelde boy olcusemez.
Oralara anca birkac liftlik ufak kayak merkezi olur. Zira halihazirdaki kayak merkezlerimiz de, Uludag, Erciyes, Palandoken ve Kartalkaya haric son derece kucuk tesisler.

Dedegol'e ise Avusturyadakilere benzer son derece buyuk bir tesis yapmak mumkun, bu potansiyeli var.
Ileride yakinindan hizli tren de gececek, turizm acentalarinin da gelecekte buraya boyle bir yatirim oldugunda rahatlikla doldurabilecegini dusunuyorum. Ama daha zamani var.
Zaten bu tip projeler hazirlamamdaki amac ic talep degil.
Amac disariya acilmak. Turkiyeyi uluslararasi kis turizmi destinasyonlarindan biri haline getirmek, kislari da gozde bir destinasyon haline getirmek, Fransa'nin birincilik tahtini sallandirmak.
O ulkelerde onlar neler yapmis da basarili olmus ben buna kafa yoruyorum bizdeki daglarin bir eksigi yok aksine fazlasi var...
Sadece cogunlukla deniz-kum-gunes ve birazcik kultur turizmi ile dunya 6.siyiz. Bu konularda daha da gelisaek bir de kis turizmini de eklesek 1. Oluruz cok rahat. Turkiyenin bu potansiyeli var bu ulkeleri gormus olarak ben kesinlikle inaniyorum.
Ben de bu amacla calismalar hazirlamaya devam edecegim.

Turkiyenin daglari en az Alpler kadar potansiyele sahip. Ve faydalanmamiz lazim diye dusunuyorum.
Bir gun olacak ama bu yakin bir tarihte degil. Zaman alacak.
Projeyi paylasmasi benden, gunun birinde gerceklesmesi temennilerimle.
Yakinda bitiririm, umarim begenirsiniz. Buranin potansiyeli cok buyuk, buraya kurulacak kayak merkezi ufacik bir yer olmaz, Avusturyadakiler ile boy olcusur.

Beysehir Golu Milli Parki icin ise duzenleme yapilmasi lazim.
Dogayi korumak onemli ama oraya kimse gidemedikten, kimse kullanamadiktan sonra ne anlami var?
Maksat en az agac keserek, en az kirlilik yaratarak orayi ic ve dis turizme kazandirmak olmali.
Dagin ismini ise iyi bilmedigimden ikisini birden yazdim.

Saygilar

Muammer Reis
2 yıl önce - Pts 06 Tem 2015, 18:43
Isparta - Dedegöl (Anamas) Dağları Kayak Merkezi [PROJE]

Bu muthis bir ruya
Olmaz boyle sey

Ben boyle bir proje icin elimden gelebilecek her turlu destegi veririm.
katkida bulunayim, sayet guvenlik sorunu olmaz sa ayni yerler yaz icin bisiklet ve yuruyus parkurlari olarak kullanilir ve muthis olur ... Guvenlikten kastim memurla, askerle, polisle veya gorevliyle halledilecek bir durum degil, mantalite olarak, anlayis, tolerans ve guvenlik gelmeli oyle bir yere

Isvicre de kar bile yagmiyor artik, suni kar yapiyorlar yogu yerde, ve hersey hersey ates pahasi, tekrar soyluyorum, guvenlik saglandigi takdirde dolar tasar boyle bir tasari,

10 numara, kolay gelsin!

"Have experinces not things, have stories not stuff!"

Aras Berkin
2 yıl önce - Cum 31 Tem 2015, 00:33

Muammer bey kesinlikle katılıyorum burası dağın başı sapa bir yer buraya kim gelir ki denilmiş, oysa burada hazırladığım proje Avusturya, İsviçre, Fransa, İtalya gibi ülkelerdeki dünyanın en büyük kayak merkezleriyle yarışabilecek ölçekte olacak.

İleride Antalya-Konya-Kayseri tren yolu da büyük ihtimalle Beyşehirden geçecek.
Antalyaya turist getiren acentalar rahatlıkla buraya dış turisti kış aylarında da yönlendirebilirler.

Projeyi Google Earth'e entegre ederek tekrar hazırlıyorum, bitirip buraya yükleyeceğim

Google Earthde çalışmalarımı yaparken arada resimlere de bakıyorum o kadar güzel bir yer ki.
Göller, çam ormanları, yaylalar, dereler, şelaleler.... Yeşil ve mavinin buluştuğu bir yer.
Dünyadaki en güzel manzaralı kayak merkezi olabilir burası.
Böyle yerlerin turizme kazandırılmaması, bilinmemesi beni çok üzüyor.

Aras Berkin
2 yıl önce - Cum 31 Tem 2015, 03:46
Anamas Dağı Kayak Merkezi Projesi

(+)

Anamas Dağı Kayak Merkezi projesini birkaç ufak detay hariç bitirdim
Genellikle zor derecede pistlerden oluşuyor.
Kayak merkezi 20 adet liftten oluşuyor, Avrupa standartlarında orta büyüklükte sayılır.
Fakat etrafındaki doğal güzellikleri ile, kamp alanları ve enfes Beyşehir gölü manzarası ile mavi ve yeşilin buluştuğu yerde son derece çekici bir kayak merkezi olacak

Aras Berkin
2 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 20:16

Projeyi tamamladim.

8 adet otel, 1 adet yöresel ürünler pazarı, 4 adet otopark alanı, 1 adet karakol, 1 adet itfaiye istasyonu, 10 adet kafe / restaurant, 1 adet benzin istasyonu, 5 adet kamp alanı, 22 adet liftten oluşuyor.

Mevcut toprak yollar asfaltlanacak, ağaç kesimi ise gereken yerlerde minimumda tutulmalıdır ancak mümkün olduğunca açıklık yerlerden yararlanıldı.

Kışları kayak, snowboard, kızak, yazları ise doğa yürüyüşleri, dağcılık, bisiklet gibi aktiviteler yapılabilecek, yeşil ve mavinin buluştuğu bir yerde bir doğa parkı olacak

(+)

Aras Berkin
2 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 23:14
Proje tamamlandı

Projenin farklı açıdan görüntüleri

(+)

(+)

(+)

Bu projeyle ilgili çalışmalarım şimdilik sona erdi

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)