Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
korgun

12 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 18:01
Keçiören Adı Nereden Geliyor ?


Keçiören'in adıyla ilgili beş rivayet var, işte onlar :

Birinci rivayet: Keçiören ismi söylenip yazıldığı gibi "Keçi'lerin ören yeri" kelimesinin birleşmesinden oluşur. Ankara Keçisi'nin otlak yeridir ve daha önceleri kullanılan tarihi yerleşim yeri anlamında ören kelimesi ile birleşmiştir.

İkinci rivayet: Tarihçi Heredot, Pers İmparatorluğu'nun M.Ö.6. yüzyılda Anadolu'nun içlerine kadar uzanan tarihi kral yolundan bahseder.Doğudan gelen bu yol Ankara'dan da geçer. Ankara'ya geliş istikameti Pursaklar, Keçiören üzerindedir ve Ankara'da yaşayan halk, doğuya ve kuzeye, Bağlum üzerinden batıya gidilen yer anlamında yöresel ağızla "geçivermek", "gidivermek" fiilinin değişimi ile "Geçiveren" olarak adlandırılmış ve günümüze Keçiören şeklinde ulaşmıştır.

Üçüncü rivayet: Ankara ve Orta Anadolu'nun en güzel keçileri buralarda dökülürmüş. Keçe dökülen bu yerlere zamanla Keçiören denilmiştir.

Dördüncü rivayet: Bilindiği gibi tarihi Ankara şehrinin etrafı bağlarla, meşhur zümrüt yeşili alanlarla kaplıymış ve Ankaralılar bu bağlarda otuzun üzerinde üzüm çeşidi yetiştirirlermiş. Ankara'nın en geç olgunlaşan üzüm çeşitleri burada yetiştiği için "Geçveren" bağları dene dene bugünün Keçiören'ine dönüşmüş.

Beşinci rivayet: Ankara Mufassal Tahrir Defteri H. 867/M. 1463 tarihi kayıtlarda Karye-i Kiçiviran Tabi-i Kasaba olarak geçmektedir. Bu kayıtlar rivayetlerden öte belgeli bir kayıttır ve eski Türkçe'de "Kiçi", "Küçük" demektir. Kiçiviran’ da küçük viran yer anlamındadır.Zamanla da Kiçiviran Keçiören'e dönüşmüştür.


Nazli Atak

12 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 11:06

Keçiören Belediyesi web sayfasında "Keçiören’in ilk resmi yazılı kaydını Fatih Sultan Mehmet Han yaptırmıştır" cümlesi dikkatimi çekti. Söz konusu belge şu an Keçiören Belediyesinde mevcut mudur?

korgun

11 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 23:09

Misafir 06c

2 ay önce - Pzr 02 Arl 2018, 00:12

Hecelerinde ke'de keçi ö örnek ren rende

Misafir 6d0

2 ay önce - Pzr 02 Arl 2018, 11:20

Keçiören insanının inatçı olmasından.

murat967
2 ay önce - Pzr 02 Arl 2018, 18:03

Ben Keçe-ören diye duymuştum. Keçe yapılırmışcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet