Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
M.Erdoğan
13 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 16:27
Gölbaşı Kuruyor.. :(


Bursa son yılların en kurak kışını yaşıyor. Kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Doğancı Barajı'nda bir aylık su stoku kalırken, tarım arazileri için ovanın adeta deposu olan Gölbaşı Göleti'nde su seviyesi ciddi oranda düştü.


Alıntı:
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 1933 yılında yapımına başlanan Türkiye Cumhuriyeti'nin Ankara'daki Çubuk ile birlikte ilk sulama barajı olan Gölbaşı (Kuşkonmaz) Göleti de kuraklıktan nasibini aldı.

Son yılların en kurak kışını geçiren Bursa'da, içme suyu sıkıntının gündeme geldiği bir süreçte, ovanın birinci derecede verimli tarım alanlarının bulunduğu Kestel, Gürsu ilçeleri ile çevredeki köylerin sulama ihtiyacını karşılayan Gölbaşı (Kuşkonmaz) Göleti'nde su seviyesinin düşmesi, bölgedeki köylüleri kara kara düşündürmeye başladı.

Önceki yıllara oranla göldeki su miktarının çok ciddi oranda azaldığına işaret eden yöre köylüleri, "Kış ayları böyle geçerse, yazın durumumuz çok daha vahim olur. Yağmur ve karın yağmasını beklemekten başka çaremiz yok" şeklinde dert yanıyor. Köylüler, felaketin boyutunu şimdiden tam olarak kestiremediklerini belirterek, "Küresel felaket haberlerini sıkça okuyoruz. Sıcaklık artıyor, buzullar eriyor, mevsimler değişiyor... İnsanın kendine verdiği zararın boyutunu gösteren bundan daha iyi örnek olamaz" diyerek, duygularını dile getirdiler.

http://www.bursahakimiyet.com.tr/in.php?is=haber& ...p;im=19050

Devlet Su İşleri'nin (DSİ) balık yetiştiriciliği için kiraya verdiği gölette, kuraklık nedeniyle balıkçı sandalları karaya oturmuş durumda.


ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet