Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kuraklık Tehlikesi
« önceki   123456

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 6
mehmeterden198

4 yıl önce - Cum 11 Tem 2014, 12:37

Alıntı:
İstanbul, ortalama 15 günde barajlardaki suyun % 3'ünü kullanıyor. Buna göre Eylül ayına girdiğimizde barajlardaki su miktarı tahmini % 11 olacak. Bu suda bizi ufak tefek yağışlar da olursa Ekim sonuna kadar idare eder. Sonrası Allah Kerim. Dua edelim bu kış bol kar yağışı alalım.


Kadir başkan sorun yok diyor. İnşallah bir bildiği vardır. Su tüketimi rekor kırıyor. Bir günde 2.9 milyon metreküp artı buharlaşma büyük rakamlar. Kısıntıya gitmek lazım bence. Havuzlu sitelerin suyu nereden geliyor? Şebekeden mi? Ağaoğlu her yere havuz yapmayı biliyor ama bunun suyu nereden geliyor onu merak ediyorum...


İsmail Yavuz

4 yıl önce - Pts 14 Tem 2014, 15:59
ÇİMLER KURUSUN


Bu ülkede, sabah-akşam milyonlarca ton suyu parklarda ve bahçelerdeki (HİÇBİR İŞE YARAMAYAN)
ÇİMLERİ SULAMADA TÜKETİYORUZ
Az olan suyumuzu çimlere kullanmayalım, bırakalım kurusun.


süleyman4242
3 yıl önce - Cum 19 Eyl 2014, 13:55

Konya'nın kurak alanları böyle canlandırılacak
Kuraklık ve çölleşme ile mücadelede Türkiye'de örnek çalışmaların yapıldığı Konya'nın Karapınar ve Kulu ilçelerinde, bitki örtüsünün zenginleştirilmesi amacıyla "tuz" ve "ebucehil" çalıları dikilecek

Konya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı fidanlıklarda deneme üretimleri tamamlanan çalılardan, ilk etapta 5'er bin adet üretilerek dikimine başlandı. Erozyona maruz kalmış alanlarda bitki örtüsünün oluşmasına katkı sağlayacak olan tuz çalısı, toprağın üzerindeki kısmı zarar görse de köklerinden yeniden canlanabilme özelliği sayesinde dayanıklılığı ile dikkati çekiyor.

Bölge Müdürü Bekir Karacabey, yaptığı açıklamada, Olcay, Altınanapa, Doğanhisar, Ereğli, Seydişehir ve Ermenek olmak üzere 6 fidanlığın bölgede ihtiyacı karşıladığını söyledi.

Toplam kapasitenin 30 milyon adet olduğu fidanlıklarda 24 milyon 500 bin fidanın bulunduğunu ifade eden Karacabey, bunların bazılarını vatandaşa dağıttıklarını, bir kısmının da satışını gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Fidanlıklarda 72 tür fidan üretimi yaptıklarını belirten Karacabey, son dönemde tuz ve ebucehil çalısı gibi kurak iklimde yetişebilen bitkileri yetiştirme gayretinde olduklarını anlattı.

Özellikle tuz çalısını, Karapınar ve Kulu çevresindeki kurak alanlara dikerek, buradaki bitki örtüsünün gelişmesine katkı sağlamayı planladıklarına işaret eden Karacabey, şunları kaydetti:

"Erozyonla mücadele çalışması yaptığımız sahalar var. Sadece erozyonla mücadele alanında diktiğimiz bitkiler var. Tuz çalısı bunlardan biri. Amerikan çalısı da deniyor. Ağaç değil, daha çok çalı formunda. Aynı zamanda yem bitkisi olan tuz çalısı, tuza çok dayanıklı. Kurak ve tuz oranı yüksek topraklarda yetişiyor. Otlatılan hayvanlar üstünü yediğinde kökü kalıyor ve seneye yeniden canlanıyor. Tıpkı yonca gibi. Besin değeri bilimsel olarak da araştırılıyor. Tuz çalısı üretimine 2 yıl önce başladık. Deneme üretimlerinin ardından başladığımız seri üretimde 5 bin adet yetiştirdik. Kuraklığın daha çok hissedildiği Karapınar ve Kulu bölgelerinde hem dağıtacağız hem de dikmeye devam edeceğiz. Şu ana kadar yaklaşık 300 adedi dikildi. Diğer bitkilerin yaşamadığı tuzlu topraklar için tuz çalısı çok verimli olacaktır."

- Ebucehil çalısı Kars ve Iğdır'dan getirildi

Karacabey, Orta Asya'da kurak alan bitkisi olarak bilinen "ebucehil çalısı" için de deneme üretimi başlattıklarını aktardı. Kars ve Iğdır yöresinden getirilen çalıdan da ilk etapta 5 bin adet üretildiğini belirten Karacabey, bunların da yine Karapınar ve Kulu'da toprakla buluşturmayı planladıklarını dile getirdi.

Zaman içerisinde tuz ve ebucehil çalısının seri üretimini gerçekleştireceklerini vurgulayan Karacabey, kurak bölgeler için ahlat, zerdali, ılgın çalısı, dişbudak, akçaağaç, aylanthus, alıç, kızılcık, iğde, sincan çalısı ve muşmula gibi türlerin üretimine de başladıklarını belirtti.

http://www.konhaber.com/yeni/haber-193985-GUNCEL- ...lacak.htmlZaferB66
3 yıl önce - Pzr 22 Mar 2015, 21:10
Dünya Su Günü


Bugün Dünya Su Günü. Geçen yıl başta İstanbul, bir çok yerde susuzluk tehlikesinden bahsedilirken biraz yağmur yağıp barajlar dolunca konu unutuldu. Bakalım gündeme tekrar ne zaman gelecek?

alim80
3 yıl önce - Pzr 22 Mar 2015, 21:13

Alıntı:
Bakalım gündeme tekrar ne zaman gelecek?


2021 yılında

Şu an dsi 2021 de 2014 ten daha çetin geçecek kuraklığa hazırlık yapıyor.


ZaferB66
3 yıl önce - Pts 23 Mar 2015, 12:13

DSİ fal mı baktırmış? Hazırlık yapması gerekenler yalnız DSİ değil, herkes olmalı. Çünkü su artmıyor. Mevcut suyun ekonomik kullanılması ve her yerde daha az su ile yaşanabilmesi lazım. Hükümet suları birilerine tahsis ediyor ve o suların çevresindeki insanları susuz bırakıyor.alim80
3 yıl önce - Pts 23 Mar 2015, 12:22

Alıntı:
DSİ fal mı baktırmış


Dsi medyum memişle çalışıyor haberin yokmu

Hey Allahım


mtoman
3 yıl önce - Pts 23 Mar 2015, 12:26

Hazırlığı ben, sen ya da başkası değil DSİ yapacak.....
Tespit güzel ama önlem şart!


mustafa3242
3 yıl önce - Çrş 17 Hzr 2015, 22:31
2014 Kuraklık haritası(+)


2015 verileride seneye artık


Misafir ee4

3 yıl önce - Çrş 17 Hzr 2015, 22:54

Alıntı:
Az olan suyumuzu çimlere kullanmayalım, bırakalım kurusun.

Allah, yarattığı her canlının rızkını da yanında gönderir. buna çimler de dahildir. eğer o rızkı o çime ulaştırmak senin vazife olarak belirlenmişse çimleri sulamakla yükümlüsün. eksilen suyunu Allah sana fazlasıyla yağmur olarak gönderecektir. Anladın mı dediğimi? ne demek bırakalım kurusun? sen bir gün susuz kalsan yanındakiler bunun yaşı ihtiyarladı suyumuzu bu adama kullanmayalım bırakın kuruyarak ölsün dese hoşuna gider mi? gece gece şimdi bize ders verdirtme. Biraz mantıklı mesaj yazın.sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET