Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
M.Erdoğan
13 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 16:35
Uluabat Gölü Temizlenecek mi?


Bugün gazeleteri okurken çok güzel bi haber aldım. Çevre adına oldukça kötü olaylar yaşayan bursada böyle güzel şeylerin olduğunuda görünce paylaşmak güzel olur diye düşündüm.   Aslında ortada bişey yok ama gazete haberi gölün temizleneceğini belirtip vermiş. İçerikte konuyla ilgili doyurucu bir bilgi bulamasamda Faruk Ambarcıoğlu'nu tanırım. Kendisi lisede matematik öğretmenimdi. Sözünü tutar. Bişeyle uğraşmaya başlayınca sonunu getirmek için çok uğraşır. Bilenler bilir belki genelde çevre dağ ilçelerinin sorunlarıyla ilgilenir kendisi ve doğaya karşı yatırımlarda ciddi karşı çıkışları oldu. Çevreyi korumaya çalışır genelde.


AKP Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, Uluabat Gölü'nün temizleneceğini belirtti.
Milletvekili Anbarcıoğlu, TBMM'ye verdiği soru önergesinde, Uluabat Gölü'nün Türkiye'deki en geniş nilüfer yatakları olan göl olma özelliğine sahip olduğunu ve kirlenme nedeniyle tüm özelliklerini kaybetme durumuyla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Anbarcıoğlu, önergesinde, "Gölde genellikle turna, sazan, yayın, kadife, kızıl kanat, sarı kanat, muskufya, İsrail sazanı ve kerevit dahil olmak üzere 17 değişik balık türü bulunmaktadır. Bölge halkının feki adını verdiği ekonomik değeri düşük değişik balıklar da yaşamaktadır. Son zamanlarda göldeki olumsuzluklardan etkilenen ve ihraç edilen kerevit artık yetişmemektedir" ifadelerini kullandı.

Balıkçılıkla beslenen bölge halkının kirlenme nedeniyle ciddi ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Anbarcıoğlu, "Uluabat Gölü çevresinde 17 yerleşim birimi bulunmaktadır. Gölyazı, gölden yararlanan ve geçim kaynağı balıkçılık olan bir belde olması nedeniyle öne çıkmaktadır. Tarımsal arazi yetersizliği nedeniyle yüzde 85'i balıkçılıkla geçinen belde halkı, gölün kirlenmesinden ya da göle yönelik herhangi bir tehditten doğrudan etkilenmektedir" dedi.

http://www.bursahakimiyet.com.tr/in.php?is=haber& ...p;im=19027


ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet