Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ayhan
11 yıl önce - Pzr 04 Şub 2007, 11:20
Tariş'ten kongre merkezi


Aydın'a taşınan Pamukyağı Kombinası'nın yerine içinde toplantı salonları da bulunan çok katlı dev bir tesis kuracak

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, Aydın'a taşıdığı Kahramanlar'daki Pamukyağı Kombinası'nın arazisine yeni bir tesis yapmak için harekete geçti. Birlik, bu amaçla alanla ilgili imar düzenlemelerinin yapılması için Konak Belediyesi'ne başvurdu.
120 bin metrekarelik alanın yaklaşık 80 bin metrekarelik bölümü için taslak imar proje çalışması yaptıklarını belirten Birlik Başkanı Basri Özçoban, "Bu arazinin imar düzenlemelerinin yapılmasının ardından dünyanın en büyük proje firmaları ile işbirliğine giderek, İzmir için prestijli bir mekanı hayata geçireceğiz. Daha sonra, buranın alışveriş ya da iş merkezi mi olacağına karar vereceğiz. Ancak, buraya kesinlikle içinde kongre merkezi, toplantı salonları da bulunan çok katlı dev bir kompleks kuracağız. Projemizle hem Tariş, hem de İzmir kazanacak" dedi.

Onay alındı
Yeni yıla seçimle giren Tariş Pamuk ve Yağlı tohumlar Birliği'nde yönetim kurulu, birliğe ait şirketlerin halka açılma çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda 29-31 Ocak tarihleri arasında Ankara'da Yeniden Yapılandırma Kurulu Başkanı Doç.Dr.Adem Şahin ve kurul üyeleri ile bir görüşme yapan Birlik Başkanı Özçoban, "Görüşmeler olumlu geçti. Birliğimize ait Çiğli İplik Fabrikası ve Aydın Pamukyağı Kombinası'nın anonim şirket haline getirilmesi konusunda Yeniden Yapılandırma Kurulu'nun onayını aldık" diye konuştu.

3 yıl beklemeyelim
10 Ocak'ta yaptıkları genel kurulda birlik şirketlerini anonim şirkete dönüştürerek halka açma sözü verdiklerini hatırlatan Özçoban, "Birliklerin, şirketlerini anonim şirkete dönüştürmesini ardından halka açmak için prosedür gereği şart olan 3 yıl beklemesine gerek yok. Bakanlar Kurulu kararı ile, bu şirketlerin halka açılması mümkün. Bu konuda hükümetin ilgili birimleri ve bölge milletvekilleri ile görüştük. Halka açılma ile ilgili genel ilkelerimizi belirledik. Buna göre yüzde 20 gibi bir hisseyi 44 kooperatifimize kurucu hisse olarak aktaracağız. Yüzde 30'luk kısmını ise, borsada halka arz edeceğiz. Yüzde 50 gibi bir oranda hisse ise, birlik bünyesinde kalacak. Yani, dışarıdan bir kişi ya da kurumun hisse toplama yöntemiyle şirket yönetimini ele geçirmesi mümkün olmayacak" dedi.

Kentin en iyi yeri
Özçoban, geçtiğimiz yıl sonunda İzmir Kahramanlar'da bulunan Pamukyağı Kombinası'nı Aydın'a taşıdıklarını anımsatarak, "Kahramlanlar'daki arazimiz 120 bin metrekare. Tahminlerimize göre burada 60 bin metrekarelik bir alan kullanımımıza tahsis edilecek. İçinde kongre merkezi, toplantı salonları da bulunan çok katlı bir mekanı hayata geçireceğiz" dedi.
Kahramanlar'da halen üretime devam eden margarin, sabun ve deterjan tesislerini de önümüzdeki süreçte Çiğli İplik Fabrikası'na taşıyacaklarını belirten Özçoban, şöyle devam etti: "Çiğli iplik fabrikamıza ait 400 dönüm arazi de boş duruyor. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi yetkililileri ile görüştüğümüzde burasının parseller halinde satılmasınnı mümkün olmadığını öğrendik. Biz de arazimizi değerlendirmek ve üretim birimlerimizi merkezileştirmek için böyle bir yatırım kararı aldık."

Çiğli'deki araziler için de projeler var
Basri Özcoban, Çiğli İplik Fabrikası'nın dışında halen depo olarak kullanılan Tariş'e ait 87 bin metrekare alan için de benzeri bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Özçoban, "87 bin metrekare arazimizle ilgili olarak başta gayrimenkul firmaları olmak üzere birçok kuruluş kapımızı aşındırıyor. Gelen teklifleri değerlendirerek tariş için en doğru kararı vereceğiz" dedi. Özçoban, ayrıca Nisan ayında pamuk ekiminin başlayacağı bölgede birlik ortağı üreticinin toplama maliyetlerini düşürmek için çalışmalara da başladıklarını söyledi. Özçoban, "Şu an pamuk toplama maliyeti 35 YKr. Bunu yüzde 50 azaltmaya kararlıyız. Makineli hasat için haziranda uluslararası ihaleye çıkacağız. Böylece ortaklarımız için toptan hizmet satın almanın avantajıyla pamuk toplama maliyetinde büyük bir düşüş yaşanacak" dedi.

Yeni Asır


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet