Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ordu - Akkuş
123 ... 343536   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 1
Erdal korkmaz
12 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 14:39
Ordu - Akkuş


İşde Bizim Beldemiz


(+)
 


 CanHayat ÖZYURT

12 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 18:47
AKKUŞ


6,5 yılını Akkuşta geçirmiş biri olarak bu başlığı görünce hemen açıp baktım. 1991-1997 arasında Akkuşta yaşadım. ORÜS Kurumu vardı Akkuşta Devlet Kereste ve Parke Fabrikasında görev yaptım. Orman Endüstri Mühendisi olmam nedeniyle Akkuşun bir çok yerini yaylasını gördüm. Bu fotoğraflardan çok daha güzel AKKUŞ.
Şimdi dijital fotoğraf makineleri olan bu ortamda Akkuşta çok güzel kareler yakalanabilir.
Akkuş ilçe merkezinde bile Temmuz ayında sis ve serin hava olur, akşamları sobalar yandığı olur.


emrullah
11 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 12:54

İlçemizi Tanıyalım

CoğrafyasıAkkuş İlçemiz Orta Karadeniz'in iç kısımlarında Canik Dağları üzerinde Argan Tepesi eteğinde kurulmuş olup, Doğusunda: Kumru, Batısında: Erbaa ve Niksar, Kuzeyinde: Terme, Salıpazarı, Ünye, Çaybaşı ve İkizce bulunur.

Denizden yüksekliği 1340 mt. dir.

Arazi engebeli bir yapıya sahiptir.

İlçenin yüksek tepelerle çevrilidir. Bu tepeler orman ve çayırlarla kaplıdır.


Tepeler: Bakacak Tepesi, Elicek Tepesi, Tuzla Tepesi, Argan Tepesi, Asarkaya Tepesi, Körük Tepesi, Karaağaç Tepesi, Küçük Gökçebel Tepesi, Taz Tepesi, Keltepesi, EyiSu Tepesi, İtkeseri Tepesi, Hidirellez Tepeleridir.

Yaylaları:Argan Yaylası kayak turizmi açısından oldukça elverişlidir. Kızlar Yaylası, Boğmalık Yaylası, Taz Yaylası, Çilekli Yaylası, Göçebel Yaylası, Çekiç Obası Yaylası, İtkeseri Yaylası, Çiftte Köprüler Yaylası, Mantarlık Yaylası, Gül Bahçe Yaylası, Ketenlik Yaylası, İsmail Düzü Yaylası

Bu yaylarda buz gibi soğuk sular bulunmaktadır.

Yazları hayvan sürüleri, arı kovanları ile dolup taşmaktadır.


Akarsuları :İlçemizin en büyük akarsu kaynağı Tifi çayıdır.Tifi çayı bu çevreden çıkan irili ufaklı derelerin birleşmesinden meydana gelir. Tifi çayı Yeşil Irmakla birleşir.

Akkuş'un çay ve Derelerinde Sazan ve Alabalık yetişir.

İklimi :İlçemizde kara iklimi daha ağır basmaktadır. Genellikle her mevsimde yağış kaydedilir. İlçemiz rakım olarak (1340 mt.) yüksekliğe sahip olduğundan senenin yaklaşık 6 ay kar yağışlı geçer. Kışlar genellikle sert geçer.

Bitki örtüsü: İlçe topraklarında çoğunluğunu orman bitkileri kaplamaktadır. (Kayın, Çam, Meşe, Kestane ve Gürgen gibi ağaçlar yetişmektedir.)(+)


Tarihi

"KARAKUŞ" adi:
Oğuz Boylari XI. Yüzyilda yerleşebilecekleri yerler ararlar. Issiz ve tenha. Gökyüzünde uçan kara kara kuşlardan başka hiçbir şeyi olmayan bugünkü Akkuş İlçesinin bulunduğu yere gelip yerleşirler ve buraya KARAKUŞ adini verirler.

Osmanli İmparatorluğu döneminde ilk önce Şebinkarahisar'a bağlı Erzincan eyaletine, daha sonra da Sivas eyaletine bağlı Samsun sancagina KARAKUŞ adıyla bağlanılmıştır. 1920 tarihine kadar Karakuş, Samsun ilinin ünye ilçesine bağlı olarak kalmıştır.
1920 yılında ise Ordu'nun İl olmasi ile Ordu İli Ünye İlçesine bağlanmıştır.
4 Mart 1954 yılında Akkuş İlçesi adını alarak Ordu İlinin bir ilçesi olmuştur.

Ekonomisi

Not: Ordu ilinin Merkez dahil 19 ilçesi bulunmakta olup, Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralamasında Akkuş İlçesinin 15 nci sırada olduğu, ayrıca Türkiye''de bulunan 858 ilçe içinde Akkuş''un gelişmişlik sıralamasında 752 nci sırada olduğu görülmektedir.

İlçe ekonomisi ; Tarım, Hayvancılık, Orman ürünleri, Küçük El Sanatları ile bunlara bağlı ticari faaliyetlerdir.

TARIM : İlçenin ekili dikili arazilerinin çoğunluğu engebeli, dağlık, erozyona açık arazilerdir. (Makinalı ve sulamalı tarım yoktur.) Arazi dik ve meyillidir.

İlçe Tarım Müdürü Sn. Azmi AŞCI (2003 Yılı Akkuş Kurultayı) Konuşması:
İlçede ekilen tarım ürünlerinin başında buğday, mısır, arpa, çavdar, yulaf, fasulye, mercimek, fiğ, nohut, kabak, fındık, elma, armut, kızılcık, muşmula, idris (yerel ismi mahlep), ceviz ve kiraz gelmektedir.

İlçe Tarım Müdürü Sn. Azmi AŞCI Akkuş toprakları orman arazileri içinde olduğundan ekilebilir alan %54 olarak tespit edilmiştir. Akkuş ilçesi toprakları yekun 300 bin dönümdür. İlçe topraklarında buğday,yulaf,mısır ve fasulye yetiştirilebilir. Bu yıl buğday ıslahı yapıldı. İlgili kişilere tohumluk buğday dağıtıldı. Hayvancılık ve besi konusunda ilçemiz yeni yeni ikna olmaya başladı. Bazı köylerde hayvancılık için yonca ekimi yapıldı. Yenikonak Beldesinde slaj denemesi yapılmaktadır.

Akkuş halkının tarım ve hayvancılıkta yenilik ve gelişmelere açık olmasına rağmen bazı çekinceleri olduğunu ve yeni projelerin uygulanıp verim alınması için halkın ikna edilmesi gerektiğini söyledi. 16 bin kişinin orman köylerinde yaşadığını söyledi. Bu rakam diğer il ve ilçelere göre çok yüksek. Tarımda doğrudan desteklemenin ne olduğunu açıkladı. Hükümet çiftçiyi ürün ve yer olarak doğrudan desteklemekle bazı ürünleri yetiştiren çiftçileri maddi olarak güçlendirmiştir.. doğrudan destekleme bir yerde çiftçiler aracılığı ile tarım alanlarının tespiti yapmaktır diyerek, Elamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Not: Ordu''nun ilçelerinin Fındık Üretim miktarları açısından Mesudiye''den sonra Akkuş''un en az Fındık üretiminde bulunduğu görülmektedir.

SEBZECİLİK :

Pek gelişmemiştir. Karalahana (pancar), Kabak, Yeşil Fasulye, Patates gibi sebzeler yetiştirilmektedir.

MEYVECİLİK :

Armut, Elma, Fındık, Ceviz, Kiraz, azda olsa Erik ve Kestane yetişmekte olup bunların içinde gelir getirici Fındık ve Cevizi sayabiliriz. Ayrıca bölgede doğal meyveler diyebileceğimiz ; Kızılcık (Kiren) ve Kuşburnu (İtburnu) yetişmektedir.

SANAYİ ÜRÜNLERİ :

Mahlep, Ayçiçeği ve Şekerpancarı yetişmektedir.


HAYVANCILIK :


Sığır, Koyun, Keçi, At, Merkep, Katır, Tavuk, Ördek, Kaz ve Hindi

(Av hayvanları : Domuz, Tilki, Kurt, Ayı ve Keklik)

ARICILIK :

Yeni yeni gelişmektedir.

BALIKÇILIK :

Derelerde Alabalık ve Sazan türü balıklar yetişmektedir.

Akkuş''ta Kurulu bulunan mevcut Alabalık ve Levrek Üretim Kapasiteleri

TİCARET VE SANAYİ :

Ticari Faaliyet Alanları ; Küçük Esnaflık, Sanatkarlık, Nakliyat, Halıcılık, Tarımsal ve Hayvansal Ürünler, Mahlep, Ceviz, Fındık, Patates, Mantar, Et, Süt, Yumurta ve Yün gibi ürünleri sayabiliriz.

EL SANATLARI :

Dokumacılık, Dastar (Kilim) ve Halıcılık

Kaynak: www.ordu52.comcemalettin
11 yıl önce - Pzr 25 May 2008, 04:23(Niksar Yolu)

(Akkuş İlçe Merkezi)


ramazan52

10 yıl önce - Cmt 28 Hzr 2008, 03:19(+)

akkuş-gedikli yolundansayfa 1
123 ... 343536   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler