Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Çöp Uygulaması


ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Zaferr
13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 20:19
Çöp Uygulaması


Alıntı:
İstanbul çöplerini ayrıştırmaya başlıyor ı

İstanbul sakinleri çöpünü evlerde ayrıştırmaya başlıyor. Çevre Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmelik uyarınca başlanan çöp ayrıştırma işlemine, aralarında Kadıköy’ün de bulunduğu 10 ilçeden başlanıyor.

Yönetmelik çıkmasının ardından çalışmalarına hız veren Kadıköy Belediyesi ise iş yerlerine 20 bin geri dönüşüm kutusu, evlere de 100 bin geri dönüşüm poşeti dağıtmaya başladı.

Çöp ayrıştırma işlemi Türkiye’de uygulanacak

Önümüzdeki günlerde bağlı bulunduğunuz belediyenin bir görevlisi elinde bir poşetle kapınızı çalabilir ve bundan böyle çöplerinizi ayrıştırmanızı isteyebilir. Çünkü Çalışma Bakanlığı’nın çıkardığı ve Türkiye’nin tamamında uygulanacak yönetmelik artık organik maddelerle cam, metal, plastik, kağıt gibi geri dönüşüm malzemelerinin ayrı ayrı toplanmasını öngörüyor.

Ayrıştırma işlemine 1 ocaktan itibaren ilk olarak İzmir ve İstanbul’dan başlandı.

Topbaş, pilot uygulama talimatı verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, katı atıkların depolama şekillerinde değişiklikler yaptıklarını belirterek, “hem dönüşüm açısından değerlendiriyoruz. İstanbul’da pilot uygulama talimatı verdim” dedi.

10 ilçe arasında Kadıköy de var

Büyükşehir Belediyesi’nin pilot bölge olarak seçtiği 10 ilçenin arasında Kadıköy de var. Kadıköy Belediyesi 1999 yılında başlattığı çöp ayrıştırma işlemine, pilot bölge seçilmesiyle birlikte hız verdi. Belediye ekipleri tüm ev ve işyerlerine geri dönüşüm kutuları ve poşetleri dağıtıyor.

Belediyeler ayrıştırma tesisi kuracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy’de sınırlı da olsa beş yıldır süren uygulamayı ilk etapta Büyükçekmece, Eminönü, Fatih, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Bakırköy, Pendik ve Üsküdar’da da başlatacak.

Bu ilçelerin tamamından ya çöplerini aktarma istasyonlarına ayrıştırılmış olarak getirmeleri ya da kendilerine ait çöp ayrıştırma tesisi kurmaları isteniyor.


Kenthaber


Alıntı:
Her çöp için ayrı torba

Türkiye, AB ile müzakerelere başlamadan önce çöplerine ’çeki düzen’ verecek. Çevre Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmelikle, artık çöpler evlerde ayrıştırılacak ve çöpleri toplayanlara ayrı torbalarla teslim edilecek.

Uygulama, birkaç ay içinde İstanbul ve İzmir’de başlayacak, ardından tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak. Insan hakları ve ekonomi alanları ön plana çıktı ama AB’ye uyumlu hale getirilecek daha yüzlerce konu var aslında. Türkiye Birlik’e girmek istiyorsa, daha da önemlisi sağlık istiyorsa çöplerini de Avrupa standartlarında toplayacak.

Ambalaj ve atık kontrol yönetmeliği

Ambalaj ve atık kontrol yönetmeliği 2005 ile birlikte yürürlüğe giriyor. Yönetmelik çöplerin ayrıştırılarak toplanmasını ve bazı atıkların ekonomiye yeniden kazandırılmasını düzenliyor.
Yani evlerde cam, karton, plastik atıklar ayrı poşetlerde biriktirilecek, çöplere değil özel depolara konulacak.

Düzenlemenin başlama noktası piyasaya ambalajlı mal süren firmalar.
Firmalar biraraya gelerek kendi temsilcilerinden yetkilendirilmiş bir kuruluş oluşturacak.
Bu yetkilendirilmiş kuruluşlar belediye ve valiliklerle oturup atıkların nasıl toplanacağını kararlaştıracak. Çünkü yönetmeliğe göre firmalar piyasaya sürdükleri malların atıklarını belli oranda toplamak ve ekonomiye yeniden kazandırmak zorundalar.

Ambalaj atıklarına mavi torba

Ambalaj atıkları mavi torbalarda toplanacak. Mavi kıyafetli görevliler, mavi arabalarla atıkları alıp ayrıştırma işlemini yapacak. Firmalar kadar evde yapılacak işlem de önemli. Mavi torbalara nelerin, neden konulması gerektiği halka anlatılacak, eğitimler verilecek. Çöplerin ayrıştırılmasında sorumlulk bina yöneticilerinde. Eğer kuralara uyulmazsa işin bir de ceza tarafı var.

Eğer yönetmelik tam olarak amacına ulaşırsa ekonomiye yılda 300 milyon euro kazandırılmış olacak.

Sokakta cam ve plastik atık toplayanlar eğitilecek

Sistemin bir de sosyal boyutu var. Sokakta cam, plastik gibi maddeleri toplayanların eğitilip bu işi yetkilendirilmiş kuruluşlarla birlikte yapmaları sağlanacak. Uygulama ilk olarak pilot illerde başlayacak. Hazırlıkların tamamlanması için bir aya ihtiyaç var.


Kenthaber


Gokhan
13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 23:46

Demolition Man diye bir film vardi.Yakinda yasadigimiz cevre o filmdeki gibi olacak.Sigara icmek yasak,copleri ayristirmadan atmak yasak,kufur etmek yasak,fiziksel temas yasak vs vs.Robot gibi yasariz herhalde AB sevdasina..

messiah_haktan

13 yıl önce - Pzr 09 Oca 2005, 13:25

Hee ne gerek var demi,cöp kutularini da kaldiralim,isteyen özgür bir sekilde istedigi yere cöpünü atsin,pisligini yapsin. Bide simdi AB yüzünden oto muayenesi cikti.Düynanin parasini verip otolarimizi muayeneden gecirecegiz.Ekmekleride posetlendirecekler,on saat posettden cikarmaya calis yemek istedigin zaman,sokakta yemek satilmayacak,on saat büfe ariyacagiz,okul servislerinde emniyet kemeri olacak,üüff üfff hayat cok zorlmasiyor,AB ugruna neler neler cekiyoruz demi Gökhan?Ümit Yıldırım

13 yıl önce - Pzr 09 Oca 2005, 13:31

İnsanoğlunun çoğunluğu düzeni sevmez. Bunu robot gibi yaşamak olarak değerlendirir.
Hayat standartlarımı geliştirecek olan her türlü gelişme bana uyar.
Çöpü de ayırırım, ekmedği de poşette isterim.


Gokhan
13 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 06:48

Haktan konuyu saptirmissin...Ben yere cop atilsin demedim ki..Eskiden de oto muayenesi vardi hala da var..Posette ekmek de vardi zaten..Sokakta yemek satilsin (amerika'da var ama denetleniyor.Ustelik de her filmde gordugumuz uzere neredeyse NY sokaklarinin bir simgesi gibi)...Sadece bence biraz fazla abartiyorlar...Demolition Man ornegi de espriydi zaten.

Barbaros Akkurt
13 yıl önce - Prş 20 Oca 2005, 16:34

Demolition Man filmi de, zaten kendi içinde "herşeyin tam kontrol altında olmasını" isteyenlere ince bir alay niteliği taşır... Oradaki çete liderinin "sokaklarda çıplak koşup istediğimi yapabilmeliyim, anladın mı ahbap?" repliğini hatırladım şimdi... Bu da diğer aşırı uç...

Özetle, çöplerin ayrıştırılması olayına alışırız bence... Herşeyin tam kontrol altında değil de, düzenli olması, insanların kurallara uyması güzel... Çöp kutusu bulamayıp yerlere atan insanların eğitilmesi lazım. Çöp kutularının neden kaldırıldığını hatırlatmaya gerek yok sanırım.Ümit Yıldırım

13 yıl önce - Prş 20 Oca 2005, 16:38

Alıntı:
Sokaklarda çıplak koşup istediğimi yapabilmeliyim, anladın mı ahbap?


Evet, onun istekleri aşırı uçtaydı. Sanki düzenli yaşamanın tersi böyle olmakmış gibi gösteriliyor, özendiriliyor sanki.


alimemo
11 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 04:36

Cezasız yasa olmaz. Uygulama başladı, cezası da gecikmeli olarak kondu.

3000 YTL az buz değil. Haydi bakalım hayırlısı.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/5972595.asp?yazarid=18


ömer
11 yıl önce - Pzr 18 Şub 2007, 08:37

Gec kalinmis güzel bir fikir bu sayede kağit,cam,plastik gibi cöpler yeniden kullanilir ve geri kalan cöpleride elektrik üretiminde kullanilir.
Sanirim cöple elektrik üretiminde ilk adim atilmisti zaten bu sayede metronun elektrigi sadece cöple üretilecekmis.
Umarim bu projelerin devami gelir.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet