Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
_serhat

15 yıl önce - Pts 26 Şub 2007, 17:24
BUR » D2.08. Sönmez Havayolları: Türkiye'nin İlk Özel Havayolu Şirketi

Alıntı:
Bursa'da ilk defa 1977 yılında kurulan sivil hava yolları, Türkiye'de de bu alanda ilk olma özelliğine sahipti. Bursa'daki bu kurum aynı zamanda ilk resmi sivil havayolları olarak hizmet veriyordu.

Sivil Hava Yolları AŞ Bursa'da, İl Özel İdare, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Sönmez Holding, Aksoylar, Şenkaya, Şener Makine ve bazı kurum ve kuruluşların ortaklığı ile 20 kişilik CASA 212 model iki uçak satın alınarak kurulmuştu. Kuruluşun akabinde Bursa'dan İstanbul'a her gün üç tarifeli sefer başlatılmıştı. Bu seferler 1984 yılına kadar devam etmiş, 1984 yılında ise Sönmez Holding Bursa Havayolları'na ait olan 2 uçağı satın alarak, Sönmez Havayolları'nı kurmuştu. 1984 yılından 1992 yılına kadar Sönmez Havayolları, Bursa-İstanbul seferlerine devam etti.

http://www2.dunyagazetesi.com.tr/news_display.asp ...pt_id=1042

Ben hayatımdaki ilk uçak yolculuğumu 1982 yılında Sönmez hava yollarına ait CASA 212 modeli uçak ile Istanbul- Bursa arasında yapmıştım.Her ne kadar kalkması ile inmesi bir olsa da Armutlu üzerinde hava boşluğuna girdiği zaman oldukça sert sallanıp uçaktan epey bir çatırtılar çıkıyordu.
      Daha önceleri ise THY nin DC 9 uçakları ile Bursa ya tarifeli seferleri olduğunu biliyorum. Ancak bunun hakkında fazla bilgiye sahip değilim.

[ Gerekli görülen lüzum üzerine ayrı başlık haline getirildi - Ebru K.Türk - Pts 26 Şub 2007, 17:39 ]

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Pts 26 Şub 2007, 18:28

Sönmez Holding'in sitesinde bu konuyla ilgili derin bir açıklaması yok. Ben olanları aktarayım önce;

SÖNMEZ HAVAYOLLARI

Sönmez Holding kurulusu olan Sönmez Hava Yollari ilk özel havacilik isletmesi olarak 1984 yilinda kurulmus ve bugüne kadar araliksiz hizmet vermistir. Hizmet yelpazesini her geçen gün büyüten sirketin faaliyet alanlari söyle siralanabilir;

Hava ulasim araçlarini, bunlarin yedek parçalarini ve bu araçlar için gerekli tüm madde ve malzemeleri satin almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek, ithal ve ihraç etmek, acenteliklerini üstlenmek ve acentelik vermek, hava ulasim araçlari ile yurt içinde Türkiye'den diger ülkelere, diger ülkelerden Türkiye'ye insan ve esya tasimak, tasitmak, hava ulasim araçlari konusunda komisyonculuk, mümessillik, aracilik ve uçak acenteligi yapmak. Bu güne kadar hizmet verdigi tüm alanlarda kalitesini ve ayricaligini kanitlamis olan Sönmez Hava Yollari güveni ve konforu ön planda tutan bir hizmet anlayisi benimsemistir.

Bu bilgi dışında bir yerde de Sönmez Havayolları'nın Bursa uçuşlarının neden durdurulduğunu okumuştum ama şimdi bulamadım. Yanlış hatırlamıyorsam sebebi, o zamanlar kullanılan Yunuseli Havaalanının kullanım ücretlerinin arttırılması yüzünden olmuş. Bu havaalanını kullanan uçaklar galiba devlete bir ödeme yapıyorlarmış fakat o dönemde kullanım ücretleri çok arttırılmış (fiyatları da unuttum). Bunun sonucu olarak Sönmez Havayolları da seferlerini durdurmuş. O günden sonra da Yunuseli havaalanı pek kullanılmaz olmuş, Yenişehir Havaalanının açılmasıyla da Askeriyeye devredilmiş ve artık sivil havacılığa kapalı durumda sanırım.

kadirtmr
12 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 14:54
onur aır soygunu

Arkadaşlar 7 martta izmirden istanbula 4.30da biletim vardi 4.10da havalaninda çek in vermedi onur air. Ve ben uçağa binemedim. 20 dakika sonra havalanacak olan uçağa bidirmediler. Aradim şikayetçi oldum. Benimle telefonda da konuşmak istemediler. Onur resmen soygunculuk yapiyor. Diğer şirketleri de biliyorum diğer şirketlerde bu nu yapmiyorlar. Trafikte kaldim ve izmirde hayati bir işim vardi. Havaalaninda o kadar yalvardim ama dinlemediler. Thyden bilet bulamasaydim hayatim mahvolmuştu... Onurun yaptiği bu haksiz kazanç ve soygundur...

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara