Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4242
Aras Berkin
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 06:23
21 Mart 2003

Alıntı:
Cumartesi 21 mart. ilkbaharın ilk günü. yani ilkbahara kar yağışıyla gireceğiz diyorsun. buna kendin inanıyor musun? cemrelerden sonra İstanbula kar çok nadir yağar. sadece serper.yağan da yerde tutmaz. yağmur gibi suya döner.

Tarihiyle hatirliyorum 21 Mart 2003:

Bir cuma gunuydu, ben o yillarda Sariyer taraflarinda Kilyosa birkac kilometre mesafede oturuyordum, okulum Bahcekoydeydi.
Burasi Belgrad ormanlarinin kenarinda, rakimi 50-230 arasinda degisen senede ortalama 800 kusur mm yagis alan yerler ucuncu kopruye baya yakin yerler.

Cuma gunuydu hava 0 dereceydi once anca sulu sepken gorduk ogleden sonra butun gun araliklarla lapa lapa kar yagdi.

Cumartesi gunu ne zaman basladi hatirlamiyorum. Yanlis hatirlamiyorsam DEK sistemleri gecis yapiyordu.
Cumartesi gunu aralikli kar yagislari vardi hava bir acip bir kapiyordu ama kar tutmadi.

Pazar gunu bembeyaz bir gune uyandigimizi hatirliyorum. Butun gun kar yagdi, oglen hava +1 +2 lerde gezindiginden tutmus yerlerde kar tabakasi kalinlasti, ama yollar, beton vs. gibi ezilmis yerlerdeki biraz eridi.
Aksam hava sicakligi tekrar - li degerlere dustu, kar da araliklarla devam etti.

Pazartesi sabahi buz gibi ama gunesli bir sabahti. Her taraf bembeyaz ama gunluk guneslik bir sabahti.
Pazartesi gunu hava sicakligi +6 +7lere kadar cikti. Pazartesi aksami kardan eser yoktu.

O haftanin sonunda hava sicakligi +15 +20 ye kadar ulasti, ama sonrasinda Nisanda gene dusus oldu.
O sene agaclarin ancak Mayis ortasinda yesermeye basladigini hatirliyorum.

2003 yili da 2004 gibi sert bir kisti, daha az siddetli ama daha uzun suren sistemler yasadik.
Ama 2003 yilindaki sistemler 2006 kisi gibi Istanbulun kuzeyini yarim metre kara bogarken Istanbulun guneyinde hic kar olmadigi, gunluk guneslik oldugu oluyordu

Bu bahsettigim 21-23 Mart 2003 sistemi belki Istanbulun guneyi icin hafif kalmistir ama Istanbulun kuzeyinde 10 cm kar tabakasi olusturmustur
Istanbul 2004, 2005, 2006 yillarinda da Mart ayinda 5-15 cm tabaka yapan sistemler almistir.

bharun
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 10:22

8 NİSAN 2003 salı günü sabah saatlerinde İstanbul kar yağdı, 20 21 mart geç bir tarih değil

yağar yağmaz demiyorum, olması şaşırtıcı olmaz diyorum

Misafir b61

5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 10:30

evet sabah guncellemeleride geldi meteorolojidende aldigim
istihbatat sonucu cuma kar ikonu verilecek ancak hafif sekilde

Birol Akcan
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 12:10

Sabah bursa bilecik kky , ankara ve eskisehir icin kar uyarisi verdi sanirim bu illere cemre dusmedi istek yapalim 2-3 tane daha dussun

Aras Berkin
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 14:16

Alıntı:
8 NİSAN 2003 salı günü sabah saatlerinde İstanbul kar yağdı, 20 21 mart geç bir tarih değil

yağar yağmaz demiyorum, olması şaşırtıcı olmaz diyorum

23 Mart 2003 sisteminden sonra Nisan basinda tekrar soguma oldu diye yazmistim ama herhalde o yagisi kacirdim

Misafir 60b

5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 15:32

Alıntı:
Sabah bursa bilecik kky , ankara ve eskisehir icin kar uyarisi verdi sanirim bu illere cemre dusmedi istek yapalim 2-3 tane daha dussun

Senin gibi dünyayı hala tepsi gibi dümdüz zannedenler Ankara Eskişehir Bursanın İstanbuldan kaç yüz metre yüksekte olduğunu da doğal olarak bilemiyorlar. sonra da gelip meteoroloji sayfasında bilmişlik taslıyorlar. artık sanırım biraz coğrafya öğrenmenizin zamanı geldi. orta okul kitaplarıyla işe başlayabilirsin.[/quote]

SALİH34
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 17:02

arkadaşlar şuana istanbul hava soğuk ama güneşli yani bu gece kar yağarsa çok güzel olur bakalım ne olucak.

alp1979
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 17:48

Bu gece yagis olacak mi olursa yagar zaten son günlerde gece 1-2 dereceye düşüyor sıcaklik

Aras Berkin
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 18:10

Alıntı:
2 saat önce - 14:32 (bugün)

Alıntı:
Alıntı:

Senin gibi dünyayı hala tepsi gibi dümdüz zannedenler Ankara Eskişehir Bursanın İstanbuldan kaç yüz metre yüksekte olduğunu da doğal olarak bilemiyorlar. sonra da gelip meteoroloji sayfasında bilmişlik taslıyorlar. artık sanırım biraz coğrafya öğrenmenizin zamanı geldi. orta okul kitaplarıyla işe başlayabilirsin.

Ortaokul kitaplari ne diyor Cemre deniz seviyesine duser sonra daglara mi tirmanir diyor

Cemre dusmesi denen kisin sonuna dogru yaklasilan bir donemde gerceklestigone inanilan ama hicbir bilimsel ispari olmayan bir halk inanisinin avukatligini burada cografya ve beseri bilimler ile yapmak cok komik

erenocaak
5 yıl önce - Prş 19 Mar 2015, 18:28

MGM Radarında bulut gözükmüyor ama bekleyip göreceğiz.

sayfa 4242
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet