Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Muhammed Bilben
5 yıl önce - Çrş 06 Mar 2013, 17:58
Batman - Hasankeyf - Zeyn-el Bey Türbesi


  (+)


Hasankeyf’te Akkoyunlular dönemine ait olan Zeynel Bey Türbesi üzerindeki kitabeden bu türbenin Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey’e ait olduğu anlaşılmaktadır. Zeynel Bey türbesi tuğla ve sırlı tuğladan yapılmış duvar işçiliği ile tanınmaktadır. Dicle Nehri’nin sol yanında açık alanda yükselen bu türbe harap durumda olup, uzun süre samanlık olarak kullanılmıştır.

Türbe, dışarıdan silindirik olup, üzeri kubbe ile örtülü sekizgen bir mezar odasını kapsamaktadır. Türbenin altında mumyalık olup, sembolik lahit hücresi üst kısımda iki yöne açık bir konumdadır. Aynı zamanda türbeye kaide görevi yapan mumyalık türbenin bodrum katını oluşturmaktadır. Bu katın üzerine dıştan silindirik, üst kat için de yayvan kubbeli sembolik sandukanın bulunduğu kısım oturtulmuştur.

Türbenin kuzeyinde bir kapısı, güneyinde de bir penceresi bulunmaktadır. Alt bölümü düzgün kesme taşlardan yapılan türbenin asıl bölümü tuğladandır. Duvarların içerisine yapıyı sağlamlaştırmak amacı ile ahşap taban kirişleri yerleştirilmiştir. Dış kısımda kullanılan tuğlalar kızıl kahverengi, basit tuğlalar olup, bir bölümü de turkuvaz mavisi ve lacivert sırlıdır.

Türbe kapısının ve pencerelerin üzerindeki alınlık ve kemer uçlarındaki köşe taşları çini mozaik bir kuşakla kaplanmıştır. Bunların bir bölümü bugün dahi görülebilmektedir. Kapının üzerindeki kemerler ve çerçevesi arasında kalan bezemeler oldukça iyi bir durumdadır.
Tarık Akın
5 yıl önce - Çrş 06 Mar 2013, 18:21

Siirt'te askerlik yapipda burayi goremedigime uzuluyorum.

Ahmed Akay

5 yıl önce - Cum 06 Arl 2013, 13:17
Zeynelbey Türbesi Hasankeyf


Dicle’nin kuzey yakasında yer alan bu eserin giriş kapısı üzerindeki kitabede, buranın Zeynel Bey'e ait olduğu ifade ediliyor. 1462-1482 yıllarında hüküm süren Akkoyunluların, İlçede bıraktığı tek eser ve Türkiye’deki ender eserlerinden biridir. 1473’de Otlukbeli Savaşında Osmanlı’ya yenilen Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın savaş’ta şehit düşen oğlu Zeynel Bey’in Türbesidir. Dıştan silindirik, içten sekizgen şekilde yapılmıştır. Türbenin silindirik gövdesi üzerinde turkuaz ve sırlı tuğla ile dört kuşak kufi yazı yazılmıştır. Birinci (en üst) kuşak’ta “Allah”, ikincide ve üçüncüde ard arda “Ahmed” ve “Muhammed” ve dördüncü kuşakta ise “Ali” yazılıdır.


(+)(+)(+)(+)
Ahmed Akay

4 yıl önce - Çrş 05 Şub 2014, 14:48

 (+)

Ahmed Akay

3 yıl önce - Cum 08 May 2015, 22:30


(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler